اخبار پولي مالي : شرخرهاي مدرن سپرده بانكي مي خرند
چهارشنبه، 8 شهریور 1396 - 14:58 کد خبر:63539
اخبار پولي مالي- در دوره‌اي كه برخورد قانوني با موسسات غيرمجاز اعتباري و بانكي با جديت دنبال شده است، برخي از اين موسسات در تعامل با مشتريان خود نارضايتي‌هايي ايجاد كرده‌اند تا عده اي سودجو به دنبال سوء استفاده از وضع موجود برآيند. در اقدامي دامنه دار، برخي افراد تبليغ مي‌كنند كه آماده اند سپرده‌هاي مردم را به يك سوم قيمت بخرند!

درهنگامه بروز هر بحران يا چالش اجتماعي، اقتصادي، سياسي همواره عده اي سودجو هستند كه دنيا را به كام خود ببيند؛ كساني كه سعي در گل آلود كردن آب دارند تا ماهي‌هاي خود را صيد كنند.

حالا در دوره‌اي كه برخورد قانوني با موسسات غيرمجاز اعتباري و بانكي با جديت دنبال شده است، برخي از اين موسسات در تعامل با مشتريان خود نارضايتي‌هايي ايجاد كرده‌اند تا عده اي سودجو به دنبال سوء استفاده از وضع موجود برآيند.
در اقدامي دامنه دار، برخي افراد تبليغ مي‌كنند كه آماده اند سپرده‌هاي مردم را به يك سوم قيمت بخرند!
از منظر اخلاقي، چنين حركتي رنگ و بويي سودجويانه‌ دارد چراكه، در قبال جمعيت مستاصل و درمانده‌اي رخ داده است كه در بحران موسسات اعتباري غيرمجاز گرفتارند.
رفتاري مشابه و يادآور اقدام شرخرها در قبال موضوع چك‌هاي برگشتي كه سالهاست، نيازمند برخورد قانوني مشابه از طرف مراجع ذيصلاح است.
به هر سو، در حالي كه بانك مركزي با همراهي ساير قوا و نهادهاي مرتبط و نيز تعدادي از بانكهاي بزرگ كشور در حال حل و فصل مطالبات سپرده گذاران موسسات غيرمجاز است، چنين تحركات اخلالگرانه و سودجويانه‌اي بالا گرفته و در صورت عدم هوشياري مردم،مي‌تواند موجب بروز تخلف و جرايم جديدي شود.
با پذيرش مشكلات متعدد برخي سپرده گذاران پس از بلوكه شدن حسابهايشان در موسسات و تعاوني‌هاي منحله، بايد از آنها هم درخواستي داشت.
سپرده گذاران موسسات غيرمجاز، بايد توجه داشته باشند كه فعل شرخري طبق قانون جرم نيست و تنها از زاويه كلاهبرداري با آن برخورد قانوني مي‌توان صورت داد.
همچنين انتقال يك سپرده بانكي در يك موسسه غيرمجاز كه اكنون زير چتر حمايتي يك موسسه معتبر قرار گرفته، تحت شرايط خاصي قابل انجام است كه خريد و فروش آن به شرخرها و كلاهبرداران مي‌تواند موجب ايجاد گرفتاري‌هاي بعدي براي صاحب قانوني حساب شود.

اما نكته قابل توجه و اساسي در اين ميان، آن است كه چرا اين شرخرهاي مدرن، حسابها را خريداري مي كنند؟مگر نه اين است كه، پس از اقدامات اساسي بانك مركزي در تعيين تكليف سپرده‌هاي مردم در موسسات غيرمجاز و واگذاري آنها به بانك‌ها و موسسات مجاز، شرخرهاي نوظهور حاضر شده اند يك سپرده غير قابل دريافت (در حال حاضر) را به قيمتي پايين‌تر خريداري كنند؟!
مگر جز اين مي تواند باشد كه اين شرخرهاي مدرن، از وصول اين سپرده ها اطمينان يافته‌اند كه پاي در اين ميدان گذارده اند؟
بنابراين صاحبان سپرده در موسسات غيرمجاز ، بايد با هوشياري، صبوري به خرج داده و سودجويان را ناكام بگذارند. قطعا پيگيري اين روند قانوني و مطمئن، تحقق منافع سپرده گذاران و تمامي آحاد جامعه را در بر خواهد داشت.

كارشناس بانكي