اخبار پولي مالي : حق بيمه كارگران مصرف شده است
یکشنبه، 12 آذر 1396 - 12:21 کد خبر:66097
اخبار پولي مالي- دولت‌هاي قبل منابع حق بيمه كارگران استفاده كرده اند كه مشكلاتي را به وجود آورده و بدهكاري‌هايي به صندوق تامين اجتماعي وجود دارد يا منابع آن را تخصيص ندادند.

به گزارش اخبار پولي مالي- علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي، در گفتگو با صدا و سيماي ج.ا.ايران به مناسبت روز مجلس، به موضوع وضعيت صندوق‌هاي بازنشستگي و تامين اجتماعي پرداخت و گفت: متاسفانه صندوق‌هاي بيمه اي داراي مشكلاتي هستند كه شايد بهترين وضعيت را سازمان تامين اجتماعي داشته باشد كه باز هم اين صندوق با مشكلاتي مواجه است بنابراين از موضوعات مهم مساله صندوق‌هاي بازنشستگي است كه آتيه مردم به آن بستگي دارد.
وي افزود: مثلا صندوق بازنشستگي تامين اجتماعي بيشترين پوشش را در كشور داشته، كارگران عزيز كه با دست‌رنج خود حق بيمه مي‌دهند، مي‌خواهند كه آينده‌شان مشكل نداشته باشد البته مقداري هم دولت براي آتي آنها قرار مي‌دهد. متاسفانه دولت‌هاي قبل از اين منابع استفاده كرده كه مشكلاتي را به وجود آورده كه بدهكاري‌هايي به صندوق تامين اجتماعي وجود دارد يا منابع آن را تخصيص ندادند.
لاريجاني افزود: در حال حاضر ٦٠ هزارميليارد تومان بدهكاري به سازمان تامين اجتماعي وجود دارد و تعداد زيادي از بازنشستگان مي‌گويند كه پرداختي آنها نسبت به شاغلين تفاوت دارد. اين موضوع صحت دارد. ما در قانون برنامه گفته‌ايم كه بايد متعادل‌سازي صورت گيرد و بايد صندوق‌ها سرپا شده و توانمندي پيدا كنند.
وي اظهار داشت: در اين راستا جلساتي برگزار شد تا مشخص شود چگونه مي‌توان صندوق تامين اجتماعي و ساير صندوق‌ها را توانمند كرد. يكي از معضلات صندوق‌ها اين است كه يكسري واحدهاي توليدي ريز و درشت به عنوان بدهي دولت به آنها داده شده كه سود آنچناني هم نداشته‌اند. اخيراً دستور رئيس‌جمهور هم در اين راستا بود كه موسسات و بنگاه‌هاي اقتصادي كه درآمدزا نيستند، بايد به مردم واگذار شود. دليلي ندارد كه آنها فربه شده و سودآوري نداشته باشند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ممكن است در پتروشيمي سرمايه‌گذاري سودآوري شود اما اينكه همه امور با يكديگر مخلوط شده، نتيجه‌اي جز اين نخواهد داشت كه به صلاح كارگران نخواهد بود. از اين رو بايد بدهي‌ها به نحوي تامين شود كه صندوق‌ها سرمايه اوليه براي حل مسائل بازنشستگي اعم از كارگران و بقيه را داشته باشند. پيشنهادي مركز پژوهش‌ها داده تا با كمك دولت اين موضوع به صورت طرح در مجلس مطرح شود تا بتوان مشكل وضعيت صندوق‌هاي بازنشستگي رفع گردد.
رئيس قوه مقننه افزود: اميدواريم ظرف دو سال آينده اين موضوع تعيين‌تكليف شود تا كارگران نسبت به آينده‌شان نگراني نداشته باشند كه اين شامل صندوق‌هاي لشگري و كشوري مي‌شود. البته مشكل صندوق‌هاي لشگري بيشتر است به همين دليل از وزارت دفاع خواسته‌ايم كه طرحي به مجلس ارائه دهد در مركز پژوهش‌ها نيز بررسي‌ها صورت گرفته تا مساله صندوق‌ها حل شود. امتيازاتي در كشور وجود دارد كه مي‌توان به عنوان بدهي دولت اختصاص داد.