اخبار پولي مالي : صنعت بيمه قيم مديريت ريسك است
سه شنبه، 10 بهمن 1396 - 16:25 کد خبر:67250
اخبار پولي مالي- اتكاء ريسك به منزله واگذار كردن ريسك به بيمه‌گران خارجي است، به عنوان مثال در جريان سانحه كشتي سانچي ۷۰ درصد خسارت ناشي از آن مربوط به بيمه‌گران خارج از كشور بود.

به گزارش اخبار پولي مالي- ابراهيم كاردگرT مدير‌عامل بيمه آسيا در جلسه ستاد پنجمين جشنواره قرآني گل‌هاي محمدي و گل‌هاي فاطمي استان مركزي، اظهار كرد: حضور بيمه آسيا در اين جشنواره در راستاي عمل به مسئوليت اجتماعي است كه شركت‌هاي بيمه در كشور برعهده دارند.

وي بيان كرد: صنعت بيمه نهادي است كه در دنيا در كنار ساير نهادهاي مالي فعاليت مي‌كند و دو كاركرد اساسي دارد كه مهمترين آن، ايجاد آرامش و آسايش براي خانوارها و آحاد مردمي است كه در آن جامعه زندگي مي‌كنند.
كاردگر عنوان كرد: مردم هر جامعه با ريسك‌هاي متعددي مواجه هستند كه ممكن است اين ريسك‌ها به نوعي فرد، خانواده، فعاليت اقتصادي و غيره را تهديد كند.
وي افزود: افراد در جوامع ريسك را شناسايي، اندازه‌گيري و كنترل مي‌كنند و تا حدي نيز از آن اجتناب مي‌كنند و سعي در انتقال اين ريسك‌ها دارند، معمولا مردم ريسك‌ها را به صنعت بيمه منتقل مي‌كنند.
كاردگر ادامه داد: در دنيا صنعت بيمه قيم مديريت ريسك است و اميدواريم كه اين مهم در ايران نيز محقق شود، با تاسيس صندوق حوادث طبيعي در مجلس، مسائلي مانند سيل، زلزله و ديگر خطرات، وارد اين صندوق شده و به آنها پوشش بيمه‌اي داده مي‌شود، در همين راستا دولت ديگر درگير پرداخت خسارت‌هاي ناشي از  سيل و زلزله نمي‌شود و به مسئوليت ذاتي خود مي‌پردازد.
وي عنوان كرد: صنعت بيمه در فرايند انتقال ريسك‌ها، نياز به مديريت ريسك دارد، در نتيجه مي‌توان گفت صنعت بيمه در اين زمينه نمي‌تواند هيچ‌گونه ريسكي داشته باشد، لذا در كنار فعاليت‌هاي مديريتي كه در حال اتفاق است، يك بخش اتكاء ريسك نيز وجود دارد.
كاردگر تصريح كرد: اتكاء ريسك به منزله واگذار كردن ريسك به بيمه‌گران خارجي است، به عنوان مثال در جريان سانحه كشتي سانچي ۷۰ درصد خسارت ناشي از آن مربوط به بيمه‌گران خارج از كشور بود.
وي اظهار كرد: فلسفه حوزه بيمه‌هاي اتكايي بر مبناي رخ ندادن سوخت سرمايه ملي است، امروزه ريسك‌هاي بزرگ در كشور مانند كشتي‌ها، هواپيما، نفت‌كش و پالايشگاه‌ها، داراي ريسك اتكايي در خارج از كشور هستند.
وي در خصوص كاركرد مهم صنعت بيمه، اظهار كرد: بين دريافت مبلغ حق بيمه از مردم و پرداخت خسارت، يك وقفه ايجاد مي‌شود، لذا صنعت بيمه، اين مبالغ را به سمت سرمايه‌گذاري در بورس، پروژه‌هاي ساختماني و غيره سوق مي‌دهد كه اين مهم از جمله وظايف اساسي صنعت بيمه است، متاسفانه اين موضوع در كشور ما كمرنگ است و اميدواريم در برنامه ششم توسعه اين اتفاق بيشتر حادث شود و صنعت بيمه در كنار ساير صنايع كشور، در خدمت اقتصاد و اشتغال جامعه باشد./ ايسنا