اخبار پولي مالي : مساله استارت اپ ها عدم آشنايي با تخصص مالي است
چهارشنبه، 22 اسفند 1397 - 12:10 کد خبر:76845
اخبار پولي مالي- استارت آپ ها به فراخور موضوع، با مسايل متفاوتي روبرو هستند اما مساله مالي موضوعي است كه موفقيت و يا شكست آنها را تعيين مي كند؛ شكست بسياري از استارت آپ هاي خوب به دليل وجود ضعف در تخصص مالي بوده است.

يكي از نگراني‌هاي صاحبان كسب‌ و كارهاي كوچك و متوسط، امور حسابداري و مالي بوده است. توصيه مي‌شود : امروزه كارآفرينان نوپايي كه اقدام به راه‌اندازي كسب‌ و كار مي‌كنند، با تخصص مالي و علم حسابداري آشنايي كامل داشته باشند. همچنين از طرفي آمارها نشان مي‌دهند يكي از مهم‌ترين دلايل شكست استارتاپ‌ها بي‌توجهي به مسائل مالي و امكانسنجي دقيق و عدم برآوردهاي صحيح و كمبود نقدينگي مي‌باشد.
حسابداري اطلاعات مالي مورد نياز براي گرفتن تصميمات صحيح در مورد سودآوري را در اختيار شركت‌ها و ارزياب‌ها قرار مي‌دهد و بنگاه اقتصادي  را به سمت پيشرفت سوق مي‌دهد. همچنين حسابدار از چندين معيار متفاوت محاسبات و سنجش هاي تخصصي انجام مي‌دهد كه جريان نقدي و اطلاعات موقعيت مالي مورد نياز بنگاه اقتصادي را در اختيار مديران ارشد قرار مي‌دهد.
مديران و سهامداران تمامي شركت‌ها مي‌بايستي اطلاعات حسابداري مورد نياز خود را در خصوص تصميم‌گيري‌هاي آتي درخواست كنند،‌لذا پيشنهاد مي‌گردد : تعدادي از عوامل با اهميتي كه به آن‌ها نياز دارند را شناسايي كرده و با دقت بيش از پيش بر آن‌ها نظارت داشته باشند. موضوع گزارشات حسابداري به اين عوامل كلي و سودآور توجه خاص دارند و تاكيد كننده است.
اين عضو انجمن حسابداران خبره در ادامه افزود : به عنوان يك مدير كسب و كار مي‌توان مهمترين ارقامي را كه واحد مالي براي كنترل امور جاري و آتي گزارش نموده، در نظر گرفت و تصميم گيري بهينه اقدام كرد.
هيچگاه حسابداران قادر به خواندن ذهن نمي‌باشد، فقط با ارائه ي گزارشات مورد نياز مي‌توانند كمك شاياني به تصميمات فعلي و آتي مديران داشته باشند. اگر گزارشات يكنواخت و غير جسورانه حسابداري حاوي اطلاعاتي كه مورد نياز مديران ارشد نباشد، بايستي طي جلسه‌اي به طور دقيق و موشكافانه مواردي بنيادي تصيم‌گيري مطرح و تشريح كنيد، هيچگاه با مخالفت‌ها و جهت‌دهي‌ها، سرسختانه برخورد نكنيد.
وي در پايان افزود : استارت‌آپ‌هاي موفق از اين مسير گذشته‌اند، استارت‌آپ‌ها در تمامي مراحل فعاليت خود نيازمند مشاوره‌هاي تخصصي هستند كه آن‌ها را از چالش‌هاي مالي با موفقيت عبور دهند. ايجاد هماهنگي ميان استانداردهاي حسابداري و مسائل تجارت الكترونيك از موارد با اهميتي است كه نيازمند انتخاب راهكارهاي تخصصي مناسب هستند. مشاوران به مديران ارشد كمك خواهند كرد كه به شناسايي نقاط ريسك‌پذير و مصرف غير بهينه منابع و همچنين فرآيندهاي ناكارآمد را شناسايي نموده و براي آن فرآيندها، ابزار كنترلي اعمال نمايند و در نهايت از هدر رفت كليه منابع جلوگيري كنند. 
پيشنهاد آخر : در سال‌هاي اوليه ثبت شركت (دانش‌بنيان) به دليل هزينه‌ي بالاي نيروي انساني متخصص در حوزه مالي، مي‌توانيد با آن ها به صورت مشاوره اي و ساعتي كار كنيد./اخبار پولي مالي
كارشناس مالي و عضو انجمن حسابداران خبره كشور