اخبار پولي مالي : افزايش قيمت آب پرمصرف‌ها ۱.۴ برابر تعرفه
دوشنبه، 15 مرداد 1397 - 07:52 کد خبر:72321
اخبارپولي مالي - دولت موافق افزايش تعرفه آب پرمصرف‌هاست و پيشنهاد شده كه اين رقم معادل ۱.۴ برابر تعرفه موجود باشد.

به گزارش اخبار پولي مالي-  عباس سروش، معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با تأكيد بر اينكه دولت موافق افزايش تعرفه آب پرمصرف‌هاست و پيشنهاد شده كه اين رقم معادل ۱.۴ برابر تعرفه موجود باشد، گفت: صادرات آب به هيچ كشوري نداشته و نداريم.

سروش امروز در اولين نشست خبري خود بعد از 5 ماه كه به عنوان معاون وزير نيرو انتخاب شده است، در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس كه پرسيد پيشنهاد‌ي از سوي وزارت نيرو براي افزايش تعرفه برق پرمصرف‌ها ارائه شده است، آيا وزارت نيرو براي افزايش تعرفه آب پرمصرف‌ها نيز برنامه يا پيشنهاد‌اتي به دولت ارائه كرده است يا خير، گفت: يكي از موضوعاتي كه بارها در كارگروه سازگاري با كم‌آبي به آن اشاره شده و بحث شده است، افزايش تعرفه مازاد بر الگوي مصرف است.

وي افزود: اين افزايش تعرفه مازاد بر الگوي مصرف به فراخور استان‌ها و الگوي مصرف طراحي شده و آن را به دولت پيشنهاد داده‌ايم كه در دستوركار دولت قرار دارد.

سروش تأكيد كرد: دولت موافق افزايش قيمت آب براي پرمصرف‌هاست، بنابراين پيشنهاد‌ اين‌گونه بوده كه اين تعرفه معادل 1.4 برابر تعرفه موجود باشد كه قطعاً اميدواريم با اين پيشنهاد تا حدودي از افزايش مصرف جلوگيري شود.

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا در پاسخ به سؤال در كارگروه سازگاري با كم‌آبي چندين وزير و رئيس سازمان مثل سازمان محيط‌زيست و سازمان برنامه و بودجه و استانداري‌ها حضور دارند، اين در حالي است كه در اين كارگروه تصميماتي گرفته مي‌شود كه بخش خصوصي كه مي‌تواند هر تصميمي آنها را تحت تأثير قرار دهد، حضور ندارند.

وي‌ ادامه داد: بارها در اين كارگروه بحث اين موضوع صورت گرفته بود كه بخش خصوصي به عنوان مشورتي و ناظر در كارگروه سازگاري با كم‌آبي حضور پيدا كند، بنابراين فردا در جلسه‌اي كه كارگروه سازگاري با كم‌آبي تشكيل خواهد داد، اين پيشنهاد را ارائه خواهند كرد كه بخش خصوصي هم در اين كارگروه حضور پيدا كند.

سروش در پاسخ به اين سؤال در دوره وزارت حبيب‌الله بيطرف تفاهم‌نامه‌اي ميان ايران و كويت براي صادرات آب ايران به اين كشور به امضا رسيد، آيا شما از مفاد اين تفاهم‌نامه اطلاعي داريد و اينكه آيا ايران در حال حاضر به كشورهاي همسايه آب صادر مي‌كند يا خير، گفت: ايران صادرات آب ندارد، بنابراين به گذشته ما كاري نداريم، اما موضوعي كه مهم است اين است كه در حال حاضر ايران به هيچ كشوري صادرات آب ندارد.

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با اشاره به اينكه در دنيا مدت‌هاست كه تغيير اقليم رخ داده است كه اين تغيير اقليم مساوي با كاهش بارش و يا در برخي نواحي با افزايش بارش و افزايش دماي هوا مواجه بوده است، پس كشور ما نيز در 10 سال گذشته اين تغيير اقليم را تجربه كرده است.

وي با اشاره به اينكه متوسط بارندگي در سال‌هاي گذشته در كشور كاهش و دماي هوا افزايش يافته است، گفت: مصرف آب با رشد جمعيت افزايش يافته است، بنابراين منابع آب‌هاي سطحي و زيرزميني دچار تنش شدند، پس بايد براي آن فكري شود.

سروش با اشاره به اينكه هرگونه برنامه‌ريزي كوتاه‌مدت و بلندمدت براي تأمين آب نيازمند يك سازوكار مشخص است، خاطرنشان كرد: ما نمي‌خواهيم با خشكسالي مقابله كنيم، بلكه بايد با آن سازگار باشيم.

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با تأكيد بر اينكه قبلاً نام وزارت نيرو،‌وزارت آب و برق بود و همه تلقي مي‌كنند كه متولي آب و برق فقط وزارت نيرو است‌، گفت: 93 درصد آب مصرفي در بخش كشاورزي استفاده مي‌شود، پس متوجه مي‌شويم كه درصد قابل توجهي از مصرف آب در اختيار وزارت نيرو نيست، پس وزارت نيرو به تنهايي قادر به حل اين مشكل در كشور نيست.

وي‌ ادامه داد: تعامل و مفاهمه خوبي در ماه‌هاي گذشته براي بحث آب صورت گرفته است و تعاملي كه وزارت نيرو با وزارت جهاد كشاورزي داشته، اميدواريم مديريت منابع آبي را با همكاري اين وزارتخانه به‌خوبي انجام دهيم.

سروش افزود: 5 ماه است كه كارگروه سازگاري با كم‌آبي متشكل از چند وزير و رئيس سازمان‌هايي مثل حفاظت محيط‌زيست و سازمان برنامه و بودجه تشكيل شده است، پس آينده روشني براي مديريت آب پيش‌بيني مي‌شود.

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با اشاره به اينكه در جلسات كارگروه سازگاري با كم‌آبي مصوبات خوبي صورت گرفت كه يكي از اينها بحث زاينده‌رود بود؛ چراكه زاينده‌رود جمعيتي بالغ بر 5 ميليون نفر را پوشش مي‌دهد و از آنجا كه آب سد زاينده‌رود به‌گونه‌اي نبود كه بتوانيم آب مورد نياز باغات دو استان مهم را تأمين كنيم، مجبور شديم كه با اولويت قرار دادن آب شرب، تابستان را پشت سر بگذاريم.

وي در مورد بارورسازي ابرها، گفت: سپاه در خصوص بارورسازي ابرها اقداماتي را صورت داده است، اما بايد اذعان شود كه در تمام دنيا باروري ابرها يك تأمين آب موضعي است، پس در دنيا نيز به آن به عنوان منبع جدي نگاه نمي‌شود.

سروش با اشاره به اينكه شهرهاي داراي تنش در سال جاري نسبت به سال گذشته افزايش يافته است، گفت: تعداد شهرهاي داراي تنش آبي در سال جاري 334 شهر بود، اين در حالي بود كه اين شهرهاي داراي تنش تعدادشان در سال گذشته 284 شهر بود. بنابراين افزايش تعداد اين شهرها به دليل كاهش بارندگي‌ها بوده است.

به گفته وي ميزان بارندگي در سال جاري 168 ميلي متر و در سال گذشته 239 ميلي متر بوده است.

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا در مورد وضعيت سدسازي در كشور گفت: در حال حاضر 150 تا 160 سد در حال مطالعه داريم، اما سياست ما اين است كه ما نمي‌خواهيم فقط سد بسازيم كه گفته شود سدي احداث شده است، پس بايد سدي احداث شود كه در آن نقطه آب كافي وجود داشته باشد.

به گفته سروش 216 هزار چاه غيرمجاز حفر شده كه بايد بسته شوند.

وي با اشاره به اينكه اگر 10 درصد در مصرف آب كشاورزي صرفه‌جويي صورت گيرد، ‌سه برابر آبي كه از نقاط دور منتقل مي‌شود، مي‌تواند تأمين آب صورت گيرد.

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا در خصوص وضعيت آب‌شيرين‌كن‌ها و اينكه آب‌شيرين‌كن‌ها در اين وضعيت سخت مي‌تواند براي شهرهاي جنوبي كشور كمك خوبي باشد، گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه براي شهرهايي كه در جنوب ايران قرار دارند، بايد 30 درصد نياز آب شرب را از شيرين‌سازي آب دريا تأمين كنند.

وي افزود: بهاي تمام‌شده خريد آب از آب‌شيرين‌كن‌ها 5 هزار تا 10 هزار تومان است، اين در حالي است كه به‌طور متوسط فروش آب به مردم 500 تومان است، بنابراين بايد اين مابه‌التفاوت از محل اعتبارات تضميني تأمين شود.

سروش ادامه داد: ‌در حال حاضر كمتر از 200 هزار مترمكعب در شبانه‌روز توليد آب از آب‌شيرين‌كن‌ها صورت مي‌گيرد و اين در حالي است كه در برنامه ششم توسعه عنوان شده كه اين عدد بايد يك ميليون مترمكعب در شبانه‌روز باشد. / فارس