اخبار پولي مالي : احتمال كاهش كف سپرده‌گذاري شركت‌هاي بيمه در بانك‌ها
شنبه، 8 دی 1397 - 07:10 کد خبر:75631
اخبار پولي مالي- شركت هاي بيمه‌ بايد هميشه يكسري وجوهي را داشته باشند كه براي ايفاي برخي تعهدات خود به آن دسترسي آني داشته باشند.

به گزارش اخبار پولي مالي-رسول تاجدار، مديرعامل بيمه البرز از تلاش سنديكاي بيمه‌گران و بيمه مركزي براي اصلاح آيين‌نامه سرمايه‌گذاري شركت‌هاي بيمه به منظور كاهش حداقل سرمايه‌گذاري بيمه‌ها در بانك‌ها از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد خبر داد و گفت: بورس جايگزيني براي بخشي از سرمايه گذاري هاي بيمه در بانك است.

تاجدار ادامه داد: بروز شرايط تورمي در اقتصاد كشور علاوه بر اثرگذاري بر اقلام مصرفي و گران شدن كالاها روي صنايع توليدي و خدماتي اقتصاد هم تاثير مي‌گذارد. صنعت بيمه يكي از اين صنايع است كه با شدن گرفتن تورم به ناچار بايد خود را براي انجام تغييراتي آماده كند.

مديرعامل بيمه البرز گفت: صنعت بيمه براي ايفاي تعهدات مختلف و بعضا سنگين خود بايد در حوزه‌هايي كه مي‌توانند در بلندمدت سودآور باشند سرمايه‌گذاري كنند. بانك‌ها و املاك يكي از مطمئن‌ترين و سودآورترين سرمايه‌گذاري‌هاي بيمه‌ها در طول سال‌هاي گذشته بوده است. در سال جاري (۱۳۹۷) اما بروز شرايط تورمي باعث شده تا رفته رفته نرخ تورم به حداكثر سود پرداختي بانك‌ها نزديك شود. در چنين شرايطي به نظر مي‌رسد شركت‌هاي بيمه بايد به سمت سرمايه‌گذاري در فعاليت‌هاي مولد تغيير ريل دهند.

تاجدار درباره ضرورت سرمايه‌گذاري مولد بيمه‌ها با بيان اين‌كه سرمايه‌ گذاري توسط شركت‌هاي بيمه تابع يك آيين‌نامه است، اظهار كرد: در تمام دنيا هم وضعيت به همين منوال است و نهاد ناظر سعي دارد تا شركت هاي بيمه به گونه‌اي سرمايه‌ گذاري نكنند كه در آينده نتوانند از عهده ايفاي تعهداتشان بربيايند.

مدير عامل بيمه البرز در مورد سپرده‌هاي بانكي شركت‌هاي بيمه و سودآوري آن در اين شرايط تورمي كه نرخ تورم به سود بانكي نزديك مي‌شود هم اظهار كرد: اساسا صنعت بيمه صنعتي است كه بايد يك تعادل را بين ميزان نقدينگي و سررسيد ايفاي تعهدات خود ايجاد كند، بنابراين اين‌كه گفته شود چون سود بانكي به تورم نزديك شده است شركت‌هاي بيمه نبايد در آن سرمايه‌ گذاري كنند به صورت مطلق گزاره صحيحي نيست، چرا كه بيمه‌ها بايد هميشه يكسري وجوهي را داشته باشند كه براي ايفاي برخي تعهدات خود به آن دسترسي آني داشته باشند.

وي با اشاره به آيين‌نامه بيمه مركزي درباره‌ سبد سرمايه‌گذاري شركت‌هاي بيمه، اظهار كرد: طبق آيين‌نامه فعلي حداقل ۳۰ درصد از سپرده‌هاي بيمه بايد در بانك‌ها باشد، اما حداكثري براي آن مشخص نشده است. با اين حال اخيرا اقداماتي توسط سنديكاي بيمه‌گران و بيمه مركزي انجام گرفته است و اين آيين‌نامه در حال اصلاح شدن است تا اين حداقل ۳۰ درصد به ۱۵ درصد كاهش پيدا كند.

مدير عامل بيمه البرز در پايان با اشاره به احتمال كاهش كف سپرده‌گذاري شركت‌هاي بيمه در بانك‌ها از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد گفت: كه براين اساس گزينه‌هاي ديگري در بخش سرمايه‌ گذاري‌هاي بورسي و غيربورسي پيش‌بيني شده است كه به نظر مي‌رسد مي‌تواند دست شركت‌هاي بيمه را براي سرمايه‌ گذاري‌هاي ديگر باز بگذارد./ ايسنا