اخبار پولي مالي : شفافيت بالاي عرضه قير در بورس كالا
چهارشنبه، 22 اسفند 1397 - 12:49 کد خبر:76848
اخبار پولي مالي- مشخصات عرضه كننده و خريدار قير در بورس مشخص است و بيانگر شفافيت عرضه اين محصول است


به گزارش اخبار پولي مالي- علي پناهي،معاون عمليات و نظارت بازار بورس كالا درباره خروج معاملات قيراز بورس كالا گفت: معاملات و عرضه قير در بورس كالا داراي فرايندي است كه اعضا، ميزان توليد، عرضه سالانه، تعهد به عرضه آن مشخص است و براي خريدار هم تمامي مشخصات فوق به همراه تضامين دريافت مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه صادرات قير حتما بايد در بورس كالا انجام شود ادامه داد: مشخصات صادرات قير در گمرك و امور مالياتي ثبت مي‌شود و همين شفافيت بالا يكي از معضلات مشتريان است.

معاون عمليات و نظارت بازار بورس كالا افزود: در حال حاضر حدود ۱۴۰ عرضه كننده در بورس كالا پذيرش مي‌شوند و همچنين اسامي ۱۳۰ خريدار در بورس كالا ثبت شده است و اگر عرضه كننده‌اي به موقعه عرضه نكند كد معاملاتيشان بسته مي‌شود.

وي افزود: يكي از دلايلي كه برخي از توليد كنندگان با عرضه قير در بورس كالا مخالف هستند اين است كه مي‌گويند نبايد منشا عرضه قير مشخص شود. با توجه به اينكه قير تهاتري رايگان بين وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازي جابه جا مي‌شود در صورت مشخص نبودن توليد باعث مي‌شود قير تهاتر وارد و خارج از بورس شود و منشا توليد قير نامشخص مي‌شود.

پناهي درباره كاهش عرضه محصولات پتروشيمي در بورس كالا گفت: محصولات پتروشيمي كارگروه مشخصي دارد كه كف عرضه محصولات را مشخص كرده است و شركت‌هاي پتروشيمي براساس ميزان توليد عرضه مي‌كنند.