اخبار پولي مالي : بسته شدن حساب ايراني‌ها در چين
سه شنبه، 23 آبان 1396 - 10:11 کد خبر:65638
اخبار پولي مالي- اتباع ايراني در چين و در بسياري از كشورهاي دنيا نمي‌توانند حساب باز كنند.

به گزارش اخبار پولي مالي- بر اساس اعلام بانك‌هاي چيني ارائه خدمات مالي و بانكي به سه كشور ايران، كره شمالي و سوريه در چين ممنوع شده است كه به گفته يكي از اعضاي اتاق بازرگاني، اين موضوع بر مبادلات تجاري تاثيري ندارد بلكه صرفا مربوط به اتباع ايراني در چين است كه از طريق وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و سفارت چين در تهران در حال پيگيري است.

در پي انتشار اخباري مبني بر اينكه " بانك‌هاي چيني اعلام كرده‌اند كه هر گونه خدمات مالي و بانكي به سه كشور ايران، كره شمالي و سوريه در چين ممنوع شده است"، يكي از اعضاي اتاق بازرگاني ايران اعلام كرد: اين موضوع خيلي جديد نيست و اين گونه نيست كه چيني‌ها هر گونه خدمات بانكي را در ايران ممنوع كرده باشند، بلكه اين ممنوعيت براي ايرانياني كه ساكن چين هستند، به وجود آمده است؛ يعني اتباع ايراني در چين.

به گفته وي، اتباع ايراني تقريبا در بسياري از كشورهاي دنيا نمي‌توانند حساب باز كنند و اين موضوع خيلي جديد نيست. اما رخ دادن اين اتفاق در چين تا حدودي جديد است. ما به دنبال رايزني با وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و سفارت چين در تهران هستيم تا راه‌حلي براي اين موضوع پيدا كنيم.

به گفته اين عضو اتاق بازرگاني، اين موضوع در مورد چين، در ارديبهشت ماه امسال مطرح شد و از آن زمان فشارهاي FATF روي چين زياد شد. چين براي اجرايي كردن اين موضوع نيز مهلتي داشت كه فقط هم شامل ايران نيست و ۱۲ كشور ديگر در اين ليست وجود دارند.

به گفته وي، بايد توجه داشته باشيم كه اكنون شش سال است كه حساب ايرانيان در اروپا بسته شده است و حساب‌ ايراني‌ها در دوبي نيز بسته است. اما اين اتفاق روي مبادلات تجاري ايران و چين تاثيري ندارد بلكه صرفا مربوط به اتباع ايراني در چين مي‌شود. ايسنا