تلکس اخبار پولي مالي: دلايل عبور شاخص از مرز رواني ۲۰۰ هزار واحدي
دوشنبه، 26 فروردین 1398 - 13:20     کد خبر: 77220

اخبار پولي مالي-همه شواهد حكايت از آن دارند كه پول تازه وارد بازار سرمايه شده است؛ به نحوي كه در همين يكماه اخير بازدهي بازار به بيش از ۱۰ درصد رسيده است .

به گزارش اخبار پولي مالي-همايون دارابي،كارشناس بازار سرمايه، با بيان اينكه از ۱۹ اسفندماه شاهد ورود نقدينگي تازه به بازار سرمايه بوديم، اظهار داشت:  اين اقبال عمومي به بازار چند دليل دارد. اول اينكه قيمت ارز نيمايي رشد كرد. در كنار آن گزارش هاي منتشره از شركت ها نشان داد در اكثر نمادها افزايش فروش و سودآوري رخ داده است .

وي توضح داد:  بازارهاي موازي ما از جمله سكه، ارز، خودرو، املاك و مستغلات به حالت اشباع قيمتي رسيده اند؛ يعني در سال گذشته قيمت ها به نحوي افزايش يافت كه ديگر رشد بيشتر در آن بازارها متصور نيست.

دارابي سپس با اشاره به نقش تحولات بين المللي در رشد شاخص گفت: در بازار جهاني قيمت نفت توانست مرز ۷۰ دلار را پشت سر بگذارد، همچنين قيمت فلزات تقويت شد و همه اين عوامل در كنار ماه شمار شدن سود بانكي و محدود شدن نرخ هاي بالا  دست به دست هم داد تا  نقدينگي از بازارهاي موازي به سمت بورس جذب شود .

 اين كارشناس بازار سرمايه افزود: تقريبا از ۱۹ اسفند به بعد - به جز دو سه روز- همواره ميزان ارزش خريد افراد حقيقي بيش از فروش آنها بوده و اين نشان مي دهد كه پول تازه وارد بازار شده است .

دارابي توضيح داد: همه اين اتفاقات فرصتي را به وجود آورد كه عملا شاخص سقف تاريخي خود را بشكند و امروز مرز رواني ۲۰۰ هزار واحد را پشت سر بگذارد. اين نشان مي دهد كه بازار به هر حال پتانسيل هاي خوبي دارد و در واقع، مي تواند در ادامه سال جاري نيز عرض اندام كند .در همين مدت كوتاه حدودا يكماهه هم بازدهي بازار بيش از ۱۰ درصد بوده كه براي اين مدت بازده خيلي خوبي بوده است .

وي افزود: نكته ديگري كه بايد ذكر كرد، عرضه هاي اوليه اي است كه در دو هفته پاياني سال گذشته رخ داد و علاوه بر اينكه انگيزه خوبي به بازار داد،  به تنوع بخشي آن نيز كمك كرد . به بيان ديگر  در اسفند ماه كه بازار تا حدودي راكد بود ، همين تنوع به كمك آمد و در گروه هاي كشاورزي و دامداري تعداد قابل ملاحظه اي شركت عرضه شد و عملا بخشي از رشد اوليه بازار را همين گروه به عهده گرفت.

دارابي تاكيد كرد: اين مساله نشان مي دهد هر زمان بازار ما عرضه هاي اوليه خوب و مدون و پشت سرهمي را شاهد باشد،  با اقبال سهامداران مواجه مي شود و حركت نقدينگي به سمت بورس تقويت خواهد شد.

اين كارشناس بازار سرمايه، اين بازار را در كنار نظام بانكي يكي از دو قلب تپينده گردش سرمايه توصيف كرد و گفت: كاركرد بازار سرمايه انتقال سرمايه از بخش هاي خرد به بنگاهها در سطوح مختلف ريسك است.

دارابي اظهار داشت: در واقع اگر كاركرد بانكها را متمركز به نيازهاي حقيقي بدانيم، كاركرد بازار سرمايه در اكثر اقتصادهاي بزرگ، تقويت و پاسخ به نيازهاي اشخاص حقوقي است .

وي ادامه داد: اين مساله نشان مي دهد كه بازار سرمايه چه اهميت بالايي دارد ؛ در همين حال تامين سرمايه بنگاه ها -از بنگاه هاي تازه تاسيس و نوپا تا بنگاه هاي ده ها ساله - نقش مهمي در رشد و توسعه و بالندگي اقتصاد دارد كه در كنار آن مزيت اقتصادي ايجاد شده و اين مزيت اقتصادي به بروز اشتغال منجر مي شود.

اين كارشناس بازار سرمايه در پاسخ به اين سوال كه اصلاح نظام بانكي، توازن بودجه اي و تقويت ارزش پول ملي چگونه از طريق اشتغالزايي قابل تحقق خواهد بود، گفت: اين موارد با هم از يك جنس نيستند و قابل تحقق نيست؛ بحث اصلاح نظام بانكي يك مساله پولي و توازن بودجه و تقويت ارزش پول ملي يك مساله مالي است.

دارابي توضيح داد: قطعا اصلاح اين موارد به ايجاد اشتغال منجر مي شود ولي عكس آن يعني اينكه اشتغال و افزايش آن بتواند اصلاح نظام بانكي و توازن بودجه اي ايجاد كند تا تورم ناشي از كسر بودجه محقق نشود، ممكن نيست چون جنس و ماهيت اين موارد متفاوت است.

وي در پاسخ به اين سوال كه در وضعيت فعلي اقتصاد و با توجه به تحريم ها  كارآمدترين مسير براي رونق اشتغال، با سرمايه گذاري در چه صنايعي امكان پذير است و اين صنايع در حال حاضر چه مسيري را در بورس طي مي كنند، تصريح كرد: مهمترين مسير از خط سير طراحي شده در ابلاغيه اصل ۴۴و اقتصاد مقاومتي مقام معظم رهبري مي گذرد كه شالوده آن ايجاد اقتصاد مردمي است.

اين كارشناس بازار سرمايه  سپس در تبيين مفهوم اقتصاد مردمي اظهار داشت:  اقتصاد مردمي به آن معنا كه دولت از بخش اقتصاد خارج شود و فرصتي به مردم و بخش خصوصي بدهد تا اقتصاد كشور را كم هزينه و با ايجاد مزيت اقتصادي جلو ببرند.

دارابي با بيان اينكه تحقق اين اقتصاد مردمي نيز در بستري همانند بازار سرمايه ممكن است، افزود: اين بستر مي تواند مشاركت ميليون ها ايراني را به همراه آورد و مزيت اقتصادي حاصله را به صورت گسترده ميان مردم توزيع كند تا از بروز اختلاف طبقاتي جلوگيري شود.

وي ادامه داد: وقتي اين امر رخ دهد و مردم وارد صحنه اقتصاد شوند، هر كاري ممكن مي شود؛ به ويژه سرمايه گذاري و توسعه صنايع نفت و گاز و پتروشيمي،معدن،ترانزيت،صنايع انرژي بر و ديگر موارد كه داراي مزيت اقتصادي هستند با توسعه اين زمينه ها و صنايع دانش بنيان اقتصاد كشور مي تواند رشد كند؛ در حال حاضر بخشي از اين راه در بازار سرمايه باز شده اما هنوز كارنامه بازار در ايجاد صنايع جديد و شركت هاي نوپا ضعيف است. در واقع بورس هم اينك بيشتر بازار ثانويه است و نقش سازنده آن در بازار اوليه كم رنگ است.

دارابي در خصوص راه هاي پيش رو براي جبران كاهش احتمالي درآمدهاي نفتي هم گفت: بهترين جايگزين استفاده از موقعيت استراتژيك جغرافيايي كشور در مبادلات و صادرات مرزي است ؛ همچنين مزيت ترانزيتي و تاكيد بر كاهش هزينه ها براي كاهش قيمت تمام شده كالاهاي ايراني تا بتوان آنها را به صورت غير مستقيم به بازارهاي جهاني رساند.

اين كارشناس بازار سرمايه در عين حال تلاش ها درخصوص اصلاح مقررات كسب و كار يا حذف قوانين مزاحم را ضعيف ارزيابي كرد و گفت: نگاهي به آمار نشان مي دهد كه جايگاه كسب و كار در ايران براساس رتبه بندي جهاني نه تنها بهبود نيافته بلكه شايد در برخي موارد بدتر شده است؛  اين كار نياز به يك باور عملي در ميان دولت دارد و هر سه قوه بايد براي بهبود اين شرايط اقدام كنند.

وي درباره الزامات و اقتضائات قانوني، تجاري و اقتصادي براي رونق توليد در كشور هم گفت: پيش از الزامات قانوني، اقتصاد كشور امروز نيازمند همدلي و همراهي دولت و بخش خصوصي و مردم است.

دارابي اظهار داشت:  متاسفانه ما همچنان در حال نگاه جزيره اي هستيم؛ يعني در حالي كه مثلا بنگاه از طريق تحريم تحت فشار خارجي است از داخل هم فشار ماليات و بيمه و ده ها مشكل ديگر را تحمل مي كند؛ اين مساله بايد اصلاح و پيش از هر چيز اين باور تقويت شود كه همه اركان جامعه ايراني بايد با هم به سمت هر هدفي حركت كنند./ سنا


برگشت به تلکس خبرها