ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    شنبه، 5 خرداد 1397 - 14:36  

الزام های حضور بیمه گران خارجی در بازار ایران - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  شاخص 95 هزار و 794 واحدی شد


  دلار نرخ دوم ندارد


  افزایش قیمت انواع سکه در بازار + جدول


  تکمیل خطوط مترو کلانشهر مشهد با سرمایه گذاری بانک شهر


  اسامی برندگان نظرسنجی سامانه ارتباط با مشتریان اعلام شد


  پرداخت تسهیلات تا سقف یک میلیارد ریال توسط پست بانک


  شرکت در قرعه کشی جشنواره ناواکو تمدید شد


  بانک کشاورزی 50 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد


  ثبت نام معاملات برخط سهام از طریق شعب منتخب بانک سپه


  نرخ تورم اردیبهشت ماه 9.1 درصدی شد


  معامله ۳۵ میلیارد سهم در بورس


  صندوق بین‌المللی پول فاینانس اسلامی را بهبود می‌بخشد


  افزایش ۳۰ درصدی معاملات اوراق بدهی


  افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت نهایی شد


  نرخ ارز همسو با تورم تعیین شود


  خیز هند برای بیمه کردن نفتکش های ایرانی


  پرداخت 50 درصد حق بیمه رانندگان از سوی دولت


  پرداخت سود سهامداران شرکت آرین توسط بانک ایران زمین


  منابع بانک شهر به ۵۶ هزار میلیارد تومان رسید


  تسویه مطالبات ۱۵ هزار نفر از سپرده‌گذاران توسط بانک تجارت


- اندازه متن: + -  کد خبر: 55542صفحه نخست » دیدگاهشنبه، 20 آذر 1395 - 20:48
مریم ربی؛
الزام های حضور بیمه گران خارجی در بازار ایران
الزام های حضور بیمه گران خارجی در بازار ایراناخبار پولی مالی-عدم بررسی های فنی و شتابزدگی در ورود به بازارهای بیمه خارجی و بر عکس، شرایط مناسبی را در صنعت داخلی به وجود نخواهد آورد.
  

- با توجه به انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آمریکا و نتیجه حاصل از آن، تردیدهای جدی برای رفع تحریم های اقتصادی و ورود سریع ایران به بازار اقتصاد جهانی وجود دارد و صنعت بیمه در ایران نیز از این وضعیت متأثر خواهد شد. چنانچه رئیس جمهور منتخب بر مواضع و وعده های انتخاباتی خود بماند و به آن عمل کند باید منتظر تغییر شرایط اجرای برجام و یا حتی افزایش تحریم ها باشیم. حتی اگر غیر از این هم شود در کوتاه مدت نااطمینانی برای اقتصاد جهان و بیشتر اقتصاد ایران به همراه خواهد داشت. به هر حال هرگونه حضور گسترده تر صنعت بیمه داخلی در عرصه بین المللی یا حضور شرکت های بیمه های خارجی در ایران به تأخیر افتاده و زمان بیشتری را خواهد طلبید.
تجارت جهانی نشان می دهد بیمه در اقتصادهای پررونق توسعه بیشتری دارد و انتظار طبیعی آن است با کاسته شدن تدریجی از تحریم های اقتصادی، صنعت بیمه کشور نیز با رونق همراه شود. بی گمان در سایه رفع تدریجی تحریم ها ارتباط شرکت های بیمه با نهاد بیمه گر بین المللی بیشتر خواهد شد و با این ارتباطات بهره گیری از تجارب بیمه گران بزرگ جهانی مسیری نو را پیش روی بیمه گران داخلی قرار خواهد داد تا بتوانند از مدل ها و روش های سنتی خود به سوی مدل های جدید و نوین پیش روند. مشکلات مهمی که در این جا می توان به آنها اشاره کرد، عبارت اند از :

1- توان مدیریتی و کارشناسی در صنعت بیمه کشور به دلیل جدا ماندن از بازارهای جهانی، در سال های گذشته فاقد آموزش جدی و هدفمند و به روز در رابطه با مفاهیم نوین بیمه ای بوده است. استفاده از تجربیات موفق کشورهای پیشرفته در ارتقای صنعت بیمه و افزایش ضریب نفوذ این صنعت، مهم ترین تأثیری است که می توان در این حوزه انتظار داشت.

2- همان گونه که می دانیم با وجود تنوع ایجاد شده در صنعت ایران همچنان بیمه های شخص ثالث و بیمه های درمانی بزرگ ترین سهم را در کل بیمه های فروخته شده در ایران دارا هستند. تکیه بر این رشته ها با سهم بالا، خود معضل بزرگی برای صنعت بیمه کشورمان است.

3- جدا ماندن از بازار جهانی و عدم رعایت استانداردهای جهانی موجب شده تا فاصله بسیار زیادی بین شرکت های ایرانی و خارجی ایجاد شود، به گونه ای که حتی چند شرکت  بیمه ایرانی که سرمایه چشمگیری نیز دارند، به علت عدم رعایت استانداردهای بیمه ای جهانی، عدم حضور در رتبه بندی های معتبر و ... توان رقابتی بالایی در بازارهای بیمه ای جهانی را ندارند.

4- مشکل دیگر مقاومت بازار در رابطه با تغییر نرخ هاست. با توجه به فاصله ای که بین بازار ایران و بازار جهانی ایجاد شده، بسیاری از نرخ ها در رشته های مختلف به صورت کارشناسی و فنی ارائه نشده است، لذا تغییر این سیستم و حرکت به سوی نرخ دهی فنی ممکن است مقاومت هایی را در بخش های مختلف بازار ایجاد نماید. سهم پایین بیمه در اقتصاد کشور، وجود قوانین دست و پا گیر، کمبود نیروی کارشناس و مجرب، عدم بازنگری و به روز رسانی قوانین صنعت بیمه، عدم وجود بانک های اطلاعاتی جامع در شرکت های بیمه و نقش کم رنگ فناوری اطلاعات در صنعت بیمه از مشکلاتی دیگری است که پیش روی حضور پررنگ شرکت های بیمه خارجی در بازار داخلی بیمه ایران قرار دارد. بدین ترتیب، گشایش یک باره صنعت بیمه ایران به روی بیمه گران خارجی می تواند موجبات ورشکستگی بسیاری از شرکت های متوسط و ضعیف داخلی را فراهم آورد.

از سوی دیگر برقراری ارتباط گسترده با شرکت های خارجی، مستلزم روابط گسترده بانکی در عرصه بین المللی است تا بتوان نسبت به دریافت و پرداخت حق بیمه ها یا خسارات احتمالی اقدام کرد. امری که متأسفانه به سبب پیشرفت کند برجام و تشدید نگرانی بانک های معتبر خارجی به سبب تحریم های احتمالی آمریکا، به ویژه پس از پیروزی دونالد ترامپ، به کندی پیش می رود.
همان گونه که مطلعید اثرات مستقیم رفع یا کاهش تحریم ها در بیمه های کشتیرانی و لغو تحریم نفتکش های ایرانی چشمگیر است. با رفع تحریم های نفتی و افزایش صادرات نفت، بیمه  نفتکش های کشور فرصت سودآوری فراوانی را برای صنعت بیمه کشور به ارمغان خواهد آورد. زیرا در حال حاضر شرکت های کشتیرانی که محصولات نفتی را حمل می کنند قادر به تأمین پوشش بیمه کافی نیستند و ورود بیمه گران خارجی می تواند با ارائه پوشش های مورد نیاز، تأثیر بسیار زیادی در رونق این عرصه داشته باشد.  
با حجم بسیار بالای ذخایر نفت و گاز که کشورمان را به اولین منبع انرژی جهان بدل کرده و از سوی دیگر عدم پیشرفت پروژه-های این حوزه در سال های اخیر، رفع تحریم ها موجب افزایش حضور شرکت های نفتی بین المللی در پروژه های نفتی و گازی خواهد شد و به نوبه خود بازار بالقوه وسیعی را برای شرکت های بیمه داخلی و خارجی به ارمغان خواهد آورد. هرچند با توجه به ضعف ساختاری موجود در نرخ گذاری های داخلی، عدم محاسبه صحیح نسبت توانگری شرکت ها، رقابتی نبودن حوزه های انرژی و الزام واگذاری به برخی از شرکت های خاص و ... این حوزه نیازمند بهره گیری بیشتر از دانش فنی خارجی می باشد.
در حوزه حمل و نقل، تحریم ها باعث ایجاد محدودیت در صادرات و واردات به ویژه از طریق حمل و نقل دریایی شده و مبادلات خارجی را کم رنگ کرده است. لذا ورود بیمه گران خارجی می تواند تأثیر مثبتی بر صنعت حمل و نقل داشته باشد، زیرا با در نظر گرفتن افزایش حجم مبادلات تجاری ایران با سایر کشورها، حوزه حمل و نقل چه زمینی، هوایی یا دریایی،  نیز رشد چشمگیری را تجربه خواهد نمود که حجم قراردادهای بیمه ای این حوزه ها را نیز تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. با توجه به پیش بینی افزایش حجم مبادلات در این حوزه، برنامه ریزی های انجام شده نیز بایستی با تمرکز بر این حوزه ها انجام پذیرد. همچنین با رفع احتمالی تحریم ها در حوزه حمل و نقل هوایی و زمینی و انعقاد قراردادهای همکاری مشترک با شرکت های خودروساز جهانی،  موجب خواهد شد که ضریب خسارت مربوط به این رشته ها به گونه ای چشم گیر کاهش یابد و این حوزه منبع درآمد خوبی برای بیمه های کشور خواهد شد.
پس از این حوزه ها، باید به حوزه های هواپیما و مهندسی و در حوزه صنعت گردشگری اشاره کرد. با توجه به ظرفیت بالای جذب گردشگری ایران و کاهش موانع مسافرت به ایران، به نظر می رسد حجم این مسافرت ها به ایران افزایش چشم گیری یابد. این موضوع به نوبه خود می تواند حجم بیمه های درمان مسافران ورودی به ایران و بیمه های گردشگری را افزایش دهد. در خصوص بیمه های عمر نیز صنعت بیمه کشور ما نسبت به کشورهای خارجی بسیار عقب تر است و ورود این کشورها در این حوزه با توان کارشناسی بالایی که دارند می تواند به رشد صنعت داخلی در این زمینه منجر شود.
جذب سرمایه و ارتقای سرمایه انسانی و دانش بیمه ای و تقویت بسترهای بیمه ای و متعاقبا رونق صنعت بیمه داخلی، بهترین وضعیت حضور بیمه گران خارجی است. این وضعیت نیز با تأسیس شرکت های وابسته و شعب و همچنین در قالب مشارکت با بیمه گران داخلی به وجود خواهد آمد. در زمینه حضور بیمه گران خارجی در بازار بیمه داخلی با توجه به وجود ریسک های بالا در کشور، شرکت های خارجی به عنوان منتقل کنندگان ریسک، نقش به سزایی دارند. زیرا ایران از جمله کشورهایی است که به دلیل شرایط جغرافیایی در تیررس حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله واقع شده، در این راستا توجه به سه مقوله پیش گیری از خسارت، امداد و نجات و جبران خسارت ضروری به نظر می رسد و اینکه بیمه به عنوان یک راهکار مناسب جهت جبران خسارات وارده مطرح است، شرکت های بیمه گر اتکایی بین المللی در این زمینه نقش آفرینان خوبی هستند. امید بسیار است که همکاری ما با صنعت بیمه اتکایی جهان به گونه ای باشد که طی چند سال، تراز واگذاری و قبولی ایران تقریباً متوازن شود. هرچند انجام این کار به صورت یک باره ممکن نیست، اما با برنامه ریزی صحیح و بهره گیری از فرصت ها می توان به این امر دست یافت. مطمئنا بیمه مرکزی می تواند با تأسیس یک شرکت اتکایی جدید، به عنوان یک شرکت اتکایی بین المللی گام به عرصه بازارهای جهانی گذاشته و با برنامه ریزی مناسب در بخش قبولی از خارج، سهم قابل قبولی از حق بیمه های اتکایی منطقه و جهان را به داخل کشور سرازیر نماید.
رقابت همیشه می تواند باعث افزایش کیفیت و رضایت مشتریان شود، اما ایجاد فضای رقابتی مناسب و برابر، تنها با ضوابط و برنامه ریزی دقیق امکان پذیر است. رقابت در یک فضای مساعد، از یک سو باعث ارتقای دانش فنی خواهد شد و از سوی دیگر، موجب ورود محصولات و خدمات بیمه ای جدید به داخل کشور می شود. یکی از عوامل برتری شرکت های بیمه در بازار رقابت می-تواند برخورداری از زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری قدرتمند باشد. امروزه داده کاوی (DataMining) به منظور پردازش سریع، هدفمند و صحیح داده ها و اطلاعات در اختیار شرکت های بیمه و با هدف سیاست گذاری های مناسب در فروش محصولات بیمه ای، یکی از ارکان لاینفک شرکت های بیمه موفق دنیاست.
عدم بررسی های فنی و شتابزدگی در ورود به بازارهای خارجی و بر عکس، شرایط مناسبی را در صنعت داخلی به وجود نخواهد آورد. زیرا به سبب نداشتن برنامه منظم و راهبرد مناسب و بهره وری پایین، رقابت بین محصولات و شرکت های بیمه داخلی با توجه به ورود رقبای خارجی از بین خواهد رفت. با توجه به پایبندی شرکت های بیمه داخلی به روش های سنتی و توان مالی پایین قریب به اتفاق آنها، چنانچه شرکت های بزرگ بیمه خارجی به صرف خارجی بودن و بدون برنامه راهبردی و امکان سنجی وارد اقتصاد ما شوند، خسارت ها و آسیب فراوانی به صنعت قدیمی کشور وارد خواهد شد. لذا بایستی نهاد ناظر یعنی بیمه مرکزی، پیشینه شرکت های خارجی را از نظر فنی، جایگاه آنها در صنعت و اقتصاد کشور مبدا یا عرصه بین المللی، نحوه و مجوزهای قابل ارائه برای همکاری در بخش های مختلف بیمه ای، مالکیت و شیوه کارکرد، ترازنامه ها و میزان توانایی مالی، برنامه ها و اهداف آنها از ورود، تدوین شاخص های مهم بیمه ای و یا راهبرد خاص برای ورود به جایگاه خاص بیمه ای یا محصول متفاوت با وضعیت کنونی را بررسی کند تا بتواند با انجام مطالعات کارشناسی صحیح، مسیر را برای ورود به این عرصه رقابتی به بهترین شکل هموار سازد تا با ورود این بیمه گران خارجی، شرایط رقابت سالم و برابر در داخل هم افزایش یابد./اخبار پولی مالی

مریم ربــی -کارشناس رسمی دادگستری در امور بیمه و عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه

الزام های حضور بیمه گران خارجی در بازار ایران

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
سلام
تشکر
سربلند باشی و پیروز


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار