اخبار پولي مالي : شاخص 87 هزار و 832 واحدي
سه شنبه، 23 آبان 1396 - 14:11 کد خبر:65663
اخبار پولي مالي- شاخص بورس همزمان با افزايش اندك حجم معاملات 87 واحد رشد كرد.

به گزارش اخبار پولي مالي-  شاخص بورس روز سه شنبه 23 وم مهر ماه 96 همزمان با افزايش اندك حجم معاملات، 87 واحد رشد كرد و در جايگاه 87 هزار و 832 واحدي ايستاد.
در معاملات امروز 891 ميليون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش يك هزار و 975 ميليارد ريال در 50 هزار و 166 نوبت خريد و فروش شد.
همه شاخص هاي اصلي بازار سرمايه نيز امروز رشد كردند.
بر اين اساس، شاخص قيمت (وزني- ارزشي) كه در آن ارزش سهام شركت هاي بزرگ اثر بيشتري بر شاخص مي گذارد، 28 واحد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت هاي بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، يكسان در نظر گرفته مي شود، 9 واحد بالا رفت.
شاخص قيمت (هم وزن) كه بيانگر سطح عمومي قيمت سهام شركت هاي پذيرفته شده در بورس است، هفت واحد و شاخص آزاد شناور كه بيانگر آن بخش از سهام شركت هاست كه قابل معامله در بورس باشد، 135 واحد رشد كرد.
شاخص بازار اول كه به شركت هايي اختصاص دارد كه از نظر سرمايه، سودآوري و درصد سهام آزاد شناور شرايط بهتري دارند، 81 واحد و شاخص بازار دوم بورس 86 واحد افزايش يافت.
در معاملات امروز، نمادهاي گروه خودرويي با استقبال روبرو شد.
بر اين اساس، نمادهاي فولاد (فولاد مباركه)، شپنا (پالايش نفت اصفهان)، خپارس (پارس خودرو)، خودرو (ايران خودرو) و فارس (هلدينگ خليج فارس) در معاملات امروز بيشترين نقش را در رشد شاخص داشتند اما فخوز (فولاد خوزستان) و وغدير (سرمايه گذاري غدير) بيشترين تاثير منفي را بر جاي گذاشته و جلو رشد بيشتر شاخص را گرفتند.

**افزايش حجم و ارزش معاملات فرابورس ايران
در معاملات امروز 309 ميليون ورقه سهام فرابورس به ارزش بيش از 2 هزار و 424 ميليارد ريال در مجموع بازار مبادله شد كه اين ميزان در 41 هزار دفعه دادوستد انجام شد.
بررسي معاملات بازارهاي اول و دوم نشان مي‌دهد 2نماد گروه‌هاي فلزات اساسي و استخراج زغال‌سنگ به نام‌هاي ذوب‌آهن و فرآوري زغال‌سنگ پرورده بالاترين حجم و ارزش معاملات را در اختيار گرفتند.
نماد ذوب آهن همچنين در صدر نمادهاي پربازديد فرابورسي قرار گرفت.

** اوراق تسهيلات مسكن
تابلو اوراق تسهيلات مسكن (تسه) نيز ميزبان نقل و انتقال نزديك به 64 هزار ورقه تسه به ارزش 49 ميليارد ريال بود؛ نماد تسه مردادماه 96 بالاترين حجم و نماد تسه مهر 96 بيشترين ارزش معاملات را در اين تابلو به خود اختصاص داد.
نگاهي به بازار اوراق با درآمد ثابت نيز نشان مي‌دهد سرمايه‌گذاران در اين بازار ميزبان جابجايي يك ميليون و 730 هزار ورقه به ارزش يك‌هزار و 696 ميليارد ريال بودند و اسناد خزانه اسلامي در نماد «سخاب3» بالاترين حجم و ارزش معاملاتي را در اين بازار تجربه كرد.
در نهايت شاخص كل فرابورس در پايان معاملات امروز به افت نزديك به 2 واحدي تن داد تا به اين ترتيب آيفكس در نزديكي ارتفاع 988 واحدي بايستد.