ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 1 مرداد 1398 - 05:00  

کارت اعتباری فعلا نمی تواند مشکلات ما را حل کند - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  دولت ارز دیجیتال را پذیرفت


  برندگان کمپین سبز تاپ مشخص شدند


  صندوقها؛ ظرفیتی برای جذب منابع سرمایه‌گذاران خرد


  تأثیر استرس بر میزان خرید و فروش سهام در بازار گاوی


  همه دستگاه ها باید اطلاعات معاملاتی و دارایی های خود ها را اعلام کنند


  لزوم کاهش فشار اقتصادی نهادها بر صندوق خسارت بدنی


  بانک ملی در مجتمع قضایی صدر شعبه زد


  ارزش بازار اوراق بهادار به بالاترین مقدار در یکسال اخیر رسید


  نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت


  تصویب ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت


  ​بانک صادرات از نقطه سر به سر عبور کرد


  دیجیتالی کردن فرایندها راهکاری برای استقرار اقتصاد هوشمند


  برگزاری مجمع عمومی بانک‌پاسارگاد به زمان دیگری موکول شد


  پرداخت 86 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه بانک کارگشایی


  اختتامیه پروژه طراحی و بهبود نظام جامع مدیریت فرآیندها


  شفاف سازی صورت های مالی بیمه میهن


  حرکت بانک صادرات به سمت سودآوری با ٩ برنامه راهبردی


  نقش کارآمد فین‌تک‌ها در تولید دیتای موثر برای سیاست‌گذاران


  عرضه بنزین فقط با کارت هوشمند از اواخر مرداد


  رشد ۳۲۲۴ واحدی شاخص بورس


- اندازه متن: + -  کد خبر: 53880صفحه نخست » خبر اولسه شنبه، 4 آبان 1395 - 02:31
مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی :
کارت اعتباری فعلا نمی تواند مشکلات ما را حل کند
کارت اعتباری فعلا نمی تواند مشکلات ما را حل کنداخبار پولی مالی- بانک های بزرگ در بلندمدت به این نتیجه می رسند که بهتر این است که وارد بحث تامین مالی خرد نشوند؛ چراکه هزینه اداری مشتریان وام های کلان، اندک است.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، کامران ندری، مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی در رابطه با جایگاه تامین مالی خرد در اقتصاد ایران به خبرنگار ما گفت: تامین مالی خرد در تمام اقتصادهای دنیا اهمیت وافری دارد. جمعیت کثیری در جامه هستند که نیاز مالی دارند؛ یعنی کسری منابع آن ها در مقایسه با بنگاه های بزرگ بسیار کوچک است و همچنین نیاز مالی کمتری دارند و رفع این نیاز مالی می تواند مشکلات معیشتی و حتی معضلات کاری آن ها را برطرف کند.
وی با ذکر مثالی در این باره افرود: فرض کنید یک زن خانه دار با تهیه یک دار قالی در منزل شخصی خود می تواند خوداشتغالی ایجاد کند و یک فعالیت تولیدی انجام دهد؛ اما منابع مالی لازم برای انجام این کار را در دسترس ندارد، حال اگر مکانیزمی داشته باشیم که این فرد بتواند در حوزه تامین مالی خرد فعال باشد، مشکلات او رفع خواهد شد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: تعداد افرادی که نیاز مالی خرد دارند زیاد است و اگر ما یک ساماندهی مناسب برای تامین مالی خرد داشته باشیم، در مجموع می تواند اثرات مثبتی در اقتصاد باقی گذارد.
وی با بیان اینکه در بخش مصرف، تامین مالی خرد اهمیت بیشتری دارد؛ گفت: اگر خریداران بتوانند با نرخ ارزان کسری نقدینگی را رفع کنند، کمک زیادی به چرخه اقتصادی خواهند کرد و در نهایت این امر ضامن تدوام فعالیت های اقتصادی می شود.
به گفته ندری؛ در حوزه مصرف، هرچه مردم بتوانند قدرت خرید بیشتری داشته باشند، طبعا تولیدکنندگان می توانند بیشتر فعالیت کنند و این مهم باعث رونق فعالیت های اقتصادی می شود.
وی الگوی موفق در زمینه تامین مالی خرد را نمونه بنگلادش دانست و گفت: موفق ترین مورد تامین مالی خرد، سیستمی است که توسط محمد یونس برنده جایزه صلح نوبل در بنگلادش ایجاد شد.
ندری به مشکلات طرح تامین مالی خرد هم اشاره ای داشت و گفت: از جمله مشکلات این است که تعداد افرادی که به نظام بانکی مراجعه می کنند، افزایش پیدا می کند، هزینه های اداری زیاد و تعیین سنجش اعتبار افراد برای بانک ها امری بسیار سخت و پر هزینه خواهد شد؛ لذا موسساتی در دنیا ایجاد شده اند که به صورت تخصصی تامین مالی خرد انجام می دهند.
وی عنوان کرد: بانک های بزرگ در بلندمدت به این نتیجه می رسند که بهتر این است که وارد بحث تامین مالی خرد نشوند؛ چراکه هزینه اداری مشتریان وام های کلان، اندک است.
ندری با بیان اینکه نهادهایی تحت عنوان Microfinance institutions برای فعالیت در حوزه تامین مالی خرد در دنیا تاسیس شده اند که صندوق های قرض الحسنه در داخل کشور نمونه ای از این موسسات هستند؛ اذعان داشت: از آنجایی که این صندوق ها چندان مورد حمایت نیستند، به صورت خودجوش فعالیت می کنند و بحث سودآوری در آن ها مطرح نیست، امکان توسعه چندانی پیدا نکردند.
وی گفت: در بحث تامین مالی خرد در ایران بانک ها به صورت جسته گریخته فعالیت می کنند البته حجم چندان قابل ملاحظه ای ندارد. در این راستا 2 بانک تخصصی در ایران فعالیت می کنند؛ بانک قرض الحسنه مهر و بانک قرض الحسنه رسالت. سایر بانک ها هم وام های قرض الحسنه و حتی وام های خرد برای خرید کالا به افراد پرداخت می کنند؛ منتهی این دسته از فعالیت آن ها در مقایسه با تامین مالی کلان به چشم نمی آید.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه یکی از روش هایی که می تواند به بحث تامین مالی خرد کمک کند، ارائه کارت های اعتباری است؛ اظهار داشت: کارت های اعتباری در بخش خرید، هم می توانند برای رفع نیازهای مصرفی مورد استفاده قرار گیرند و هم افراد می توانند برای انجام فعالیت اقتصادی، خرید خود را انجام دهند.
وی ادامه داد: اگر کارت های اعتباری رواج و توسعه پیدا کنند، کمک شایانی به بحث تامین مالی خرد در کشور می شود و اثرات مثبت و چشمگیری هم بر اقتصاد کشور بر جای خواهد گذاشت.
ندری درباره مشکلات کارت های اعتباری گفت: هرچند در حال حاضر چارچوب و سازوکار مشخصی برای کارت اعتباری تعریف و به بانک ها ابلاغ شده است؛ اما به نظر نمی رسد حداقل درکوتاه مدت مورد استقبال بانک ها قرار گیرند، چراکه بانک ها منابع خود را عمدتا صرف اقدامات کلان می کنند.
مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: بانک ها سپرده های مردم را صرف سرمایه گذاری های کلان می کنند و بنابراین منابع زیادی برای آن ها باقی نمانده که صرف پرداخت وام های خرد به مردم کنند.
وی افزود: علاوه براین، ساختاری که براساس آن بانک ها بتوانند افراد را اعتبارسنجی کنند و تسهیلات در اختیار آن ها قرار دهند، ضعیف است و در حال حاضر نمی تواند مشکلات بانک ها در زمینه سنجش اعتبار را حل کند؛ لذا به نظر نمی رسد کارت های اعتباری حداقل در کوتاه مدت توسعه چندانی داشته باشد.
ندری با بیان اینکه در زمینه کارت های اعتباری باید از تجارب سایر کشورها بهره مند شد؛ به اخبار پولی مالی گفت: کارت های اعتباری موجود در کشور ما با کارت های اعتباری مرسوم در دنیا تا حدودی متفاوت است. در کشورهای توسعه یافته، لازم نیست در زیر یک ماه سودی پرداخت شود؛ یعنی می توان از کارت اعتباری استفاده کرد، اگر یک ماه کسری وجود داشته باشد بعد از دریافت حقوق می توان این کسری را جبران کرد و لازم نیست هیچ سودی پرداخت شود، در واقع بالای یک ماه است که سود به کارت اعتباری تعلق می گیرد.
وی خاطرنشان شد: در کشورهای پیشرفته، مکانیزم های انگیزشی برای دارندگان کارت های اعتباری در نظر گرفته شده است. بنابراین هر فردی در مدت زمان زودتری با بانک تسویه کند از جوایزی هم برخوردار می شود. یعنی افراد نه تنها می توانند بدون پرداخت سود، از اعتبار لازم جهت رفع نیاز مالی کوتاه مدت خود برخوردار شوند بلکه در صورت تسویه ای زودهنگام، جایزه ای هم به آن ها اختصاص پیدا می کند.
ندری گفت: بانک های خارجی در نوع جوایز اعطایی برای جذب مشتریان بیشتر، با همدیگر رقابت گسترده ای دارند. نکته حائز اهمیت این است که کشورهای توسعه یافته ساز و کاری را طراحی کرده اند که بانک ها برای ارائه کارت های اعتباری با یکدیگر رقابت می کنند، اما در ایران برعکس این موضوع اتفاق می افتد این مردم هستند که برای دریافت کارت های اعتباری هجوم می برند و در مقابل این بانک های ایرانی هستند که تمایلی به این کار ندارند.
وی گفت: قدمی که در رابطه با کارت های اعتباری برداشته شده قدم مثبتی است اما باید حمایت های ویژه در این باره از مسئولان صورت گیرد. هرچند فعلا این طرح نمی تواند مشکلات ما را حل کند؛ چراکه فاصله ما با دیگر کشورها بسیار زیاد است و لازم است هر روز اهتمام بیشتری در این زمینه داشته باشیم تا بتوانیم گام های موثرتری برداریم. / اخبار پولی مالی

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار