اخبار پولي مالي : برپايي مجمع عمومي بانك پاسارگاد 13 امرداد 98
شنبه، 12 مرداد 1398 - 12:51 کد خبر:79089
اخبار پولي مالي- مجمع عمومي بانك پاسارگاد به دنبال تغيير مديريت در بانك مركزي بر پا مي شود.

به گزارش اخبارپولي مالي به نقل از شبكه اطلاع رساني تدبيرواميد، مجمع عمومي بانك پاسارگاد، در سال هاي 97 و 98 در حالي بدون مشكل برگزار مي شود كه در زمان مديريت سابق بانك مركزي، برگزاري مجمع بانك پاسارگاد دچار اختلال شده بود تا جايي كه عده اي تصور مي كردند بانك پاسارگاد مسائلي دارد و بانك مركزي نيز به همين دليل در حال برخورد با اين بانك است.
اما يك سال پس از تغيير رئيس كل بانك مركزي اين تصور به طور كلي از بين رفت. يكي از دلايل اين موضوع آن بود كه با تغيير رئيس كل بانك مركزي در مرداد سال گذشته، مجمع بانك پاسارگاد با موفقيت برگزار شد.
اكنون نيز مشكلي در راه برگزاري مجمع اين بانك وجود ندارد و با وجود آنكه شنيده مي شود بانك مركزي سخت گيري و دقت نظر خود را اعمال كرده بود، اما هيچ مشكلي بر سر راه برگزاري مجمع سال گذشته و امسال ديده نمي شود.
گفته مي شود حواشي اقدامات مديريت سابق بانك مركزي هنگام برگزاري مجمع دو سال گذشته بانك پاسارگاد نيز به چشم مي خورد تا جايي كه حتي در مورد سال ۹۶ نيز با وجود آنكه نتيجه حسابرسي، شناسايي سود براي بانك بود، سهامداران به برخورد‌هاي تبعيض آميز ‏مديريت پيشين بانك مركزي كه باعث به تعويق افتادن ارائه گزارش دهي به بانك مركزي شده بود، معترض بودند. به گفته آن‌ها ‏محدوديت‌هاي ايجادشده براي بانك پاسارگاد در زمان مديريت سابق بر بانك مركزي در حالي است كه در همان دوره، براي ‏بسياري از بانك ها، با رفتار سليقه‌اي مثبت برخورد شده بود. دليل ديگر انتقاد سهامداران از دوران مديريت سابق بانك مركزي ‏اين بود كه پيش از او و قبل از سال ۹۲، مجامع عمومي بانك همواره بدون تاخير برگزار مي‌شد، اما در دوران مذكور، دست ‏انداز‌هايي در مسير بانك به وجود آمده بود. ‏
برخي سهامداران معتقد بودند كه اگر حسابرسي بانك پاسارگاد نيز مانند بانك‌هاي ديگر انجام مي‌شد، سود‌هاي بالاتري شناسايي ‏مي شد. با اين وجود و در حالي كه مجمع مذكور از معدود مجامع بانك‌هاي كشور بود كه در آن سهامداران در حمايت از بانك، ‏از حسابرسي انتقاد داشتند، آرامش خاصي بر كليت فضاي مجمع حاكم بود. حتي هيات مديره بانك نيز با توصيه رئيس مجمع، تصميم گرفت حسابرس ‏بانك را تغيير ندهد و صرفا از او خواست تا براي سال آينده گزارش‌هاي مورد نياز را در زمان مقرر و بدون تاخير يعني در ‏ارديبهشت ماه آماده كند. نكته جالب اينكه قاسمي كه رياست جلسه را بر عهده داشت، در واكنش به اعتراض سهامداران به ‏حسابرس، صرفا با لحني شوخ طبعانه، حسابرس بانك را «اشقي الاشقيا» ناميد. ‏
اكنون بايد منتظر ماند و ديد در مجمع روز يكشنبه چه اتفاقي رخ خواهد  داد، اما آنچه مسلم است اينكه جو مثبتي از مجمع بانك پاسارگاد در بازار سهام وجود دارد و فعالان بازار با توجه به تحولات يك سال اخير چشم انداز مثبتي را براي آن مي بينند.
اين جو مثبت به جز آثار مثبت ناشي از تسعير نرخ ارز بوده و عمدتا به دليل تراز مثبت اين بانك در بازار سهام ايجاد شده است. در شرايط اقتصادي سخت كنوني، تراز بانك پاسارگاد با رقم قابل توجهي مثبت بوده به طوريكه در سه ماهه اول امسال به ازاي هر سهم 85 ريال سود ساخته است.
فعالان و كارشناسان بازار پيش بيني مي كنند با وجود مشكلات اقتصادي كشور ناشي از تحريمها، بانك پاسارگاد در سال آتي نيز به ازاي هر سهم خود ۴۰۰ ريال سود بسازد.
تراز مثبت در نظام بانكي به معناي بالاتر بودن درآمد بانك نسبت به هزينه هاي آن است. عمده ترين منبع درآمد بانك ها سود تسهيلات و عمده ترين هزينه آنها نيز سود سپرده گذاري هاست.
دليل ديگر پيش بيني اميدوارانه فعالان بازار از بانك پاسارگاد، سرمايه گذاري هاي پرشمار اين بانك در صنايع زيرساختي كشور در سال هاي اخير است. اين موضوع سبب خواهد شد كه در سال هاي آتي اين سرمايه گذاري ها به بازدهي رسيده و درآمد بانك را باز هم افزايش دهد.