اخبار پولي مالي: جزئيات لغو تراكنش‌هاي بانكي بدون كد ملي اعلام شد
جمعه، 3 بهمن 1399 - 11:23     کد خبر: 91640

اخبار پولي مالي- تمام تراكنش‌هاي بانكي فاقد كد شهاب از ۵ بهمن در ساتنا برگشت مي‌خورند، لذا افراد حقيقي يا حقوقي كه كدملي يا شناسه ملي خود را به بانك اظهار نكرده باشند نمي‌توانند از اين خدمت بهره‌مند شوند.

به گزارش اخبار پولي مالي  بانك مركزي طي چند سال اخير در تلاش بوده است هويت صاحبان تراكنش‌هاي بانكي با قاطعيت هرچه بيشتر شفاف شود و در همين راستا نيز نسبت به راه‌اندازي «سامانه نهاب» با همكاري سازمان‌هايي از جمله «ثبت احوال كشور»، «ثبت شركت‌ها»، «وزارت كشور» و ساير نهادهاي ذي‌ربط اقدام كرده است.

بر اين اساس و به منظور عمل به تكليف قانوني، از روز ۵ بهمن ماه، تمام تراكنش‌هاي فاقد «كد شهاب» در «ساتنا» برگشت مي‌خورند.

«كد شهاب» همان كد ملي براي اشخاص «حقيقي» و «شناسه ملي» براي اشخاص حقوقي است.

از اين رو بانك مركزي به عنوان نهاد سياست گذار پولي و بانكي، با جديت هرچه تمام‌تر فرايند جلوگيري از انجام تراكنش‌هايي كه به يك شخص حقيقي يا حقوقي معين مربوط نيستند را آغاز كرده است و اين مهم بلافاصله در ساير سامانه‌هاي بين بانكي و پس از آن در سامانه‌هاي درون بانكي اجرا مي‌شود.

لذا افراد حقيقي يا حقوقي كه كد ملي يا شناسه ملي خود را به بانك اظهار نكرده باشند، نمي‌توانند از خدمات بانكي بهره‌مند شوند.

يادآور مي‌شود، اين اقدام بر فعاليت مشترياني كه اطلاعات هويتي ايشان نزد بانك‌ها و مؤسسات اعتباري موجود است، تأثيري نخواهد داشت و صرفاً حساب‌ها و تراكنش‌هايي را كه فاقد شناسه ملي هستند را برگشت مي‌زند.

در پايان بار ديگر تأكيد مي‌شود، با توجه به مهلت طولاني كه براي اجراي اين قانون در نظر گرفته شده بود، زمان تعيين شده تمديد نخواهد شد.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها