اخبار پولي مالي : حساب‌هاي دلاري ايران فعال شد
سه شنبه، 25 آبان 1395 - 19:44 کد خبر:54755
اخبار پولي مالي - با ابلاغ دستورالعمل تسهيل مبادلات دلاري با ايران توسط خزانه‌داري آمريكا (اُفك) حساب‌هاي دلاري كه در گذشته مسدود شده بود دوباره فعال شده است.

به گزارش اخبار پولي مالي،  علي صالح آبادي، مديرعامل بانك توسعه صادرات از فعال شدن حساب‌هاي دلاري خبر داد و در پاسخ به پرسشي درباره تاثير دستور العمل تسهيل مبادلات دلاري با ايران بر فعاليت هاي بانكي افزود: در خصوص اين امر هنوز در ابتداي كار هستيم.

وي با بيان اينكه، قبل از اين دستور العمل بانك هاي ايراني حتي حساب به دلار نيز نمي توانستند داشته باشند، اظهار داشت:‌ بر اساس اين دستور العمل بانك هاي ايراني مي توانند حساب به دلار نيز داشته باشند و يا اينكه اين حساب ها را فعال كنند.

مديرعامل بانك توسعه صادرات ايران ادامه داد: با ابلاغ اين دستور العمل حساب هاي دلاري در بانك هاي مختلف كه در گذشته مسدود بود فعال شده است. اما مبادلات دلار را نميتوانيم به گونه اي انجام دهيم كه در سيستم مالي آمريكا وارد شود.

صالح آبادي خاطرنشان كرد: بر اساس بخشنامه افك مبادلات دلاري نبايد از سيستم مالي آمريكا عبور كند. به عنوان مثال اينكه اگر موجودي دلاري در حساب بانكي باشد مي توان آن موجودي را به حساب ديگري منتقل كرد بنابر اين از انجايي كه در همان بانك است و وارد كليرينگ آمريكا نمي شود مي توان اقدامات را انجام داد.

مديرعامل بانك توسعه صادرات تصريح كرد:‌ البته وضعيت ايده آل اين است كه با بتوانيم با دلار كار كنيم اما بازهم قدمي به جلو است.

وي با بيان اينكه بانك هاي مختلف نزد يكديگر حساب دارند، گفت:‌ به عنوان مثال بانك آلماني در بانك اسپانيايي داراي حساب است و ايران نيز در بانك اسپانيايي داراي حساب است و اگر بخواهيم به بانك آلماني وجوهي را جابه جا كنم مي توان از طريق بوك تو بوك اين اقدام را انجام داد.

صالح آبادي ادامه داد:‌ اجراي اين دستورالعمل نسبت به قبل وضعيت بهتري را ايجاد كرده است.

گفتني است: اواسط مهر ماه 1395 بخش امور شركت هاي ايراني قسمت كنترل دارايي هاي خارجي وزارت خزانه داري ايالات متحده اعلام كرد كه از شدت تحريم هاي عليه ج.ا.ايران كاسته شده است.

وزارت خزانه داري آمريكا در نسخه اصلاح شده سند همكاري خوداعلام داشت كه به پروسه كسب و كار شركت هاي خارجي با جمهوري اسلامي ايران سهولت بخشيده است. بدين ترتيب انجام برخي از معامله هاي دلاري بين ايران و موسسات بانكي خارجي فراساحلي (آفشور) كه پيش از آن ممنوع بوده است، مجاز اعلام شد.

نهاد مزبور تاكيد كرده بودكه تسهيل همكاري مالي با ج.ا.ايران به شرطي صورت خواهد گرفت كه معاملات انجام شده بر نظام مالي ايالات متحده تاثيري نگذارند.