اخبار پولي مالي : قيمت طلا افزايش و دلار كاهش يافت
شنبه، 18 شهریور 1396 - 15:35 کد خبر:63763
اخبار پولي مالي- در معاملات روز گذشته بازار جهاني فلزات گرانبها قيمت شمش طلا به بالاترين ميزان در بيش از يك سال گذشته رسيد.

به گزارش اخبار پولي مالي به نقل از راشاتودي- در آخرين معاملات روز گذشته بازار جهاني فلزات گرانبها قيمت طلا با رسيدن به رقم 1346 دلار در هر اونس به بالاترين ميزان در بيش از يك سال گذشته رسيد.

قيمت طلا در مقايسه با متوسط قيمت يك ماه گذشته اين فلز 69.1 دلار و در مقايسه با متوسط قيمت يك سال گذشته آن 7.8 دلار رشد داشته است.

از سوي ديگر انتشار آمار ضعيف اشتغال و همچنين نگراني نسبت به تأثير طوفان‌هايي كه اقتصاد آمريكا را تحت تأثير قرار داده‌اند سبب شد تا ارزش دلار در بازار جهاني كاهش يابد.

تشديد تنش‌ها بين آمريكا و كره شمالي عامل ديگري بود كه به افزايش تقاضا براي دارايي‌هاي امن نظير طلا منجر شده است. ارزش طلا در ساعات اوليه معامله روز گذشته حتي به نزديك 1353 دلار نيز رسيد كه از ماه آگوست سال گذشته ميلادي تاكنون بي‌سابقه بوده است. به طور كلي طي هفته گذشته شاهد افزايش 2 درصدي قيمت طلا در بازار جهاني بوده‌ايم.

از سوي ديگر قيمت طلا در بازار آمريكا براي تحويل در ماه دسامبر به 1359.5 دلار رسيده است. 

جفي‌هالي كارشناس ارشد اقتصادي، معتقد است تشديد تنش‌ها با كره شمالي و در نتيجه كاهش ارزش دلار باعث شده است كه قيمت طلا يك شبه به ركورد جديدي در سال 2017 دست يابد. 

وي معتقد است قيمت تكنيكال بعدي طلا 1375 دلار در هر اونس خواهد بود.

شاخص ارزش دلار در معاملات روز گذشته نيز با نيم درصد كاهش به 91.177 واحد رسيد.

برخي كارشناسان معتقدند كه خسارت سنگين طوفان به تگزاس آمريكا به افزايش تقاضا براي ين ژاپن و طلا منجر شده است.

كارشناسان بر اين باورند افزايش قيمت طلا ناشي از افزايش تقاضا براي دارايي‌هاي امن است و تشديد بحران كره شمالي شرايط را براي طلا و بالا رفتن قيمت آن فراهم كرده است.