ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    یکشنبه، 27 مرداد 1398 - 01:42  

رتبه ایران در سهولت کسب و کار 12 پله بهتر شد - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  اطلاعات نادرست از صورتهای مالی منتشر نکنید


  کمک 313 هزار میلیارد ریالی بانک ملی به رونق بخش های اقتصادی


  پرداخت ۱۵هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های خرد و متوسط


  بکارگیری مفهوم توانمندسازی سبب کاراتر شدن نظام سلامت می‌شود


  برخورد با بانک‌هایی که در پرداخت وام ازدواج سنگ‌اندازی می‌کنند


  آخرین مهلت بخشودگی جرائم کارفرمایان


  بانک مرکزی بدهی ۴ بانک و موسسه اعتباری را تقسیط کرد


  قیمت دلار در صرافی‌ها به ۱۱۷۰۰ تومان رسید


  یارانه نقدی امشب واریز می شود


  تصویب طرح تأمین مسکن کارمندان به زودی در دولت


  درج قیمت کالا و اعلام نرخ خدمات الزامی است


  حمایت بانک ایران زمین از خط تولید جدید شرکت فولاد اکسین اهواز


  حمایت بانک شهر از جشنواره فیلم‌ کودکان و نوجوانان


  ششمین عرضه نفت خام سنگین در بورس انرژی


  "وملل" به سود رسید


  مبادله ۷.۸ میلیون فقره چک در تیرماه 98


  رشد 170 و 129 درصدی حجم و ارزش معاملات بورس کالا


  کاهش ­نرخ رسمی یورو


  تالار صادراتی میزبان عرضه 32 هزار تن قیر و عایق رطوبتی


  سامانه (سامد) به بهره برداری رسید


- اندازه متن: + -  کد خبر: 41837صفحه نخست » اخبار دیگر حوزه هاچهارشنبه، 6 آبان 1394 - 16:12
از نظر بانک جهانی؛
رتبه ایران در سهولت کسب و کار 12 پله بهتر شد
رتبه ایران در سهولت کسب و کار 12 پله بهتر شداخبار پولی مالی _ بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود رتبه ایران به لحاظ سهولت فضای کسب و کار را 12 پله تصحیح و در میان 189 کشور 118 اعلام کرد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی ، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به « گزارش فضای کسب و کار 2016» به بررسی سهولت فعالیت‌های اقتصادی و فضای کسب و کار 189 کشور جهان پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ایران از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و فضای کسب و کار با یک پله صعود نسبت به سال گذشته رتبه 118 در میان 189 کشور جهان را کسب کرده است.

این نهاد بین‌المللی برآورد خود در مورد رتبه ایران در سال گذشته را نیز اصلاح کرده است.

بر اساس سال گذشته بانک جهانی، رتبه ایران به لحاظ سهولت کسب و کار در سال گذشته میلادی 130 عنوان شده بود که در گزارش امسال به 119 تصحیح شده است.

پس می‌توان گفت که رتبه ایران به طور کلی و با توجه به اصلاحات انجام شده 12 پله بهبود یافته است.

شاخص فضای کسب و کار بر اساس 10 زیرشاخص، آغاز کسب وکار، دریافت مجوز ساخت و ساز، هزینه دریافت اشتراک برق توسط شرکت‌ها، ثبت دارایی‌ها، کسب اعتبارات یا دریافت وام، حمایت از سرمایه‌گذاران، پرداخت مالیات، تجارت کالا در جهان، سهولت اجرای قراردادها و ورشکستگی و تعطیلی شرکت‌ها محاسبه می‌شود.

این شاخص‌ نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هرکشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است.

بررسی شاخص‌های این گزارش در مورد ایران به شرح زیر است:

* سخت‌تر شدن آغاز کسب و کار در کشور

بر اساس این گزارش، آغاز کسب و کار در ایران طی یک سال گذشته سخت‌تر شده است. ایران از این لحاظ در جایگاه 87 جهان قرار گرفته که نشان‌دهنده نزول 5 پله‌ای کشور نسبت به سال گذشته دارد. رتبه ایران از این لحاظ در سال گذشته 82 اعلام شده است.

شاخص آغاز کسب و کار بر اساس چهار فاکتور محاسبه می‌شود؛ این فاکتورها عبارتند از، تعداد رویه‌های قانونی لازم برای آغاز کسب و کار، زمان لازم برای آغاز و راه‌اندازی یک کار، هزینه متوسط و حداقل سرمایه لازم برای آغاز یک کار.

بر این اساس، زمان لازم برای آغاز و راه‌اندازی یک کار در ایران 15 روز است. این زمان در سال گذشته نیز برابر با 15 روز بوده است. هزینه راه‌اندازی کسب و کار در سال جاری معادل 2.7 درصد درآمد سرانه بوده که این رقم در سال گذشته برابر با 3.1 درصد بوده است.

اما حداقل سرمایه لازم برای راه‌اندازی کسب و کار طی امسال و سال گذشته را اعلام نکرده است. تعداد رویه‌های قانونی لازم برای آغاز کسب و کار نیز به 8 رویه عنوان شده است.

* بهبود 29 پله‌ای دریافت مجوز ساخت و ساز

این گزارش رتبه ایران از نظر دریافت مجوزهای ساختمانی را از 98 به 69 کاهش داده است. این بهبود 29 پله‌ای در رده بندی جهانی نشان می‌دهد که مراحل دریافت مجوزهای ساختمانی در کشور طی یک سال گذشته آسان‌تر شده است.

همچنین این گزارش سال گذشته رتبه ایران از این لحاظ را 172 عنوان کرده بود که در گزارش امسال این رتبه به 82 تصحیح شده است.

تعداد رویه های قانونی لازم برای کسب مجوزهای ساختمانی 15 عدد بوده که نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است. مدت زمان اخذ مجوزهای ساختمانی نیز در گزارش امسال 97 روز عنوان شده که نسبت به سال گذشته تغییری نیافته است اما در سال سال گذشته این زمان 318.5 روز اعلام شده بود.

میزان هزینه لازم در این زمینه از 5.3 درصد به 2.1 درصد کاهش پیدا کرده است .

* هزینه دریافت اشتراک برق توسط شرکت‌ها

ایران از لحاظ این شاخص که در سال 2011 به این گزارش افزوده شده است در رتبه 88 قرار گرفته است این درحالی است که رتبه ایران در سال گذشته 94 عنوان شده است. جایگاه ایران در جهان از این لحاظ 6 پله صعود کرده است.

تعداد رویه های قانونی برای دریافت اشتراک برق توسط شرکت ها در ایران 6 عدد و مدت زمان اخذ این مجوزها 77 روز عنوان شده است. مدت زمان اخذ این مجوز در سال گذشته 110 روز براورد شده است.

هزینه‌های لازم  برای دریافت اشتراک برق توسط شرکت ها  در ایران از 865.6 درصد درآمد سرانه سال گذشته به 823.4 درصد کاهش یافته است.

* ثبت دارائی‌ها در ایران مشکل‌تر شد

از لحاظ این شاخص رتبه جهانی ایران از 89 در سال گذشته به 91 سقوط کرده است که نزول 2 پله‌ای را نشان می‌دهد.

ثبت داراییها در ایران در سال گذشته 12 روز زمان می برد که این رقم طی سال جاری همان 12 روز برآورد شده است. هزینه ثبت دارایی‌ها در ایران نیز معادل 6.1 درصد ارزش دارایی است که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. همچنین برای ثبت دارایی‌ها و اموال در ایران باید به 7 سازمان و نهاد دولتی مراجعه کرد که این تعداد نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. البته تمامی این ارقام ذکر شده برای سال گذشته در این گزارش تصحیح و کاهش یافته است. نمره ایران از نظر شاخص کیفیت مدیریت زمین نیز 15 اعلام شده است.

* کسب اعتبارات یا دریافت وام هم سخت‌تر شد

رتبه جهانی ایران از نظر سهولت دریافت وام و مطلوبیت قوانین و مقررات مربوط به آن 97 عنوان شده است که از نزول 7 پله‌ای نسبت به رتبه 90 سال گذشته خبر می‌دهد.

فاکتورهای تعیین رتبه این شاخص شامل فاکتور قدرت حقوق قانونی، فاکتور عمق اطلاعات اعتباری و پوشش ثبت‌نام بخش عمومی است. امتیاز ایران در مورد اول از 12 نمره 2 است که نسبت به سال قبل تغییری نداشته است؛ امتیاز ایران در فاکتور عمق اطلاعات اعتباری از 8 نمره 7 برآورد شده است که این مورد نیز تغییری نداشته است. پوشش ثبت اعتبارات نیز از 45 درصد بزرگسالان در کشور در سال گذشته به 49.1 درصد رسیده است.

* حمایت از سرمایه‌گذاران کاهش یافت

ایران  در گزارش امسال از لحاظ حمایت از سرمایه‌گذاران از رتبه 149 در سال گذشته به 150 نزول کرده است. این نزول برابر با یک پله بوده است.

* نزول یک پله‌ای پرداخت مالیات

در ایران افراد حقیقی و حقوقی باید 20 نوع مالیات به صورت مستقیم و غیر مستقیم بپردازند این تعداد مالیات نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

همچنین محاسبه و پرداخت مالیات در ایران بیش از 344 ساعت زمان می‌برد که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است.

با وجود عدم تغییر شاخص‌های مالیاتی، رتبه ایران از نظر پرداخت مالیات از 122 به 123 رسیده و یک پله نزول کرده است.

* تجارت کالا در جهان

ایران از نظر کیفیت تجارت کالا  با نزول یک پله‌ای در جایگاه 167 قرار گرفته که این جایگاه در سال گذشته رتبه 166 بوده است. صادرات در ایران 107 ساعت زمان می‌برد و این مدت نسبت به گذشته تغییری نکرده است. هزینه صادرات در مرزهای ایران برای هر کانتینر  565 دلار برآورد شده است.

زمان لازم برای واردات کالا از طریق مرزهای ایران نیز بدون تغییر 148 ساعت عنوان شده است؛ همچنین هزینه واردات کالا به ایران برای هر کانتینر 660 دلار برآورد شده است.

* عدم تغییر در تسهیل اجرای قراردادها

رتبه ایران از نظر سهولت اجرای قراردادها در گزارش امسال این نهاد بین‌المللی همانند پارسال 62 اعلام شده است.

همچنین 505 روز زمان برای نهایی شدن قراردادهای تجاری در ایران لازم است که این رقم نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است.

این نهاد بین‌المللی به لحاظ شاخص کیفیت رسیدگی قضایی به این موضوع نمره 6.5 را از 18 نمره را به ایران اختصاص داده است.

* رتبه 140 در جهان به لحاظ تعطیلی شرکت‌ها

رتبه ایران از لحاظ ورشکستگی و پایان یافتن یک فعالیت تجاری 140 عنوان شده است. این رقم برای سال گذشته 137 بوده است.

هر کارگاه اقتصادی در ایران 4.5 سال زمان می‌برد تا تعطیل شود. نرخ احیاء و تجدید حیات اقتصادی نیز از 19.5 درصد به 18 درصد کاهش یافته است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار