ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 3 بهمن 1396 - 19:00  

اجازه بدهید مشتری شما را پیدا کند - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    اقتصاد مقاومتی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  حضور فعال بانک پاسارگاد در هفتمین همایش بانکداری الکترونیک


  ختلال موقت در برخی خطوط تلفن بانک ملی ایران


  بانک آفیسر وجه تمایز بانک ملی است


  نظام پولی با تغییراتی روبرو می شود


  نقش انکار ناپذیر استارت آپ ها در اشتغال و رشد اقتصادی


  بانک ملی حائز رتبه نخست پرداخت تسهیلات رونق تولید


  گشایش همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت


  بانک شهر 8 هزار بن کتاب توزیع کرد


  شاخص 98 هزار و 221 واحدی شد


  افزایش حقوق کارمندان هدفمند می شود


  حداکثر پاداش پایان خدمت در سال ۹۷ چقدر است


  چگونگی امهال وام در مناطق زلزله زده تصویب شد


  بانک کشاورزی 9 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد


  شرکت دانش بنیان زیست دارو دانش افتتاح شد


  چهارمین همایش ملی مدیریت جهادی برگزار شد


  پرداخت سود اوراق مشارکت شرکت پالایش نفت بندرعباس آغاز شد


  ارتقاء نقش پست بانک در توسعه مناطق روستائی


  قیمت طلای جهانی افزایش می یابد


  واردات طلای هند در سال 2017 افرایش یافت


  کاهش قیمت جهانی بیت کوین به نفع قیمت طلا است


- اندازه متن: + -  کد خبر: 51247صفحه نخست » دیدگاهدوشنبه، 25 مرداد 1395 - 14:18
پریسا شعبانی سبزه میدانی
اجازه بدهید مشتری شما را پیدا کند
اجازه بدهید مشتری شما را پیدا کنداخبارپولی مالی -رویکرد نوین بازاریابی شیوه‌ای است که از طریق آن اجازه می‌دهید مشتریان شما را پیدا کنند، به جای آنکه شما خود را به آنها تحمیل کنید.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، بازاریابى بعنوان فرآیندى مدیریتى- اجتماعى تعریف مى‌شود که بوسیله آن افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادله کالا با یکدیگر، به امر تأمین نیازها و خواسته‌هاى خود اقدام مى‌کنند. پیتر دراکر نیز یکی از بزرگان علم مدیریت و به ویژه مدیریت نوین است. او را پدر علم کسب و کار نیز میدانند. فیلیپ کاتلر درباره او گفته : «اگر من پدر علم بازاریابی باشم ، او پدربزرگ علم بازاریابی است.» البته دراکر در زمره بازاریابان نیست، اما تفکرات او به پیشرفت علم بازاریابی کمک بسیاری کرده است. تا جایی که تئودور لویت ، یکی دیگر از بزرگان بازاریابی، او را بخاطر جلب توجه مدیران سازمان های آمریکایی به بازاریابی ، مورد تمجید قرار داده است. دراکر از سال ۱۹۵۴ درباره اهمیت مشتریان قلم زده است. نقش اصلی او در بازاریابی ، همین جلب توجه مضاعف به مشتریان است. برخی از جملات پیتر دراکر در مورد بازاریابی:

1- هدف هر کسب و کاری ، ایجاد مشتری و حفظ آن است.

2- مشتری ، پایه و اساس هر تجارت است و موجب بقای آن می شود.

3- بازاریابی ، تنها فعالیتی وسیع تر از فروش نیست بلکه ، تمامی یک تجارت را شامل می شود.

4- تجارت یعنی بازاریابی و بازاریابی یعنی تجارت

آدام اسمیت ، فیلسوف معروف اسکاتلندی ، و پدر اقتصاد نوین ، در کتاب مشهور خود به نام ثروت ملل در سال 1776 (که در آن تحقیقاتی پیرامون اسباب و دلیل ثروت ملل مختلف انجام داده) ، درباره «نیاز مشتریان» اینچنین گفته است: نیاز و محصول تولیدکنندگان، باید فقط با درنظر گرفتن نیاز مصرف کنندگان و رفع نیازهای آنها تعیین شود.

می توان گفت این نوع نگاه ، که البته با فلسفه تولید و فروش آن روزگار سازگار نبوده، اولین جلب توجه و اهمیت دادن به مشتری و نیاز او بود. این تفکر ، در حدود ۲۰۰سال بعد ، پایه و اساس تفکر بازاریابی را شکل داد.

چهار عصر تفکر در مورد روند و پیدایش بازاریابی در نظر گرفته اند.

1- عصر ما قبل بازاریابی (قبل از 1900)، بدون زمینه ای مشخص مطالعاتی و در حیطه علم اقتصاد.

2- عصر دوره شکل گیری و پی ریزی (1900 تا 1920)، در این عصر اصول بازاریابی توسعه یافت و همچنین زمینه های گسترش علم بازاریابی بوجود آمد.

3- عصر دوره رسمیت یافتن رشته بازاریابی (1920-1950)، تاکید بر حوزه های بازاریابی به عنوان نهاد اقتصادی و ..

4- عصر دوره تغییر پارادایم در علم و مدیریت بازاریابی(1950-1980)، ادغام دو دیدگاه رویکرد علوم کمی و رفتاری و رویکرد مدیریتی.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش انجام عملیات بازاریابی تغییر کرده است، فعالیت های بازاریابی به شیوه های سنتی دارای تاثیرگذاری کمتر نسبت به هزینه های مصرف و زمان اتلاف شده دارد. از همین رو بهره مندی از شیوه های نوین در انجام این امر سبب می شود تا افراد بتوانند میزان بازدهی فعالیت های خود را به بهترین شکل به صورت تضمینی افزایش دهند. به یمن وجود اینترنت و رسانه های ارتباطی مدرن مانند تلفن همراه ، بازاریابی و تعیین دقیق بازار هدف، طی سال‌های اخیر پیشرفت بسیاری داشته است. مشتریان، دیگر برای آگاهی از محصولات جدید، متکی به تبلیغات تلویزیونی و بیلبورد‌ها یا به اصطلاح‌‌ همان بازاریابی سنتی نیستند. زیرا استفاده از وب ، شیوه‌های جدیدی برای کشف، خریداری و جست‌و‌جوی محصولات را برای آنان فراهم کرده است.بازاریابی به شیوه جدید یا بازاریابی نوین، به یک گفت‌و‌گوی دو طرفه تبدیل شده که بخش عمده‌ای از آن توسط رسانه‌های اجتماعی تسهیل شده است.یک دلیل دیگر برای پیروزی بازاریابی نوین، مقرون به صرفه‌تر بودن آن نسبت به بازاریابی سنتی است. برخی آمار‌ها در این زمینه این موضوع را روشن می‌کند:

۲۰۰ میلیون نفر در آمریکا نام خود را در فهرست عدم دریافت تماس تلفنی تبلیغاتی ثبت کرده‌اند.

۴۴ درصد از نامه‌های تبلیغاتی که مستقیما برای مصرف کنندگان ارسال می‌شود اصلا باز نمی‌شوند و تنها موجب هدر دادن وقت، هزینه و کاغذ می‌شود.

۸۶ درصد مردم در زمان پخش آگهی‌های تلویزیون کانال را عوض می‌کنند و آنها را نمی‌بینند.

۸۴ درصد از افراد ۲۵ تا ۳۴ ساله از وب سایت‌هایی که آگهی‌های بی‌ربط و مزاحم نمایش می‌دهند خارج می‌شوند.

رویکرد نوین بازاریابی شیوه‌ای است که از طریق آن اجازه می‌دهید مشتریان شما را پیدا کنند، به جای آنکه شما خود را به آنها تحمیل کنید.انواع روش های بازاریابی که در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، متفاوتند و بسیار متنوع هستند. اما باید دید که روش های مختلف و انواع بازاریابی را مدیران با چه هدفی و در چه شرایطی دنبال می کنند.امروزه با تخصصی شدن تحقیقات و تجزیه روند کلی بازاریابی، با انواع و شیوه های مختلفی از بازاریابی روبرو هستیم. بیش از 100 نوع از انواع بازاریابی را شناسایی کرده اند. برخی از این انواع بازاریابی: بازاریابی عصبی، بازاریابی سبز، بازاریابی اجتماعی، بازاریابی پارتیزانی(چریکی)، بازاریابی تلفنی، بازاریابی صنعتی، بازاریابی شبکه ای، بازاریابی حسی، بازاریابی ویروسی، بازاریابی رابطه ای(رابطه مند)، بازاریابی خدماتی، بازاریابی ورزشی ، بازاریابی غافلگیرانه، بازازیابی خیرخواهانه و بازاریابی ربایشی و غیره می باشند.

آینده بازاریابی در کشور به دلیل وقوع اتفاقات ذیل درخشان است:

۱. تفکیک مدیریت از مالکیت سرمایه گذاران در حال فهم این نکته هستند که خودشان نباید مدیر باشند و باید مالکیت را از مدیریت جدا کنند.

۲.عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی

با پیشرفت تکنولوژی در کنار تمام مزیت هایی که برای پیشبرد اهداف بازاریابی بوجود آمده، نمی توان منکر مشکلات اساسی در پیش روی بازازیابی جدید شد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

1.سازمان ها به اندازه کافی بازارگر و مشتری مدار نیست.

2. سازمان ها مشتریان هدف را به درستی درک نمی کند.

3. سازمان ها فعالیت های رقبای خود را پیگیری و پایش نمی کند.

4. سازمان ها روابط خود با ذینفعان را به خوبی مدیریت نمی کند.

5. سازمان ها در شناسایی فرصت های جدید عملکرد مناسبی ندارد.

6.فرآیند برنامه ریزی بازاریابی سازمانها ناقص و ناکارآمد است.

7. استراتژی های تولید و ارائه خدمات سازمان ها، نیازمند بررسی بیشتر است.

8. تلاش سازمان ها برای خلق و پرورش نشان جدید و برقراری ارتباط با بازار ضعیف است.

9. سازمان ها برای اجرای فعالیت های بازاریابی کارآمد و اثربخش، بخوبی سازماندهی نشده است.

10. سازمان ها از تکنولوژی روز استفاده زیادی نکرده است.

کلام آخر

بازاریابی برای کمک به سازمان ها ایجاد شده تا بتوانند اهداف خود را محقق کنند. سازمان ها امروزه در جستجوی راهها و اطلاعاتی هستند تا از طریق آن مشتریان وفادار برای خود ایجاد کنند چرا که این امر باعث کاهش هزینه های بازایابی و عملیاتی و افزایش سود آوری خواهد شد، اگر سازمان ها بتوانند مشتریان از دست رفته خود را 5 در صد کاهش دهند، سود آوری آنها 25 تا85 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. تمام سازمان ها اعم از بانک ها، شرکت های بیمه، بورس و سرمایه گذاری، و ... تمامی سازمان های خدمات دهنده ، باتوجه به شرایط داخلی و بین المللی نیازمند برنامه ریزی جدید و اتخاذ استراتژی های بازاریابی مناسب برای معرفی و ارائه خدمات به مشتریان خود می باشند. با توجه به مطالب گفته شده، در نهایت سازمان‌هایی می توانند در عرصه خدمت‌رسانی به مشتری و کسب رضایت مشتریان در این عرصه، پیشی بگیرند که کل واحد‌های سازمان، فلسفه مشتری‌مداری را بپذیرند و در جهت کسب رضایت مشتری و ایجاد یک رابطه بلندمدت و سودآور تلاش کنند.

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

   
  

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار