اخبار پولي مالي : آمريكا نامزد خود را براي رياست بانك جهاني معرفي كرد
جمعه، 19 بهمن 1397 - 13:54 کد خبر:76304
اخبار پولي مالي- رئيس جمهوري آمريكا «ديويد ملپاس» را به عنوان نامزد اين كشور براي تصدي رياست بانك جهاني معرفي كرد.


به گزارش اخبار پولي مالي- در حالي كه قرار است از هفتم فوريه نامزدهاي كشورهاي عضو اين بانك براي تصدي رياست آن معرفي شوند، دونالد ترامپ روز چهارشنبه و يك روز زودتر، اين كار را انجام داد.
ملپاس در حال حاضر معاون استيون منوچين وزير خزانه داري آمريكا است و پيش از اين در دولت رونالد ريگان هم مسئوليت داشته است.
بر اساس مقررات بانك جهاني، نامزدهاي معرفي شده بايد شرايط ويژه اي داشته باشند كه تجربه كار بين المللي، راهبري يك سازمان بزرگ و تجربه توسعه اي از آن جمله است. 
روند بررسي اين نامزدها كه هيات مديره بانك جهاني انجام مي دهد معمولا به پنج هفته مي رسد كه پس از آن، ليست كوتاه تري تهيه شده و در نهايت به سه نامزد مي رسند.
اين سه نامزد مورد مصاحبه طولاني مدت قرار مي گيرند تا از داشتن شرايط آنها اطمينان حاصل شود و پس از آن معمولا به صورت اجماع نفر نهايي مشخص مي شود.
اگرچه آمريكا در بانك جهاني داراي بيشترين سهام و همچنين حق وتو است اما احتمالا رقباي جدي تري هم براي نامزد آمريكا با توجه به مشكلاتي كه ترامپ در زمينه تجارت جهاني ايجاد كرده است، معرفي خواهند شد.
به همين دليل پيش بيني مي شود چين، روسيه، اتحاديه اروپا، برخي كشورهاي آمريكاي لاتين از جمله برزيل با اين نامزد معرفي شده، مخالفت هايي داشته باشند.
همچنين حضور وزير اقتصاد نيجريه كه پيش از اين معاون بانك جهاني هم بوده است و مدير عامل شركت پپسي كه ممكن است از سوي هند معرفي شود، كار را براي اين نامزد آمريكايي سخت تر خواهد كرد.
انتخاب رئيس بانك جهاني پس از آن انجام مي شود كه جيم يونگ كيم از اين مسئوليت استعفا داد./ ايرنا