ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 29 خرداد 1397 - 20:55  

روابط عمومی ضرورت حیات سازمانی - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  همتی به چین می رود؛ سلیمانی به آفریقا


  60 میلیاردتومان سرمایه گذاری جدید بیمه آسیا


  جهانی شدن مدیریت ریسک های اقتصادی


  تقدیر از خدمات پست بانک ایران در روستاها و مناطق محروم


  رونمایی از پروژه صندوق زمین و ساختمان نارون


  راهکارهای امنیتی همراه بانک تشریح شد


  عملکرد بانک کشاورزی در استان هرمزگان مورد قدردانی قرار گرفت


  افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان مغایر بودجه سال ۹۷ است


  ضرورت توجه به اعتبار مالی متقاضیان در ارائه نوع دسته چک


  استقرار مدل جایزه ملی کیفیت سازمان تأمین اجتماعی


  اجرای طرح جامع اصلاح نظام بانکی


  دولت با کسری بودجه سیستماتیک مواجه است


  صورت های مالی سال 96 بیمه پارسیان منتشر شد


  2 میلیارد یورو پروژه با منابع سه بانک خارجی در ایران اجرا شد


  اعلام قیمت طلاو سکه در بازار + جدول


  افزایش ساعات کاری ادارات مالیاتی


  افزایش تقاضا برای واردات به معنای ارزان بودن نرخ ارز نیست


  تعرفه حمل بار در سال ۹۷ افزایش نمی یابد


  سیاست‌های مالی ایران بر اساس چرخه درآمد نفت است


  باقری معاون امور بانکی، بیمه و شرکتهای دولتی شد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 52041صفحه نخست » دیدگاهدوشنبه، 15 شهریور 1395 - 03:47
خسرو رفیعی
روابط عمومی ضرورت حیات سازمانی
روابط عمومی ضرورت حیات سازمانی کوچک شمردن روابط عمومی یعنی عدم شناخت جامعه و ذینفعان
  

در عصر حاضر چهره ارتباط بین مردم نسبت به دهه های پیش بسیار تغییر کرده است. تکنولوژی به صورت غیر قابل باوری پیشرفت کرده و زندگی اجتماعی و فردی هیچگونه شباهتی با سال های گذشته ندارد.

تا همین چند سال قبل پدر، در کنار مادر، کنار فرزندان، عمو، عمه،خاله،دایی، خانواده ،قبیله معنی و مفهوم دیگری داشت و بر اساس آن زندگی اجتماعی، اقتصادی تعریف می شد . 
امروز زندگی محیط بسته پیشین را کنار گذاشته و ضرورت های آن به صورت لحظه ای تغییر می کند. انتخاب 
رییس جمهور در یک کشور، تغییر فلان حکومت با فاصله چند هزار کیلومتری در زندگی خصوصی ما تاثیر دارد و خانواده از محیط بسته خانه به جهان تغییر شکل داده است. اگر هزار سال پیش خشکسالی منطقه ای را فرا می گرفت و هزاران نفر جان خود را از دست می دادند آن سوی دنیا کمتر کسی متوجه و با خبر می شد و یا اگر زلزله ای به وقوع می پیوست برای دیگران مفهومی نداشت و در زندگی دیگران تاثیری نداشت. امروز همه حوادث همه اتفاقات تغییر اساسی یافته و هر حرکتی در زندگی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما نقش موثری دارد . تغییر اقلیم، آب و هوا، میزان اوزون در جو، آزمایش موشک، ورشکستگی فلان سرمایه دار جهانی ، خارج شدن یک کشور از یک گروه بر زندگی فرد فرد ما
 تاثیر دارد.
مرزهای جغرافیایی تغییر کرده و امروز مرزبندی ها مفهوم دیگری یافته است. آن گروه و آن تیمی که قدرت ارتباط بیشتر و تعامل بهتری دارد نفوذ بیشتری دارد و حدود و ثغور خود را تعیین می کند . امروز مساحت یک کشور نشان دهنده قدرت و نفوذ بیشتر نیست . به خوبی مشاهده می کنیم یک کشور بسیار کوچک که بر روی نقشه جغرافیایی نمی توان به خوبی آن را تشخیص داد چگونه توانسته تسلط خود را دیکته کند . آنچه باید باور و قبول کنیم که با قوانین و مقررات و دستورالعمل های قبلی و بی توجه به تغییرات خود را به خواب زده ایم و روز به روز از دیگران فاصله گرفته و برای جبران آن به سختی می توانیم رقابت کنیم. یک روز دیر کردن برابر است با یک دهه عقب ماندگی . این تغییرات بر همه 
شاخص ها، ارگان ها و تشکیلات تاثیر آنی دارد و امروزه سرعت حرف اول را می زند. عدم توجه و تعامل با ذینفعان و کم اهمیت تلقی کردن آن یعنی با چشم باز عامل عقب ماندگی و سبقت دیگران از ما.
در این چرخه همه چیز و همه کس تحت الشعاع قرار می گیرد و ایجاد ارتباط و روابط عمومی بیشترین نقش را بازی 
می کند.استراتژی روابط عمومی مدل روابط عمومی و تئوری روابط عمومی باید به روز تعریف شود. اهداف ظاهری
 هدف های پنهان و درک کسب و کار از اهمیت بالایی برخوردار است. تزریق نگرش های جدید بر عوامل محیطی و عوامل سیاسی اقتصادی را باید در اولویت های خود قرار دهیم و امکان اینکه امروز با همان اهداف بازاریابی و تبلیغات دهه قبل بتوانیم رقابت کنیم امکان پذیر نیست .بر این اساس ساختار یک سازمان باید پاسخ گوی نیازهای مهم آن سازمان برای دست یابی به اهداف آن باشد. ارتباط با ذینفعان برای تامین نیازهای آنان و ایجاد انگیزه در دو طرف به صورت مستمر تعریف شده ارتباط موثر و دوسویه بامشتریان یادگیری از تجربیات و اصلاح امور بر اساس تجربه و دانش روز و اصلاح ارتباط و تحلیل دائمی آن باید سرلوحه اهداف هر سازمان قرار گیرد.
امروز در بازار رقابت، تبلیغات یک سویه تاثیر خود را از دست داده و تعریف بازاریابی تغییر کرده است. ترویج استانداردهای اخلاقی و رفتاری، مواجه با رفتارهای غیر اخلاقی و پذیرش اشتباه و اصلاح آن در کوتاهترین زمان ممکن سازمان را نسبت به رقبا در جایگاه بهتری قرار می دهد. آنچه رهبران و سهامداران باید به آن توجه داشته باشند که نقش روابط عمومی نقش سرمایه ای است نه نقش هزینه ای و تعامل و بدست آوردن رضایت مخاطبان و ذینفعان آینده آن را تضمین می کند. هدف در بازاریابی کسب سود در مدت زمان کوتاه است که با تبلیغات یک طرفه همسو می باشد و باید در کنار آن به برخی از انتظارها و عکس العمل ها دقت لازم و کافی داشته باشیم . رضایت درون سازمان منجر به رضایت بیرونی می شود که در سازمان های ما هنوز به آن توجه کافی نشده و زمانی آن را درک می کنیم که ناگهان حرکتی بر خلاف عرف انجام می شود و هیجان ایجاد شده در درون سازمان موجب انعکاس و اثر نامطلوب آن در سطح جامعه می شود . پرداخت حقوق مناسب و عدم تبعیض در بین کارکنان ، آموزش به موقع ، پاداش ، تنبیه ،تشویق، تفویض اختیار ، شفاف سازی ، صداقت و دانش کافی آینده یک سازمان را تعریف ، تبیین و مطمئن می کند .
نقش رهبری و شناخت مدیریت از اهمیت روابط عمومی در سازمان موجب تسهیل در ایجاد ارتباط با ذینفعان می شود که در بخش بازاریابی و تبلیغات این نقش نیز موثر خواهد بود . عدم توجه به روابط عمومی و ادغام آن با برخی از بخش های دیگر یا بعضاً حذف آن نشان دهنده عدم شناخت سازمان و مدیریت آن به نقش این مهم است که متاسفانه در برخی از سازمان ها شاهد آن هستیم . 
در طول تاریخ همواره شاهد سرنوشت تلخ سازمان هایی بوده ایم که به آرا عمومی توجه نکرده و به نگرش مردم نسبت به خود حساسیت نشان نداده اند . جامعه امروز نیازمند آگاهی از نقطه نظرات و آشنایی ، استقبال یا عدم استقبال مردم است تابتواند خود را برای بقا در جامعه حفظ کند و نقش روابط عمومی در این امر انکار ناپذیر است . ممکن است که سازمانی ترجیح دهد نیازی به مراجعه به آرا عمومی و نگرش مردم نسبت به فعالیت هایی که در دست اقدام دارد نداشته باشد ولی در بلند مدت شکست و ورشکستگی قطعاً نتیجه این عدم توجه است . هر سازمانی نیاز به ارتباط و تعامل دارد که بر اساس سیاستگذاری ها و استراتژی های هر سازمان تعیین می شود و مهمتر از آن پیاده کردن این سیاست ها و استراتژی های ارتباطی ذینفعان و مخاطبان است .
در حال حاضر و در جامعه امروز هر طرفی را که مشاهده می کنیم یک حرکت زیربنایی جهت تبدیل بازاریابی تبلیغات محور به بازاریابی روابط عمومی محور هستیم . روابط عمومی می تواند پیام های تبلیغاتی را به صورت دیگر و غیر مستقیم به گوش مخاطبین برساند. در هر برنامه ای باید بتوانیم در آغاز اطلاع رسانی کنیم و پس از اطلاع رسانی و دست یابی به اهداف سازمان برنامه های تبلیغاتی را در دستور کار قرار دهیم. در عصر حاضر نمی توانیم اهداف خود را با زور به ذهن ذینفعان و مخاطبین قرار دهیم . 
هر چقدر تبلیغات یک سویه را بیشتر کنیم آثار منفی آن بیشتر خواهد شد .
اطلاع رسانی، افکار سنجی، پژوهش و تحقیق و مشتری مداری در روابط عمومی به صورت لحظه ای باید مورد توجه مدیریت و راهبران قرار گیرد تا بتوانند از دستاورهای آن در توسعه سازمانی بهره مند شوند . اگر سازمانی دارای روابط عمومی و کارشناسی ذیصلاح نیست دلیلی بر حذف آن نیست مشکل عدم درک صحیح سازمان از نقش و جایگاه و اهمیت آن است. حذف یا کوچک کردن نقش روابط عمومی دال بر عدم شناخت از نقش ارتباطات در جهان امروز است . آنچه امروز باید مورد بازنگری و توجه قرار گیرد اهمیت به مخاطب و اهمیت به نظرو سلیقه طرف مقابل است و نمی توانیم به سادگی اهمیت آن را نادیده بگیریم . اگر امروز به انتقاد ها و شنیدن سخنان مخالف توجه نکنیم مانند آن است که سرخود را مانند کبک زیر برف کرده ایم و بجز عقب ماندگی حاصل دیگری نخواهد داشت و به روز بودن روابط عمومی و شنیدن و در جریان قرار گرفتن و به دست آوردن آخرین اطلاعات مهمترین اسلحه و ابزار برای پیشی گرفتن از رقیبان است که با تبلیغات و بازاریابی نمی توانیم آن را جامه عمل بپوشانیم . روابط عمومی مدعی العموم سازمان در مقابل جامعه است و همین نقش را از طرف مخاطبان برای سازمان دارد تا بتواند با تعامل و نزدیکی بین دو سوی عرضه کننده و متقاضی تعادل ایجاد کرده و احساس اطمینان و رضایت را در هر دو طرف بوجود آورد و اگر این معادله با خدشه مواجه شود پیامدهای آن ناگوار خواهد بود .کوچک شمردن روابط عمومی ، موازی کاری با آن ، ادغام با برخی از قسمت ها و واحدها و کم اهمیت پنداشتن نقش روابط عمومی یعنی عدم شناخت محیط و جامعه و عدم اعتقاد به اصل دموکراسی و رقابت سالم و نداشتن فرهنگ مردم داری و احترام به مخاطب و این مفهومی به جز سقوط تدریجی برای یک سازمان ندارد .

مدیر روابط عمومی و مشاور مدیر عامل بانک پاسارگاد


 

   
  

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار