اخبار پولي مالي : محدوديت‌هاي معاملات اوراق تسهيلات مسكن اعلام شد
شنبه، 13 مهر 1398 - 08:39 کد خبر:80015
مدير عمليات بازار فرابورس با صدور اطلاعيه‌اي پنج محدوديت‌ معاملاتي گواهي حق تقدم تسهيلات مسكن كه توسط دو بانك كشور عرضه مي‌شود، را اعلام كرد.

به گزارش اخبار پولي مالي،ناظر بازار فرابورس با صدور اطلاعيه‌اي رسمي اعلام كرد: با توجه به مصوبه ۲۸ مهرماه ۹۴ شوراي پول و اعتبار، موارد ذيل در خصوص اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن بانك مسكن اعمال مي‌شود.

بر اساس اين گزارش، محدوديت زماني عدم فروش توسط خريداران در تمامي نمادهاي معاملاتي اوراق تسهيلات مسكن بانك مسكن به مدت ۴ ماه است و محدوديت عدم فروش توسط خريداران اوراق براي نمادهاي اوراق گواهي كه فقط چهار ماه تا پايان معاملات آن در بازار فرابورس باقي مانده، اعمال نمي‌شود. به همين دليل در اين مقطع زماني، نمادهاي معاملاتي «تسه ۹۶۰۷، تسه ۹۶۰۸، تسه ۹۶۰۹ و تسه ۹۶۱۰» مشمول محدوديت مذكور نيست.

همچنين در خصوص اوراق گواهي صادره بانك مسكن محدوديت ورود سفارش خريد و انجام معامله به ميزان حداكثر ۱۶۰ ورقه براي هر كد معاملاتي در هر جلسه معاملاتي است و متقاضيان خريد بايد محدوديت هاي مذكور را در خصوص ورود سفارشات خريد و معاملات انجام شده رعايت كنند و تخطي از پيام ناظر بازار و ورود سفارش يا خريد بيش از سقف مجاز مي‌تواند منجر به ابطال تمامي معاملات و حذف سفارش‌هاي ثبت شده و ارجاع موضوع به مرجع رسيدگي به تخلفات شود.

افزون بر اين، اعتبار تمامي اوراق گواهي صادره جهت اخذ تسهيلات تا يك ماه پس از توقف نماد معاملاتي آن در بازار فرابورس است. متقاضيان براي اطلاع از ساير جزئيات مي‌توانند به اطلاعيه‌هاي اين شركت مندرج در سايت رسمي فرابورس به نشاني www.ifb.ir مراجعه كنند.

در بخش دوم اطلاعيه مدير عمليات بازار فرابورس نيز در خصوص نمادهاي اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن بانك ملي آمده كه اعتبار تمامي اوراق تسهيلات مسكن بانك ملي «تملي» براي نقل و انتقال «خريد و فروش» در بازار فرابورس از روز ۱۵ ماه ذكر شده در شرح نماد به مدت ۲ سال تقويمي است.

در همين حال، اعتبار تمامي اوراق گواهي صادره براي اخذ تسهيلات تا يك ماه پس از توقف نماد معاملاتي آن در بازار فرابورس است و محدوديت حجمي هر سفارش خريد «حداكثر تعداد اوراق بهادار در هر سفارش» براي نماد معاملاتي اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن بانك ملي به تعداد ۲۴۰ ورقه تعيين شده است./ تسنيم