تلکس اخبار پولي مالي: اولين بانك ژاپني به بازار عملياتي بانك مركزي چين وارد شد
یکشنبه، 25 فروردین 1398 - 16:11     کد خبر: 77209

اخبار پولي مالي- بانك ام‌يواف‌جي ژاپن، مجوز دسترسي به فعاليت‌هاي بازار آزاد چين را كسب كرد و به اولين بانك ژاپني و چهارمين بانك غيرچيني‌ تبديل شد كه اين امتياز را به دست آورده است.

به گزارش اخبار پولي مالي-بانك ام‌يواف‌جي ژاپن مجوز دسترسي به فعاليت‌هاي بازار آزاد چين را كسب كرد و به اين ترتيب، به اولين بانك ژاپني و چهارمين بانك غيرچيني تبديل شده كه اين امتياز را به دست آورده است.

بانك ام‌يواف‌جي، واحد اصلي گروه مالي ميتسوبيشي يواف‌جي اميدوار است با اين اقدام، ديدگاه بهتري در مورد اهداف و سياست‌هاي مالي و پولي چين به دست بياورد؛ چراكه چنين فعاليت‌هايي كه شامل خريد و فروش اوراق قرضه دولتي توسط يك بانك مركزي است، ابزار ابتدايي تنظيم مقدار پولي است كه در سيستم بانكي كشور وجود دارد.

بانك مركزي چين، شعبه چيني ام‌يواف‌جي را از اين تصميم خود مطلع كرده است. اين بانك ظرف ماه جاري توافقات و به روز رساني‌هاي لازم در سيستم خود را با هدف اولين مشاركت در فعاليت‌هاي بازار آزاد، نهايي خواهد كرد.

يك منبع بانكي چين، مي‌گويد: از اكتبر ۲۰۱۵ ميلادي تا كنون، چين نرخ بنچ‌مارك سپرده خود را ثابت نگاه داشته است. با آزادسازي تدريجي نرخ بهره، نرخ سپرده به يك بنچ‌مارك نمادين تبديل شده است؛ به نحوي كه به جاي استفاده از نرخ سپرده، نسبت سپرده لازم بانك‌ها و اقدامات بازار آزاد بانك مركزي، به ابزارهاي اصلي اين بانك تبديل شده‌اند.

در سال ۲۰۱۸ ميلادي اقدام منتخب بانك مركزي چين در بازار آزاد، تزريق بيش از ۱۰ تريليون يوآن (۱.۵ تريليون دلار) به بازار، از طريق بازخريد اوراق بانك‌ها بوده است.

كمتر از ۵۰ بانك، شامل اچ‌اس‌بي‌سي و سيتي‌گروپ، مي‌توانند در فعاليت‌هاي بازار آزاد چين مشاركت داشته باشند. بانك ام‌يواف‌جي از سال ۲۰۱۶، به دنبال به دست آوردن اين دسترسي بوده است.


برگشت به تلکس خبرها