اخبار پولي مالي : نقش بورس كالا در رونق بخشي به صنايع معدني
سه شنبه، 14 آذر 1396 - 12:04 کد خبر:66128
اخبار پولي مالي- بورس به شكل عمومي و بورس كالا به طور خاص يكي از محورهاي مهم در شفافيت است.

به گزارش اخبار پولي مالي- مهدي كرباسيان، معاون وزير صنعت معدن و تجارت بورس كالاي ايران را به عنوان يكي از بخش هاي اثرگذار در رونق صنايع معدني و به ويژه صنعت فولاد ايران دانست.

كرباسيان با تاكيد بر اينكه بورس كالا زمينه شفافيت در معاملات را فراهم مي كند، گفت: بايد دقت داشت كه هدف از ايجاد مجموعه اي به نام «بورس كالا» كشف قيمت كالاها براساس رويكرد عرضه و تقاضا بوده و هست. اين يكي از كاركردهاي بسيار مهم بورس كالا در بازار سرمايه است تا به تعادل منطقي در مكانيزم عرضه و تقاضا كمك كند و به دنبال آن عرضه كننده و تقاضاكننده بتوانند بدون مشكل در بخشهاي مختلفي مثل محصولات پتروشيمي، كشاورزي و صنعتي فعاليت كنند. نكته مهمتر ازكشف قيمت در اقتصاد كالاها اين است كه امكان ايجاد ابزارهاي مالي بر اساس همين كشف قيمت و معاملات نقدي فراهم شود.

وي افزود: بورس به شكل عمومي و بورس كالا به طور خاص يكي از محورهاي مهم در شفافيت است. در اين بخش عرضه و تقاضا به صورت شفاف ارائه شده كه ضمن افزايش كيفيت و استانداردسازي توليد، قيمتها به صورت بين المللي با بازارهاي بين المللي در تعادل هستند. در اين بين سيستم هاي نظارتي و مالياتي هم به صورت شفاف مي توانند وظايف خود را انجام دهند.

مجري نظارت و ضامن تأمين منافع طرفين

رئيس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) در مورد مرجعيت قيمتي كالاها در بورس كالاي ايران اظهار كرد: ما بايد اين نكته را در نظر داشته باشيم كه نبايد به شكل دستوري عمل كنيم؛ چراكه اگر هر عملي در حوزه نظارت به شكل دستوري باشد، بازار به سمت غيرشفاف بودن خواهد رفت. در اين رابطه بورس كالا وظيفه نظارت و تأمين منافع توليدكننده، عرضه كننده و ... را دارد؛ با همه اين تفاسير اگر نهادهاي مختلف از سازوكار بورس كالا حمايت جدي و عملي داشته باشند، به طوري كه محصولات مختلف با تمركز در بورس كالا مورد معامله قرار گيرند، تابلوي اين بورس مي تواند به مرجع مرجعيت قيمتي كالاها در بازارهاي بين المللي تبديل شود.

وي بورس كالاي ايران را يكي از بخشهاي اثرگذار در رونق صنعت فولاد دانست و گفت: بايد بپذيريم كه بايد جايگاه بهتري در دنيا و به ويژه در منطقه در حوزه معدن و صنايع معدني داشته باشيم كه زنجيره فولاد يكي از مهمترين بخشهاي آن است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به سابقه عرضه فولاد در بورس كالا و نقش آن در حذف رانت و افزايش شفافيت معاملات اين صنعت،اظهار كرد: محصولات فولادي از سال ۱۳۸2در بورس كالاي ايران عرضه شده و بحث بورس كالا و به طور كلي فعاليت همه بورس ها يكي از محورهاي اساسي است كه مي تواند در شفاف سازي و سلامت اقتصادي كشور وجلوگيري از رانت و فساد دركشور نقش مهمي ايفاكند.

وي افزود: بنابراين با توجه به مزيت هايي كه در اين بورس وجود دارد، عرضه محصولات صنايع مختلف به ويژه فولاد در بورس كالاي ايران هم به نفع توليدكننده بوده و هم به نفع مصرف كننده است.

كرباسيان عنوان كرد: بنده افتخار مي كنم كه شخصا در راه اندازي بورس كالاي ايران حضور داشته و پس ازآن، طي سال هايي كه درسمت معاونت وزير امور اقتصادي و دارايي حضور داشتم براي عرضه كالاهاي مختلف در اين بورس تلاش كردم.

حمايت در دستور كار است

رئيس هيات عامل ايميدرو با بيان اين كه خوشبختانه حمايت از بازار سرمايه و به ويژه بورس كالا جزو سياست هاي وزير امور اقتصادي و دارايي است، در خصوص نقش بورس كالا در توسعه و رونق بخشي به صنايع معدني در كشور اظهار كرد: اميدوارم در راستاي اين سياست ها، همكاري نزديكي كه در حوزه معدن و صنايع معدني به ويژه حوزه فولاد و مس با بورس كالاي ايران وجود دارد، به رونق بخشي اين صنايع كمك كنيم.

وي تأكيد كرد: عرضه محصولات در بازارهاي خارج از بورس كالا، سبب بروز مشكلاتي در قيمت فروش محصولات توسط توليدكنندگان مي شود كه در نهايت زمينه انحصار در خريد را به وجود مي آورد؛ بنابراين بايد از امكانات و شفافيت بورس كالا استفاده كرد و در مسيري روشن در اقتصاد گام برداشت.

كرباسيان تاكيد كرد: با همه گرفتاري هايي كه سيستم بانكي و بيمه اي كشور دارد، بورس كالا در حوزه صادرات و رينگ صادراتي عملكرد خوبي در دوره مديريت حامد سلطاني نژاد داشته است.

همچنين، راه اندازي معاملات پسته و زعفران ازپيشرفت هاي شركت بورس كالا در اين دوره محسوب مي شود. بديهي است كه اگر سيستم بانكي و بيمهاي ما بهتر و موفق تر عمل كند، بدون شك، اين بورس مي تواند موفقيتهاي بيشتري حاصل كند.

اين مقام مسئول خاطر نشان كرد: متاسفانه در پاره اي مواقع، دستورالعملها و مقرراتي بر بورس كالا تحميل مي شود كه قدرت مانور را از اين بورس ميگيرد ، اما واقعيت اين است كه بورس به معناي كلي مي تواند رقيب خوبي براي حوزه پول باشد و به نظر مي رسد بايد در اين زمينه تحول جدي ايجاد شود.

به گفته معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، بورس كالا جايگاه مهمي در اقتصاد كشور پيدا كرده و از آنجاكه تاكنون اقدامات خوبي در زمينه كشف واقعي قيمتها و شفافيت در آمارها داشته است بر همين اساس عرضه محصولات مختلف در بورس اقدام مهمي به شمار مي رود.

رئيس هيات عامل ايميدرو با اشاره به اينكه توسعه بورس كالاي ايران سلامت اقتصاد را در پي دارد،افزود: گسترش بورس كالا طي سالهاي اخير و عرضه كالاهاي مختلف از طريق آن نشان مي دهد كه بورس كالا مي خواهد به بازاري بزرگتر و بين المللي تبديل شود كه ما در سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران نيز طي اين سالها حمايت لازم را جهت برقراري و پايداري اين بورس انجام داده و خواهيم داد. در حقيقت به هر ميزان كه شفافيت و سلامت اقتصادي افزايش يابد به همان ميزان، آرامش و ثبات اقتصادي ايجاد شده و زمينه جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي بيشتر فراهم مي آيد. دنياي معدن