ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    یکشنبه، 27 مرداد 1398 - 00:52  

نگران نباشید "پیمان سپاری ارزی" اجرا نمی شود - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  اطلاعات نادرست از صورتهای مالی منتشر نکنید


  کمک 313 هزار میلیارد ریالی بانک ملی به رونق بخش های اقتصادی


  پرداخت ۱۵هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های خرد و متوسط


  بکارگیری مفهوم توانمندسازی سبب کاراتر شدن نظام سلامت می‌شود


  برخورد با بانک‌هایی که در پرداخت وام ازدواج سنگ‌اندازی می‌کنند


  آخرین مهلت بخشودگی جرائم کارفرمایان


  بانک مرکزی بدهی ۴ بانک و موسسه اعتباری را تقسیط کرد


  قیمت دلار در صرافی‌ها به ۱۱۷۰۰ تومان رسید


  یارانه نقدی امشب واریز می شود


  تصویب طرح تأمین مسکن کارمندان به زودی در دولت


  درج قیمت کالا و اعلام نرخ خدمات الزامی است


  حمایت بانک ایران زمین از خط تولید جدید شرکت فولاد اکسین اهواز


  حمایت بانک شهر از جشنواره فیلم‌ کودکان و نوجوانان


  ششمین عرضه نفت خام سنگین در بورس انرژی


  "وملل" به سود رسید


  مبادله ۷.۸ میلیون فقره چک در تیرماه 98


  رشد 170 و 129 درصدی حجم و ارزش معاملات بورس کالا


  کاهش ­نرخ رسمی یورو


  تالار صادراتی میزبان عرضه 32 هزار تن قیر و عایق رطوبتی


  سامانه (سامد) به بهره برداری رسید


- اندازه متن: + -  کد خبر: 17346صفحه نخست » اخبارشنبه، 16 آذر 1392 - 10:18
بانک مرکزی اعلام کرد:
نگران نباشید "پیمان سپاری ارزی" اجرا نمی شود
نگران نباشید "پیمان سپاری ارزی" اجرا نمی شود پولی مالی – وارد کردن اطلاعات صادرات برای دریافت جایزه صادراتی در سامانه بانک مرکزی به منزله پیمان سپاری ارزی نیست .
  

به گزارش پولی مالی،‌به دنبال انتشار خبر تصمیم دولت مبنی بر لزوم ثبت اطلاعات صادرات در سایت بانک مرکزی برای دریافت جایزه صادراتی و بروز نگرانی در برخی صادر کنندگان نسبت به بازگشت پیمان سپاری ارزی ،‌بانک مرکزی این برداشت از ثبت اطلاعات را ناوارد دانست .
متن اطلاعیه بانک مرکزی به رح زیر است :
 عطف به خبر منتشره در برخی از رسانه ها راجع به مصوبه اخیر دولت مبنی برتکمیل اطلاعات بخش صادرات در سامانه ارزی، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد:
 محتوای مصوبه دولت به منظور امکان پایش، ایجاد تعادل و ثبات در چرخه ارزی و تجارت خارجی کشور و فراهم آوردن بستر فعالیت امن و رو به پیشرفت بخشهای تولید، صنعت و بازرگانی بوده و به هیچ وجه به منزله پیمان سپاری ارزی نیست.
با تصویب دولت، صادرکنندگان از این پس برای دریافت جایزه صادراتی باید اطلاعات ارزی مربوط به صادرات را در سامانه ارزی بانک مرکزی وارد کنند.
 الزام مورد اشاره در مصوبه پیش گفت، شامل حال تمامی صادر کنندگان در کشور نبوده و صرفاً مربوط به صادرکنندگانی است که تمایل به برخورداری از جوایز صادراتی مورد اشاره در مصوبه دولت را دارند.

- پیمان سپاری ارزی در ایران

گفتنی است پیمان سپاری ارزی در سال 1319 و قبل از آنکه بانک مرکزی ایجاد شود در قالب قانونی به نام «قانون راجع به واگذاری معاملات ارزی به بانک ملی ایران» تصویب شد. بر اساس ماده پنج این قانون صادرکنندگان مکلف بودند در موقع صدور کالا تعهد ارزی بر اساس ارزیابی گمرک به بانک ملی ایران سپرده و ارز حاصل از صادرات خود را به ایران انتقال داده و به بانک‌های مجاز بفروشند.
پیمان سپاری ارزی معمولا در شرایط کمبود ارزی برقرار می‌شود و هدف آن بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور و جلوگیری از خروج سرمایه است.
پیمان سپاری ارزی به لحاظ ریشه فکری محصول تفکر استراتژی جایگزینی واردات است. استراتژی جایگزینی واردات، یک استراتژی درون‌نگر است، در این استراتژی سعی می‌شود تولیدات داخلی، جایگزین واردات شود، این استراتژی ابتدا توسط کشورهای آمریکای لاتین به کار گرفته شد.
 در دهه‌های 1950 و 1960 میلادی کشورهایی همچون هندوستان، پاکستان، کره، برزیل و مکزیک از این استراتژی جهت توسعه اقتصادی و صنعتی شدن استفاده کردند. ایران هم بر همین اساس عمل کرد و در برخی موارد با بهره‌گیری از تجارب هند و پاکستان در مقاطعی این روش را به کار بست.
 در دنیا دو روش وجود دارد. بازگشت ارز به کشور و دیگری تسلیم ارز به سیستم بانکی. روش اول در برخی کشورها نظیر کره و ایتالیا نیز پیاده می‌شود و آنها بازگشت ارز به کشور را مطرح می‌کنند. در روش دوم بحث فروش ارز به سیستم بانکی با نرخی مشخص است که در کشورهایی نظیر پاکستان،هند و. . تجربه شده است. بحث دوم در قالب پیمان سپاری ارزی در ایران می‌گنجد.
به هر ترتیب از آن سال تازمان حاضر پیمان سپاری ارزی پنج بار قطع و وصل شده است. برای مثال در دوره دکتر مصدق این پیمان به‌طور سفت و سخت اجرا شد یا در دوره محمد رضا پهلوی علاوه بر احیای پیمان، صادر‌کنندگان تهدید شدند اگر ارز صادراتی خود را به کشور بازگشت ندهند زندانی خواهند شد. بعد از انقلاب نیز به‌دلیل محدودیت در درآمد ارزی تا ابتدای دهه 80 پیمان ارزی برقرار بود.
نکته این که پیمان ارزی در ایران محصول روان شدن یا سخت شدن جریان نفت است. هرگاه درآمدهای نفتی به‌دلیلی به اشکال برمی‌خورد بحث پیمان سپاری دوباره مطرح می‌شود.
البته بعد از آنکه نرخ ارز شناور شد پیمان ارزی ماهیت خود را از دست داده بود، چون صادرکننده می‌توانست نرخ خود را با قیمت شناور در بازار بفروشد و اصلا تفاوت زیادی میان نرخ رسمی و بازار نبود. پیمان سپاری در شرایطی معنا پیدا می‌کند که حداقل دو نرخ در بازار حاکم باشد و فاصله نرخ رسمی و غیر رسمی زیاد باشد. در این حالت، اگر کشوری دچار ضیق ارزی باشد تصمیم به استفاده از چنین ابزارهای می‌گیرد. ما در دورانی که یکسان‌سازی نرخ ارز را انجام دادیم و به سمت نرخ‌های شناور حرکت کردیم در حقیقت از سیاست‌های قدیم فاصله گرفتیم.
در دوران بعد از یکسان‌سازی توسعه صادرات محور قرار ‌گرفت و حساب سرمایه را به صورت مشروط باز کردیم، چون در بازار مناطق فرعی محدودیت ارز برداشته شد، یا وقتی به دنبال عضویت در سازمان تجارت جهانی رفتیم در واقع سیاست جایگزینی واردات را کنار گذاشتیم. نکته دیگر بحث ورود و خروج سرمایه بود که پیمان سپاری را از دستور کار خارج کرد. در سال 85 - 80 کشور نه تنها خروج سرمایه نداشت، بلکه با ورود سرمایه روبه‌رو بود چون بازدهی سرمایه ولو با تفاوت نرخ ارز در اول دوره تا پایان دوره بالا بود. کسی ریال ایران را ارز نمی‌کرد تا در دبی سرمایه‌گذاری کند، زیرا سود در آنجا حدود 2 درصد بود، اما در ایران 25 درصد حاشیه سود وجود داشت. برای مثال در آن دوران عده‌ای خانه‌های خود را فروخته و در کانادا دست به خرید خانه زده بودند، اما در نهایت ارزش دارایی قبلی آنها در ایران افزایش یافته بود در حالی که دارایی خارجی آنها رشد نکرده بود. این عوامل نیز سبب شده بود ما به‌جای خروج سرمایه با جریان ورود سرمایه روبه‌رو باشیم.
البته قبل از آنکه پیمان ارزی برداشته شود بانک مرکزی به زحمت می‌توانست یک میلیارد دلار ارز صادراتی بخرد، اما درست سال بعد از برداشتن پیمان سپاری، خرید ارزی به بیش از 10میلیارد دلار افزایش یافت.
در دولت دهم و با تشدید تحریم های اقتصاد ، موضوع اجرای پیمان سپاری ارزی دوباره مطرح شد اما با توافق وهمکاری صادرکنندگان و دولت، به مورداجرا گذاشته نشد با تغییر دولت و امضای توافق نامه ژنو3  احتمال اجرای این روش مدیریت منابع نیز هر چه بیشتر  تضعیف گردید.

 

مصوبه هیات دولت در باره جوایز صاراتی به شرح زیر ابلاغ شده است:

هیئت وزیران بنا به پیشنهاد بانک مرکزی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی تصویب کرد؛ بانک مرکزی موظف است با همکاری نمایندگان عضو کارگروه سامانه ارزی ظرف سه ماه امکانات فنی و اجرایی لازم برای تکمیل اطلاعات بخش صادرات در آن سامانه را فراهم کند.
بر این اساس، دولت؛ بانک مرکزی و وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی(گمرک جمهوری اسلامی ایران) و صنعت، معدن و تجارت را موظف کرده است با هماهنگی لازم، تمهیدات مقتضی برای ورود اطلاعات مربوط به صادرات کشور در سامانه ارزی و امکان پایش درآمدهای ناشی از صادرات را فراهم کنند.
همچنین ارائه هر گونه جوایز صادراتی به صادرکنندگان، منوط به استفاده از ارز حاصل از صادرات در چرخه تجاری کشور است و منظور از استفاده از ارز حاصل از صادرات در چرخه تجاری کشور عبارتند از: انجام واردات در مقابل صادرات توسط صادرکننده و یا اشخاص دیگر، پرداخت بدهی ارزی صادرکننده و یا اشخاص ثالث به بانکها، فروش ارز حاصل به بانکها و یا صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی و سپرده گذاری ارزی نزد بانکها است.
بر اساس این مصوبه، بانک سپرده پذیر موظف است در صورت تقاضای سپرده گذار برای استفاده از ارز سپرده در هر یک از موارد موضوع جزء های (الف) تا (ت) بند (3) اقدام کند.
گفتنی است: مصوبه مذکور مورخ 12/9/1392 از سوی اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار