ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    دوشنبه، 6 بهمن 1399 - 17:21  

جمع آوری صرافی‌های غیرمجاز - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بیمه |    بورس |    مالی تک |    پول دیجیتال |    طلا و ارز |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    توئیت |     English  
   
   آخرین مطالب  

  سودخالص بانک کارآفرین 5 برابر شد


  سرویس جدید اکوسیستم همراز بیمه رازی برای نمایندگان


  شیوه‌نامه فولاد بازنگری شود


  بورس ١٣۴٣ واحد رشد کرد


  اعضای جدید هیأت مدیره بیمه تجارت‌نو معرفی شدند


  رونمایی از نسخه جدید همراه بانک سینا


  بیمه آسیا، شرکت دخانیات ایران را تحت پوشش قرار داد


  پرداخت 20 هزار و 702 میلیارد ریال تسهیلات ازدواج


  قیمت سکه به ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان رسید


  بیمه تعاون موفق به دریافت گواهینامه ایزو 31000 شد


  استفاده حداکثری بانک ملی از ظرفیت تامین مالی


  عبور نصب اپلیکیشن فانوس از مرز 1 میلیون


  افزایش 54 درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن


  تعداد کاربران اپلیکیشن بله افزایش یافت


  تجمع ریسک با محدود شدن بازار اتکایی به داخل کشور


  ممنوعیت ارایه خدمات بانکی به افراد دارای چک برگشتی


  راه اندازی ارز دیجیتال روسی تا بهار


  قیمت دلار به ۲۲ هزار و ۷۲۰ تومان رسید


  مشکل اساسی نظام توزیع کشور سنتی بودن است


  ورود چادرملو برای مرمت مجموعه تاریخی پردیسان


- اندازه متن: + -  کد خبر: 35910صفحه نخست » دوشنبه، 14 اردیبهشت 1394 - 13:57
گذراندن دوره‌های آموزشی یکی از الزامات برای تاسیس صرافی‌ها
جمع آوری صرافی‌های غیرمجاز
جمع آوری صرافی‌های غیرمجاز اخبار پولی مالی- با صدور مجوز برای صرافی‌، آنها تحت نظارت بانک مرکزی قرار گرفته و صرافی‌های غیر مجاز از کنار خیابان‌ها جمع آوری خواهند شد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی ،عبدالمهدی ارجمند نژاد- مدیر کل مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با تشریح اقدامات این نهاد برای ساماندهی صرافی‌های بدون مجوز، گفت: با صدور مجوز برای صرافی‌، آنها تحت نظارت بانک مرکزی قرار گرفته و صرافی‌های غیر مجاز از کنار خیابان‌ها جمع آوری خواهند شد.

عبدالمهدی ارجمند نژاد ، با بیان اینکه اساسا پدیده پولشویی منحصر به حوزه خاصی نیست و در هر حوزه‌ای ممکن است اتفاق بیفتد، اظهار داشت: ارز یکی از حوزه‌هایی است که ممکن است در آن پولشویی رخ دهد.

وی افزود: یکی از اتفاقاتی که ممکن است حوزه ارزی و پولشویی را به یکدیگر گره بزند بیش اظهاری در واردات کالا است؛ به طور مثال کالایی که قرار است از خارج از کشور وارد شود تنها 100 دلار می ارزد لیکن در اسناد مربوط 150 دلار اظهار و ثبت می شود، بنابراین 150 دلار از کشور خارج شده است اما تنها 100 دلار کالا به کشور وارد شده است.

مدیر کل مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشویی در بانک مرکزی با بیان اینکه فردی که این اقدام را انجام می دهد ممکن است در مراحل مختلف اقدام به پولشویی کند، گفت: بعضی اوقات شرکت‌های صادر کننده در خارج از کشور و وارد کننده در ایران متعلق به یک نفر هستند و این فرد در اصل با خودش معامله کرده و در پوشش آن تخلفات متعددی را انجام می‌دهد. انجام چنین تخلفاتی به خروج غیر قانونی ارز از کشور می‌انجامد و سرمایه‌های کشور را فدای مطامع شخصی و غیر قانونی عده‌ای سودجو می‌کند.

ارجمند نژاد در پاسخ به این سوال که آیا در خرید و فروش ارز هم مصادیقی از پولشویی دیده شده است، گفت: پولشویی یک جرم ثانویه است، به این معنا که ابتدا یک جرم اولیه اتفاق می‌افتد و سپس چنانچه درآمدهای این جرم اولیه به موسسات مالی وارد شود و به گردش درآید، جرم دیگری به نام پولشویی اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه بنابراین اگر در خرید و فروش ارز هم چنین امری رخ دهد می تواند مصداق پولشویی تلقی شود، افزود: البته توجه به این موضوع ضروری است که برابر ماده 28 آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی، خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز به صورت نقدی و یا حواله‌ای جرم محسوب شده و مشمول قوانین و مقررات قاچاق کالا و ارز می‌شود.

ارجمند نژاد افزود: فعالیت صرافی‌های بدون مجوز غیرقانونی است و ما با همکاری و هماهنگی با نیروی انتظامی با‌ آنها برخورد می‌کنیم. این قبیل صرافی‌ها قبل از آنکه کار به این مرحله برسد باید در چارچوب ضوابط و مقررات اقدام به اخذ مجوز از بانک مرکزی کنند. مردم هم باید دقت کنند تا از صرافی های غیر مجاز خرید نکنند تا انشاالله مشکلی برای آنها بوجود نیاید.

مدیر کل مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشویی در بانک مرکزی در ادامه و در توضیح نحوه رعایت مقررات مبارزه باپولشویی در صرافی های مجاز اظهار داشت: برابر مقررات، صرافی ها باید هنگام انجام معامله با مشتری نسبت به شناسایی وی و صدور فاکتور و درج مشخصات مشتری بر روی آن و مواردی از این دست اقدام کنند و معاملات خود را در سامانه سنا به ثبت برسانند. در این فرآیند، کارت ملی مشتری رویت و شماره ملی وی کنترل می شود.

ارجمند نژاد با بیان اینکه این موارد در قانون دیده شده و صرافّان باید به دقت آنها را رعایت کنند، تصریح کرد: همچنین به موجب مقررات، هر صرافی باید شخصی را به عنوان مسئول مبارزه با پولشویی در آن صرافی معرفی کند، مثلاً مدیر عامل یا عضو هیات مدیره را برای این منظور معرفی کند. برخی صرافّان این شخص را معرفی کرده و برخی دیگر به مرور در حال معرفی مسئول مربوط هستند.

وی اظهارداشت: در اجرای مفاد دستورالعمل صرافی‌ها که در 28 مرداد سال 1393 به تصویب شورای پول و اعتبار رسید، دوره‌هایی را برای آموزش صرافی‌ها در زمینه های مختلف از جمله مبارزه با پولشویی تدارک دیده‌ایم و یکی از الزامات برای تاسیس و یا تمدید مجوز صرافی‌ها این است که متقاضیان تاسیس یا تمدید مجوز صرافی، این دوره‌ها را طی کنند. در این دوره‌ها به صرافّان آموزش داده می‌شود که پولشویی چیست و چه مواردی را باید رعایت کنند.

مدیر کل مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشویی در بانک مرکزی در خصوص اقداماتی که در دولت یازدهم برای صرافی‌ها انجام شده است به فارس گفت : اولین اقدام در این زمینه اصلاح زیر ساخت حقوقی این موسسات یعنی دستورالعمل ناظر بر تاسیس و فعالیت صرافی‌ها بود. این دستورالعمل بعد از اینکه به تصویب شورای پول و اعتبار رسید، مبنای عمل قرار گرفت.

وی ادامه داد: گام بعد، تعیین تکلیف حدود 10 هزار متقاضی تاسیس صرافی در کشور بود که در دستور واحدهای اجرایی قرار گرفت؛ در این زمینه، به تدریج با این متقاضیان مکاتبه شده یا خواهد شد و از آنها خواسته می‌شود تا در صورت تمایل به تاسیس صرافی، الزامات لازم را تامین کنند.

ارجمند نژاد گفت: علاوه بر اینکه قرار است طبق قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار از مراجع صدور مجوز برای تغییر فضای کشور به نفع تولید کالا و خدمات، فرآیند صدور مجوزها را تسهیل کنند، سیاست دولت یازدهم هم بر مبنای بهبود و تقویت این فضا شکل گرفته است و مجموعه ارکان و دستگاه‌های مختلف کشور به این سمت جهت‌گیری کرده‌اند.

مدیر کل مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشویی در بانک مرکزی اضافه کرد: صدور مجوز برای صرافی‌ها و تحت پوشش نظارتی قرار گرفتن آنها موجب می‌شود تا صرافّان غیرمجاز از کنار خیابان‌ها جمع آوری شده و بازار ارز به سمت شفافیت بیشتر حرکت کند.

ارجمند نژاد با اشاره به فعالیت دلالان در بازار ارز، گفت: به تدریج حلقه را برای آنها تنگ‌تر می‌کنیم تا یا به دنبال مجوز بروند و یا از بازار خارج شوند. بازار برای آنها ناامن می‌شود تا یکی از این دو راه را انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: امیدواریم به نقطه‌ای برسیم که هر کسی خرید و فروش ارز انجام می‌دهد، با مجوز بانک مرکزی و به صورت قانونی باشد، که البته به زمان نیاز دارد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار