اخبار پولي مالي : تامين مالي ساخت نيروگاه برق 6500 مگاواتي توسط بانك صنعت و معدن
چهارشنبه، 19 دی 1397 - 08:59 کد خبر:75833
اخبار پولي مالي- بانك صنعت و معدن ساخت نيروگاه برق 6500 مگاواتي را تأمين مالي كرد.

به گزارش اخبار پولي مالي-حسين عسكري، عضو هيأت مديره بانك صنعت و معدن با اعلام مطلب بالا گفت: اين بانك با رويكرد ورود به طرح هاي زيرساختي و سرمايه بر كه بخش خصوصي قادر به اجراي آنها نيست، تاكنون طرح هاي بزرگ نيروگاهي با ظرفيت توليد 6 هزار و 500 مگاوات را تأمين مالي كرده است.

عسكري افزود: تأمين مالي نيروگاه هاي برق، كمك به ايجاد صنايع در مناطقي است كه به دليل مشكلات پيش بيني نشده در بهره برداري از برخي نيروگاه ها قادر به توسعه واحدهاي صنعتي يا استفاده از ظرفيت كامل واحدهاي موجود نبودند.

به گفته اين مقام مسئول، با شروع تحريم ها ساخت نيروگاه هاي توليد برق با توجه به فناوري بالا و انحصاري و نيز تأمين مالي آنها به چالش ‌برانگيزترين كار مديران و متخصصان صنعت كشور تبديل شد.

وي خاطرنشان كرد: با اين حال در اين دوره، عامليت تأمين مالي نيروگاه هاي با ظرفيت بيش از سه هزار مگاوات ساعت با تسهيلات ارزي يك ميليارد و 100 ميليون يورويي از محل صندوق توسعه ملي توسط بانك صنعت و معدن انجام شد.

اين مقام مسئول گفت: نيروگاه هاي آذرخش، ماهتاب كهنوج، مپنا، سمنگان و 9 نيروگاه كوچك مقياس با اشتغالزايي 800 نفر از جمله اين طرح هاست كه براي تداوم تأمين مالي اين پروژه ها و تكميل طرح هاي نيروگاهي لازم است اعتبار لازم در اختيار اين بانك قرار گيرد.

وي گفت: براي حفظ رابطه بانك به عنوان سرمايه گذار با نيروگاه ها بايد بازپرداخت تسهيلات به موقع انجام شود؛ پيش شرط اين كار هم اين است كه نيروگاه ها قادر به وصول مطالبات خود از بخش هاي مصرف كننده و خريداران محصول نهايي يعني شركت هاي برق منطقه اي باشند.

در واقع زنجيره تسويه بدهي بين بانك، نيروگاه ها و مصرف كنندگان بايد ايجاد شود تا اين بانك قادر به سرمايه گذاري جديد در اين حوزه باشد.

عضو هيأت مديره بانك صنعت و معدن بيان داشت: همزمان با ساخت نيروگاه ها، سياست هاي دولت در تأمين برق با استفاده از نيروگاه هاي مقياس كوچك با مزيت هاي زيست محيطي، سرمايه‌گذاري كمتر، دسترسي آسان به مصرف ‌كنندگان و استقلال از شبكه برق سراسري با تأمين مالي 24 طرح با توليد بيش از 444 مگاوات برق توسط اين بانك محقق شد.

وي گفت: رويكرد بانك صنعت و معدن حمايت از صنايع و توليدات داخلي است و در اين زمينه با توجه به رويكرد اقتصاد مقاومتي، استفاده از ظرفيت ها و پتانسيل هاي داخلي در اولويت قرار گرفت.

عسكري خاطرنشان كرد: حمايت بانك صنعت و معدن در تأمين مالي نيروگاه هاي سيكل تركيبي (گاز – بخار) با استفاده از حداكثر توان داخلي، كشور را در كنار كشورهاي آلمان، آمريكا، فرانسه و ايتاليا در زمره صاحبان فناوري توليد توربين و ژنراتور نيروگاه هاي توليد برق قرار داد.

اين مدير ارشد بانكي افزود: با شروع دوره جديد تحريم ها، بانك صنعت و معدن تأمين مالي نيروگاه هاي بزرگ براي كمك به صنعت كشور را در دست انجام دارد كه از جمله آنها مي توان به نيروگاه غرب مازندران (كاسپين)، نيروگاه قشم، نيروگاه كاشان، بخش بخار نيروگاه اروميه، نيروگاه زنجان، نيروگاه چابهار، بخش بخار نيروگاه رودشور استان مركزي، ‌نيروگاه لامرد و نيروگاه تربت حيدريه اشاره كرد.

وي تأكيد كرد: تكميل اين نيروگاه ها نيازمند يك ميليارد و 700 ميليون يورو اعتبار است كه در مجموع سه هزار و 500 مگاوات به توان توليد برق كشور خواهند افزود كه معادل 10 درصد از كل توليد برق كشور در افق سال 1400 است.