اخبار پولي مالي: ۲ مزيت حضور در بازار ارمنستان براي صادركنندگان ايراني
جمعه، 3 بهمن 1399 - 12:12     کد خبر: 91647

اخبار پولي مالي- امروز بسياري از محصولات ايراني از نظر كيفيت قابل رقابت با محصولات شركت هاي بزرگ بين المللي هستند ولي ابزار بانك ها كه بين بخش خصوصي و صادرات قرار دارد، به خوبي كار نمي كند.

به گزارش اخبار پولي مالي،ياريجانيان رييس اتاق مشترك بازرگاني ايران و ارمنستان با بيان اينكه امروز بانك ها مي توانند به صادرات كالاهاي ايراني به ارمنستان كمك فراواني كنند، ۲ مزيت صادرات به اين كشور را تشريح كرد.

 هرويك ياريحانيان در سومين همايش تخصصي بانك توسعه صادرات ايران درباره چالش هاي حضور در بازار ارمنستان و صادرات به اين كشور، اظهار داشت: درست است كه ارمنستان بازار كوچكي است ولي ۲ مزيت بزرگ دارد. مزيت اول اينكه اين كشور عضو اتحاديه اقتصادي اوراسياست و اولين مرز زميني ما با كشورهاي عضو اين اتحاديه است.

وي ادامه داد: حضور در بازار ارمنستان اين فرصت را به صادركنندگان ايراني مي دهد تا با تعرفه ترجيحي به بازار اوراسيا وارد شوند؛ بازارهايي كه تا به امروز تقريبا براي ما دست يافتني نبودند.

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران تصريح كرد: صادرات ايران به كشورهاي عضو اتحاديه اوراسيا در سال گذشته تنها ۱.۵ ميليارد دلار بوده كه اين رقم نسبت به ظرفيت اقتصادي ايران بسيار ناچيز است.

رييس اتاق مشترك بازرگاني ايران و ارمنستان خاطرنشان كرد: امروز بسياري از محصولات ايراني از نظر كيفيت قابل رقابت با محصولات شركت هاي بزرگ بين المللي هستند ولي ابزار بانك ها كه بين بخش خصوصي و صادرات قرار دارد، به خوبي كار نمي كند.

ياريجانيان با بيان اينكه از بانك ها به ويژه بانك توسعه صادرات به عنوان بانك تخصصي صادرات انتظار حمايت از صادركنندگان را داريم، گفت: اگر راهكارها و پيشنهاداتي براي حمايت از صادرات داريد، در اختيار ما قرار دهيد؛ اين راهكارها مي تواند به عنوان نمونه معرفي ابزارهايي به جاي صراف ها با نرخ پايين تر باشد كه ماحصل آن توسعه صادرات به ارمنستان خواهد بود.

وي مزيت دوم تجارت با ارمنستان را تعرفه ترجيحي اين كشور با سوئيس و كانادا عنوان كرد و افزود: در صورتي كه به ارمنستان كالا صادر كنيم، امكان صادرات آن با تعرفه ۴ درصدي به اين دو كشور وجود دارد. لازم است تا ۱۵ درصد روي كالاهايي كه قابليت صادرات دارند، كار كنيم و از اين مزيت ارمنستان نيز استفاده كنيم.

عضو هيات نمايندگان اتاق تهران خاطرنشان كرد: در صورتي كه بتوانيم از ظرفيت مناطق آزاد و ويژه براي توسعه صادرات به ارمنستان استفاده كنيم، امكان افزايش صادرات به اين كشور نيز وجود دارد.

وي در ابتداي سخنان خود اظهار داشت: ارمنستان قصد دارد در پي تحولات اخير كالاهاي مورد نياز خود را از ايران تهيه كند. كشور ارمنستان سه ميليون نفر جمعيت و ۳۰ هزار كيلومتر مربع وسعت دارد.

ياريجانيان با اشاره به موقعيت جغرافيايي ارمنستان گفت: اين كشور چهار همسايه دارد و تقريبا روابط مرزي اش با تركيه و جمهوري آذربايجان قطع است و فقط با ايران و گرجستان ارتباط دارد. حجم تجارت خارجي آن با گرجستان ۳ ميليارد دلار است ولي اين حجم با ايران در بهترين حالت ۵۰۰ ميليون دلار است.

اين فعال بخش خصوصي با بيان اينكه اين سخن كه بازرگانان ايران فرصت حضور در ارمنستان را نداشته اند، درست نيست، گفت: ارمنستان از سوي بازرگانان ايران جدي گرفته نشد و اين موضوع باعث شد تا ما به تدريج بازار ارمنستان و ساير كشورهاي CIS را از دست داده و تركيه جايگزين ما شود.

رييس اتاق مشترك بازرگانان ايران و ارمنستان، اظهار داشت: در شرايط فعلي بخش خصوصي ايران نسبت به ۳۰ سال قبل به مراتب قوي تر شده و كالاهاي توليدي ما قابليت رقابت با محصولات ساير كشورها را دارد. ما در كيفيت مواد غذايي و پوشاك دست كمي از محصولات بهترين كشورها نداريم.

وي در عين حال خاطرنشان كرد: بانك ها در خدمت بخش خصوصي نيستند و نياز است تا كمي حالت حمايت گرايانه تري داشته باشند و اثر آن را در نرخ هاي سود كالاهاي صادراتي ببينيم. از سال گذشته بانك مركزي فشار مضاعفي را بر صادركنندگان وارد كرده و صادرات را در حالتي كه بتوانيم خود با نرخ ارز به روز كنيم، بسيار سخت است.

ياريجانيان در اين خصوص توضيح داد: افزايش قيمت فولاد و مواد پليمري در داخل و همزمان كاهش نرخ ارز باعث مي شود تا ما قدرت رقابت با محصولات ساير كشورها را از دست بدهيم و امروز بخش خصوصي از اين موضوع رنج مي برد.

ياريجانيان در ادامه اين نشست و در پاسخ به سوالي درباره ضرورت وجود شركت هاي مديريت صادرات، گفت: به طور عملي اين كار در حال انجام است هرچند شايد نام آن شركت هاي مديريت صادرات نباشد؛ به عنوان نمونه شركت شستا نماينده اي را در اين زمينه به اتاق هاي بازرگاني معرفي كرده است.

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران با اشاره به برخي از اقدامات انجام شده توسط اتاق هاي بازرگاني براي تشويق صادرات به ارمنستان، اظهار داشت: تا قبل از اين تنها اتاق هاي بازرگاني استان هاي همجوار در تجارت با ارمنستان همكاري داشتند اما امروز ساير اتاق هاي بازرگاني ديگر استان ها هم فعال شده اند و به عنوان مثال اتاق بوشهر هم فعال شده است.

وي تصريح كرد: بعد از تحولات اخير در قره باغ، نوعي آلرژي نسبت به مصرف كالاهاي ساخت تركيه در ارمنستان به وجود آمده و حتي شايد بعد از برداشته شدن محدوديت واردات كالاهاي صادراتي ۶ ماهه از تركيه به اين كشور، شايد مردم ارمنستان ديگر اين محصولات را نخرند. الان بهترين زمان است كه ثابت كنيم مي توانيم به بازار ارمنستان ورود پيدا كنيم.

رييس اتاق مشترك بازرگاني ايران و ارمنستان تاكيد كرد: قيمت برق و گاز در ارمنستان بالاست و هنوز شهرك هاي صنعتي فعالي در اين كشور وجود ندارند. البته لازم است موضوع ماليات هم از سوي دولت ارمنستان حل شود تا امكان حضور و توليد شركت هاي ايراني در ارمنستان نيز وجود داشته باشد. با قيمت هاي كنوني انرژي، توليد كالاهاي ايراني در ارمنستان توجيه ندارد.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها