ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    جمعه، 26 آبان 1396 - 21:13  

مهمترین عامل حذف تقلب و تخلف درصنعت بیمه - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    انرژی|    اقتصاد مقاومتی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  شاخص 88 هزار و 5 واحدی شد


  کمالی مدیرعامل صرافی فراز اعتماد شد


  10درصد کالاهای وارداتی پروانه استاندارد اجباری دارد


  تمهیدات بانک مهر اقتصاد برای کمک به زلزله زدگان


  واگذاری سهام دو شرکت دولتی در آذرماه


  بازدید مدیرعامل بانک ملی از مناطق زلزله زده


  افتتاح حساب۹۹۹۹۹ برای کمک‌ به زلزله‌زدگان


  بانک‌ها ۳۱۳هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند


  محدودیت‌های ترافیکی پایان هفته


  هوای تهران ناسالم است


  بانک سینا به مجمع می رود


  تداوم ارائه خدمات درمانی به مصدومین زلزله زده


  ساخت ۲۵ خانه بهداشت توسط بانک آینده


  نوآوری در سیستم بانکی مرده است


  کمک بانک‌پاسارگاد به مناطق زلزله‌زده غرب کشور


  صورت های مالی بورس انرژی منتشرشد


  ارسال کمک های بانک گردشگری برای زلزله زدگان


  آمادگی بانک تجارت برای کمک به زلزله زدگان


  قیمت 56 گروه کالای اساسی ثابت ماند


  قیمت طلای جهانی افزایش یافت


- اندازه متن: + -  کد خبر: 55461صفحه نخست » دیدگاهچهارشنبه، 17 آذر 1395 - 15:31
مصطفی سید قلعه
مهمترین عامل حذف تقلب و تخلف درصنعت بیمه
مهمترین عامل حذف تقلب و تخلف درصنعت بیمه- مهمترین عامل حذف تقلب و تخلف شایسته سالاری فردی و سیستماتیک درصنعت بیمه است.
  

-بروز تقلب و تخلف در بازارهای بیمه درسراسر جهان دیده می شود؛ حال در رابطه با این موضوع که این موارد در بازارهای داخلی تا چه میزان مربوط به بیمه گذار وتا چه میزان به بیمه گرمربوط می شود؛ باید گفت در جامعه بیمه ایی کشور اعم از بیمه گر و بیمه گذار روابطی حاکم است. که بخش عمده آن از قوانین و مقررات بیمه ای منبعث از کشورهای توسعه یافته است. و به واسطه تفاوت باید و نبایدهای فرهنگی، الگوهای اجتماعی و اقتصادی با این کشورها تعداد زیادی از پوشش های بیمه ای مرسوم در جامعه داخلی مانند؛ پوشاندن لباس انسان بزرگسال به کودکی نوپا است. که البته به واسطه اینکه صنعت بیمه از یک پیچیدگی علمی و مقرراتی برخوردار است؛ کشش تغییرات متقابل بسیار بالایی بین بیمه گر و بیمه گذار وجود دارد. یعنی با تغییر 1 واحد در رفتار بیمه گر اثری چندین واحد در رفتار بیمه گذار خواهد داشت. در یک تعریف خلاصه و سنبلیک از روابط این دو می نویسند: بیمه گر با دریافت حق بیمه تعهدی را در مقابل بیمه گذار می پذیرد که نکته مهم در فرایند یکطرفه ارائه تعهد بیمه گر است. بیمه گذار با تکمیل یک یا چند صفحه فرم پیشنهاد بیمه نامه ارائه  شده از طرف بیمه گر مواجه می شود با قانون ومقررات و شرایط (عمومی، خصوصی و ویژه) چندین صفحه ای بیمه نامه که نیاز به دانش اولیه حقوق قراردادها- قوانین بیمه- تخصص ویژه درخصوص مورد بیمه است. و این رابطه به یک قرارداد بیمه پیچیده و تخصصی تبدیل می شود. اصولا در کشورهای توسعه یافته بیمه گذاران از مشاوران بسیار متبحر استفاده می کنند. و طبیعتا" قصور و غفلت بیمه گذار در انجام وظایف و تعهدات بی شمار ظهر بیمه نامه دستاویز عدم پرداخت خسارت توسط بیمه گران می شود. و حاکم مطلق در مرحله صدور و خسارت و روابط مالی بیمه گر است. و بیمه گذار تابع مطلق می باشد. البته بیمه گذاران هم نسبت به قبل بسیار مطلع تر شده اند که به همان نسبت قدرت تقلب ایشان افزایش یافته ولی در اکثر موارد بیمه گر غالب بر موضوع می باشد؛ زیرا کلید اصلی فنی و تخصصی قراردادهای بیمه در دست بیمه گران است. پس نتیجه می گیریم بیمه گران زمینه تخلف بیشتری و بیمه گذاران امکان تقلب بیشتری دارند.
علل تقلب وتخلف را درموارد می توان خلاصه کرد:
1-فاصله اطلاعاتی بیمه گذار و بیمه گر وسطح پایین علمی فروشندگان بیمه
2-عدم مطالعه و استفاده از مشاوران خبره توسط بیمه گذاران
3-تفاوت درآمدی کارمندان صنعت بیمه که تقریبا حقوق و مزایای ثابت دریافت می کنند از یک طرف با فروشندگان بیمه مانند نمایندگان رسمی بیمه و کارگزاران که به صورت کارمزدی حق وحقوق دریافت می کنند. و از طرف دیگر با بخش مدیریتی خود به شکلی که کارکنان نقش خود را در جذب پرتفوی بیمه ایی کمتر از نمایندگان نمی دانند.
4- عدم شاخص گذاری ارتقای پست و عدم افزایش حقوق و مزایا کارکنان بر اساس یک فرایند سیستماتیک به شکلی که بعضا با رانت ها و سفارش ها افراد کم سابقه و بی علم به ناحق جای کارکنان توانمند را دراشغال پست و مقام می گیرند.
5-اجرای بسیار بد اصل 44 در واگذاری شرکت های بیمه دولتی به ترتیبی که این شرکت ها فقط از نگاه واحدهای نظارتی موثر خارج و مقید به تبعیت از بودجه و قوانین و مقررات دولتی نیستند. و بعضا مهاجرت مدیران دولتی به این شرکت ها علت سود پایین و تفکر مخرب چاه نفتی سبب وجود بستر تخلف و تقلب شده است.
6-عدم ارتقای علمی صنعت بیمه درسال های اخیر و فقدان سرمایه گذاری علمی موثر و واقعی در داشتن دورنما و برنامه جامع نوآوری بیمه ای درکشور به شکلی که سهم شرکت ها از کیک بیمه جابجا شده و به ندرت کیک بزرگتر می شود و در حقیقت رقابت علمی در طراحی بیمه نامه جدید و خدمات ویژه وچود ندارد. بلکه ایجاد پرتفوی در نرخ شکنی و بعضا مصادیق رقابت مکارانه و حتی مجرمانه است.
7-فقدان حضور دو بال مهم صنعت بیمه (پرسنل-فروشندگان) در هیچ یک از ارکان تصمیم گیر و تصمیم ساز صنعت بیمه و حاکمیت تفکر مدیریتی کاملا دولتی و کند که عامل استحصال 15% پرتفوی صنعت بیمه می باشند درمقابل 85% سهمداری فروشندگان که سبب عدم تصمیمات واقعی وایجاد بستر تقلب و تخلف است.
8- قوانین ومقررات شفاف درخصوص جرائم ومحکومیت های ناشی از تخلف وتقلب های صنعت بیمه و تشویق های با برنامه و مدون برای درستکاران وجود ندارد.
9-با عنایت به اینکه بیمه فرزند خلف مدیریت ریسک است؛ ولی هیچ برنامه آسیب شناسی مدون و متوالی در دستور کار متولیان صنعت بیمه کشور نیست.
10-تاخیر در ارائه آمار و اطلاعات به روز صنعت بیمه به شکلی که تا این تاریخ هنوز اطلاعات جامع صنعت بیمه  سال94 کامل منتشر نشده و فقط بخش ناقصی از آن ارائه شده است. واعتماد و استفاده از این اطلاعات نمی شود.
لذا با برنامه ریزی موارد ایجابی و رفع موارد حذفی نکات فوق می توان به کاهش و حذف تخلف و تقلب امیدواربود. که البته تاکنون توجه کافی و وافی صورت نگرفته است. و زمینه را برای نخبه کشی و متقابلا" پرورش متقلبین ومتخلفین فراهم کرده است.
در توضیح میزان تاثیر رفع تحریم های بین المللی علیه ایران در کاهش بروز تقلب و تخلف در صنعت بیمه گفتنی است؛ برای قراردادن یک وزن 1000 تنی باید سکویی با بضاعت تحمل این وزن وجود داشته باشد. ساختار فعلی صنعت بیمه کشور ظرفیت بیمه ایی خوبی برای حضور شرکت های خارجی را دارد؛ ولی آیا قوانین و مقررات و ضمانت اجرای صحیح این قوانین به ترتیبی هست که حضور این شرکتها موثر واقع و سبب از هم گسیختگی، فساد و تقلب افسار گسیخته نشود. نگارنده با عنایت به اطلاع از روش حضور شرکتهای بیمه ایی خارجی وشرایط صنعت بیمه کشور به هیچ وجه اعتقاد به آماده بودن بضاعت های ساختاری و مقرراتی و فرهنگی برای حضور آن ها را ندارم. و خصوصا وضعیت زیاندهی و یا کم سوددهی صنعت بیمه به همراه علاقه شدید بدنه مدیریتی به سکون و ترس از تغییر را آفت بزرگ حضور این شرکتها برای این صنعت می دانم که البته عده ای ورود رقبای خارجی برای صنعت بیمه را سبب تحرک می دانند. و طبعا سود آوری و تقلید درفن آوری وشاید فرار از زمینه های تخلف و تقلب را حاصل این رقابت بدانند. ولی آیا رقابتی به وجود می آید؟ و یا مسابقه نابرابر شروع می شود. آیا شرایط استفاده از این فرصت برای همه فراهم می شود و رانت ها سبب ریخته شدن سود هنگفت حضور ایشان درجیب عده ای خاص قرارمی گیرد؟

   
  

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار