اخبار پولي مالي : احتمال استفاده از بلاك چين در بورس
شنبه، 29 تیر 1398 - 08:04 کد خبر:78892
اخبار پولي مالي- امكان بهره گيري از فناوري بلاك چين در ايران گسترده است. برنامه ما در بازار سرمايه نيز انتشار توكن مبتني بر ورقه بهادار براي قدم اول است و پس از راه اندازي پروژه بلاك چين در بازار سرمايه مي توانيم از اين فناوري بهره مند شويم.

به گزارش اخبار پولي مالي-  فرزاد جعفري، رئيس اداره مطالعات راهبردي فرابورس در حاشيه برگزاري نمايشگاه الكامپ، گفت: بلاك چين از ۱۹۹۹ به وجود آمد، اما تا سال ۲۰۰۹ صحبتي از آن به صورت عمومي نبود اما اكنون در بازار سرمايه همه كشورها نحوه استفاده از بلاك چين در حال بررسي است.

وي ادامه داد: در اين ميان چنانچه اين فناوري به عنوان يك صنعت پذيرفته شود امكان تعريف و راه اندازي ETF هاي مبتني بر كريپتو كارنسي ها و ورود آنها به بازار سرمايه نيز وجود دارد.

رئيس اداره مطالعات راهبردي فرابورس با تاكيد بر گذرا بودن دوره هر تكنولوژي گفت: اكنون بلاك چين در حال نفوذ به فعاليت هاي مختلف زندگي است و تا ۱۰ سال آينده ممكن است نقش آفرين اصلي فضاي مجازي باشد.

وي يادآور شد: تاكنون ارزش افزوده اي كه روي شبكه بلاك چين توليد شده كمتر از ۳۰ميليار دلار است و امكان دارد به پيش بيني موسسه گارتنر اين رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۲۱۶۰ ميليارد دلار برسد.

جعفري گفت: ميزان استفاده شركت ها از بلاك چين در آسيا ۱۶ درصد  و در دنيا ۱۹ درصد است و سازمان ها و شركت هاي رگولاتوري بزرگ عنوان كرده اند كه در حال بررسي براي سرمايه گذاري روي بلاك چين هستند.

وي خاطرنشان كرد: در كانادا و آمريكا اي تي اف هايي بر مبناي بلاك چين توليد و وارد بورس اين كشورها شده است، انگليس نيز از اين مساله عقب نمانده ؛ كره جنوبي سرمايه گذاري سنگيني در اين زمينه كرده و در استراليا و ژاپن نيز پروژه هايي در اين زمينه در حال انجام است.

جعفري كاربردهاي بلاك چين را برشمرد و گفت: پرداخت و نقل و انتقالات مالي، رمزگذاري، شبكه هاي IOT و اينترنت اشياء، مديريت پروژه ها، راي گيري و انتخابات، سرمايه گذاري، پروژه هاي دولتي، داد و ستد ارز تجاري بين كشورها، كنترل سلامتي افراد جامعه، مديريت انرژي و... از كاربردهاي بلاك چين است.

وي در خصوص كاربرد بلاك چين در بازارهاي مالي نيز گفت: تامين مالي زنجيره تامين، تسويه بانكي ،مديريت وثايق، وام دهي، رد ديون (بانكداري شركتي)، توكن نايز كردن دارايي ها، كشف ذي نفع واحد، KYC، انتقال وجوه بين المللي و... از مهمترين كاربردهاي بلاك چين در بازار هاي مالي است.

جعفري خاطر نشان كرد: در حال حاضر بانك مركزي با همكاري شركت برنا پلتفرم احراز هويت را ايجاد كرده است و در بازار سرمايه نيز شركت سپرده گذاري مركزي به دنبال اين مساله است.

وي يادآور شد: در ژاپن سرمايه گذاري بزرگي روي نحوه استفاده از بلاك چين در بورس انجام شده است. چين و هند نيز در اين زمينه مشغول فعاليت هستند.در آلمان در بحث تسويه معاملات بورس ها از بلاك چين بهره مي برند. در بورس روسيه كاربردهاي مختلف بلاك چين مورد استفاده قرار مي گيرد./ سنا