اخبار پولي مالي : اتصال كارت هاي بانكي به زيرساخت سوخت
شنبه، 10 آذر 1397 - 06:31 کد خبر:75124
اخبار پولي مالي- اجراي طرح اتصال كارت هاي بانكي به نظام مديريت مصرف سوخت كشور با بهره گيري از زيرساخت هاي تبادل داده و ابزارهاي تسويه و پرداخت در نظام بانكي انجام شد.

به گزارش اخبار پولي مالي- همانگونه كه در طرح توزيع سبد حمايتي دولت، بدون صرف يك ريال براي صدور كوپن كاغذي يا كارتهاي جديد، اتصال كارت هاي بانكي به زيرساخت رفاهي كشور انجام شد، در هفته اي كه گذشت، به همت كاركنان بانك مركزي، شركت خدمات انفورماتيك و بانكها، استفاده از كارت هاي بانكي موجود به جاي كارت هاي سوخت ميسر شد.

در اين طرح به جاي صدور كارت جديد سوخت، از طريق اتصال برخط به نظام پرداخت بانكي، از كارتهاي بانكي موجود هم ميهنان به عنوان كارت سوخت استفاده مي شود. براي انجام اين اتصال، با همكاري وزارت ارتباطات، رابط كاربري بسيار ساده و با كاربري آسان ايجاد شده كه بر اساس كد ملي هر شخص، فهرست كارت هاي بانكي وي به نمايش درآمده و انتخاب يكي از آنها به عنوان كارت سوخت با سهولت و بدون نياز به ورود اطلاعات صورت مي گيرد. در ادامه هم ميهنان مي توانند از كارت بانكي خود هم براي سوخت گيري و هم پرداخت بهاي سوخت از طريق پايانه واحد اقدام كنند كه در كاهش زمان و زحمت سوختگيري اثر گذار خواهد بود.

سادگي ظاهري و كاربرد آسان اين راه حل، نيازمند رفع مشكلات فني پيچيده ‌و هماهنگي اطلاعاتي سنگيني بوده كه به فضل الهي و با تلاش دست اندركاران ظرف مدت كوتاهي به نتيجه رسيد.

طرحي كه با اجراي آن از هزينه كرد هزاران ميليارد ريالي از منابع ملي و عمدتا ارزي اجتناب شده و در كنار آن در زمان ارزشمند هم ميهنان براي مراجعه حضوري هم صرفه جويي به عمل آمد.

يكي از محورهاي مهم اجراي اين طرح، هماهنگي بين دستگاهي براي اجراي طرحي ملي در زماني بسيار كوتاه است كه نويدبخش توسعه آن به ساير خدمات دولت و اجراي موفق الگوهاي دولت الكترونيكي است؛ كه با همكاري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي انجام شد.