اخبار پولي مالي : ورود سرمايه گذار خارجي دستاورد بخش انرژي
سه شنبه، 21 شهریور 1396 - 16:28 کد خبر:63843
اخبار پولي مالي - ورود سرمايه گذار خارجي به بخش انرژي از استراتژي هاي مهم دولت در خنثي كردن تحريم هاي ظالمانه است.

به گزارش اخبار پولي مالي به نقل از پايگاه اطلاع رساني اتاق تعاون ايران، عباس صميمي، مديرعامل شركت سرمايه گذاري ايران با بيان اين كه امنيت و اطمينان‌بخشي در بازار با مشاركت‌هاي سرمايه گذار خارجي در كشور ها محقق مي شود، بيان كرد: حضور شركت توتال و قرارداد با وزارت نفت نشان مي دهد كه جهان پس از برجام به امنيت كشورمان پي برده است و با تلاش خوب وزارت نفت ضمن ورود تكنولوژي به كشور در حوزه انرژي در عرصه ديپلماسي نيز پيام مثبتي براي حضور بيشتر سرمايه‌گذاران به جهان ارائه كرده است.

وي در ادامه اظهار داشت: با توجه به نقش كشورهاي اروپايي مخصوصا فرانسه در تعاملات بين‌المللي، حضور و سرمايه‌گذاري اين كشورها در بخش انرژي مي‌تواند به همكاري‌هاي اقتصادي بين‌المللي كشورمان رونق تازه‌اي بخشد. همچنين حضور بخش خصوصي ايران در در بازارهاي جهاني بيش از گذشته امكان پذير خواهد بود.

صميمي با بيان اين كه براي اجراي اقتصاد مقاومتي نيازمند توليد بيشتر و حضور در بازارهاي جهاني داريم، خاطر نشان ساخت: يكي از از عوامل موثر در محكم سازي اقتصاد كشورها بهره برداري از ميادين مشترك و سرمايه گذاري در صنايع پايين دستي است كه اين اقدام با توجه به تدابير در نظر گرفته شده وزارت نفت و به ويژه مهندس زنگنه قابل تحقق است.

وي با بيان اين كه كشورمان نيازمند مديراني است كه با وورد تكنولوژي و سرمايه گذار خارجي بخش خصوصي را تقويت كنند، بيان كرد: همانطور كه در بخش حمل و نقل هوايي توانسسته‌ايم با تدبير وزارت راه، ضمن نوسازي ناوگان به بازارهاي بين المللي توجه بيشتري داشته باشيم ، وزارت نفت هم توانسته با مذاكره با شركت‌هاي بزرگ، اميد مناسبي در بخش خصوصي ايجاد كند.

صميمي اظهار داشت:  همكاري و تعامل شركت هاي داخلي با شركت هاي مطرح جهاني ضمن به روز رساني فعاليت هاي اقتصادي و توليدي آن ها مي تواند ضامن حضور موثر آن ها در بازارهاي جهاني باشد و همين امر موجب خواهد شد كه هرچه زودتر اقتصادمان در مقابل تهديد ها مقاوم شده و استحكام يابد.

وي در ادامه اذعان داشت: سرمايه گذاري خارجي آن هم در اولين قرارداد به روش IPC و حجم نزديك به 5 ميليارد دلار با كنسرسيومي به رهبري شركت مطرحي همچون توتال نه تنها بركات عديده اي چون ثبات اقتصادي، سياسي و اشتغالزايي را در برخواهد داشت بلكه عاملي براي جلوگيري از طرح تحريم هاي بيشتر در شوراي امنيت مي گردد و متعاقب آن بايد منتظر ساير شركت ها و دولت هاي اروپايي ديگر براي گرفتن سهمي در توسعه صنعتي كشور در ديگر بخش هاي مختلف اقتصادي به ويژه نفت، گاز و پتروشيمي باشيم. بدون شك انتقال دانش فني و فناوري روز ديده شده در قراردادهاي IPC سبب تربيت مهندسين كارآمدتر براي فرداي اين صنعت خواهد بود.

صميمي اظهار كرد: ايجاد ظرفيت شغلي براي نزديك به 5 ميليون نفر افراد متقاضي شغل با وجود وضعيت كنوني نظام بانكي و مشكلات گريبانگير آنان به ويژه با درنظر گرفتن محدوديت منابع جهت اجراي طرح هاي عظيم ملي و صرفا اتكا به آن راه به جايي نخواهد برد.

اين فعال اقتصادي در پايان اظهار اميدواري كرد به زودي شاهد ورود بانك هاي خارجي و پذيرش جدي تر آنان از فرصت برجام باشيم تا ظرفيت هاي بالقوه كشور با ورود منابع جديد در فضاي پس از برجام، به عرصه بالفعل برسد.