ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    پنجشنبه، 6 اردیبهشت 1397 - 04:40  

آیا بخش خصوصی ما زنده است؟ - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  بیمه مرکزی جور اتکائی ها را می کشد


  نرخ سود مصوب تسهیلات یکم مشمول قراردادهای جدید می شود


  ارائه خدمات بانکی با سامانه ارزی نیما


  اهداف بیمه کوثر در سال 97


  تلاش نظام بانکی برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه


  های وب آماده بازگشت به بورس


  بازار سرمایه انحصاری نیست


  پرداخت ۱۳ هزار میلیارد ریال سود انواع اوراق به سرمایه گذاران


  پیش فروش ۵ میلیون سکه


  آیا حذف پیش بینی، سودها را منطقی می کند


  واگذاری بلوک دولتی بیمه آسیا قطعی شد


  حداکثر سرعت پراید کاهش یابد


  تراز تجاری فروردین ماه مثبت شد


  الزام بازگشت ارز صادراتی یک نفع ملی است


  رشد ٦٠درصدی پوشش بیمه ایرانیان خارج از کشور


  مشوق های سازمان تأمین اجتماعی به کارفرمایان برای جذب نیرو


  شرایط و تعهدات بیمه حجاج تمتع 97 اعلام شد


  دستور العمل درجه بندی نمایندگان حقیقی


  برگزاری همایش سراسری مدیران عالی بانک مهر اقتصاد


  جزئیات ارائه اینترنت بدون فیلتر به خبرنگاران


- اندازه متن: + -  کد خبر: 55676صفحه نخست » خبر اولسه شنبه، 23 آذر 1395 - 19:06
دولت فشار به مودیان قدیمی را تایید نمی کند
آیا بخش خصوصی ما زنده است؟
 آیا بخش خصوصی ما زنده است؟اخبار پولی مالی- امیدوارم برای نجات اقتصاد ایران کار کنید، زیرا دولت به تنهایی توان انجام همه این کارها را ندارد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور صبح امروز سه شنبه 23 آذرماه 95 با حضور در بیست و یکمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از سکوت بخش خصوصی در اجرای سیاست‌های دولت گذشته، گفت: پارلمان بخش خصوصی حضور مقتدری در تصمیم‌گیری‌ها ندارد.
شریعتمداری ادامه داد: اگر ساز و کار مناسبی برای پارلمان بخش خصوصی نداشته باشیم، برای پیگیری مشکلات با چالش مواجه هستیم، متأسفانه ساز و کاری برای پیگیری مطالبات بخش خصوصی در اتاق بازرگانی پیش‌بینی نشده است.
شریعتمداری با بیان اینکه بنده به عنوان یک نفر نمی‌توانم تحولی را ایجاد کنم، گفت: درست است و من هم از ساز و کار دولت راضی نیستم و فکر می‌کنم حتی رئیس‌جمهور هم راضی نباشد، اما این را بدانید که ایران با سه قوا اداره می‌شود و متأسفانه این موضوع فراموش شده است.
وی با اشاره به اینکه کشور را با مشارکت یکدیگر اداره می‌کنیم، اظهار داشت: متأسفانه ما حتی یک تصمیم را بدون کنترل و نظارت سایر قوا نمی‌توانیم اتخاذ کنیم و دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور حضور مستمری در جلسات ما دارند. البته این حضور آنها قانونی است؛ اما می‌خواهم بگویم که دولت با مشارکت سایر قوا اداره می‌شود.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: قبل از وقوع یک تخلف، اعلام می‌کنند که در صورت وقوع آن، چه عواقبی در انتظار دولت است، ظاهراً به پیشگیری قبل از عمل اعتقاد دارند در صورتی که وقتی جرمی اتفاق می‌افتد، باید با آن برخورد کنند و این باعث شده که همه امور کشور قفل شود.
وی با طرح این پرسش که اگر کار در داخل و با دولت دشوار است، چرا در کشورهای خارجی وارد سرمایه‌گذاری نمی‌شوید؟ در این باره افزود: بنده به شدت با نحوه تصمیم‌گیری در دولت مخالف هستم و اینکه یک مصوبه از کمیسیون‌های مختلف عبور می‌کند را سبک و سیاقی بسیار قدیمی و عجیب و قریب می‌دانم.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور تاکید کرد: نباید بخش خصوصی فقط به بنگاه خود توجه کند و در اتاق‌های منفرد، اطلاعات را نزد خود نگه دارد، مگر می‌شود یکطرفه چنین مشکلاتی را در کشور حل کرد؟ باید تحرک اتفاق بیفتد. ارتباط شما با خارجی‌ها، ممنوعیتی در کشور ندارد شاید سخت باشد اما شدنی است.
وی ادامه داد: هر کدام از شما بنگاه خود را به خوبی اداره می‌کنید؛ اما برای تشکیل یک بنگاه بزرگ باید هم‌اندیشی کنیم. حتی می‌توانید تأسیساتی را خارج از مرزهای ایران داشته باشید اما برای ایران کار کنید.
شریعتمداری با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی فراتر از این حدودی است که اتاق بازرگانی به آن می‌پردازد و شما بسیار بالاتر می‌توانید به حل مشکلات کشور کمک کنید، اظهار داشت: ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه در اختیار یکی از قرارگاه‌های سازندگی کشور قرار دارد، وقتی این را شنیدم، این سؤال برایم پیش آمد که آیا بخش خصوصی ما زنده است؟ چرا شما این پروژه ها را اجرا نمی کنید چرا با یکدیگر تجمیع نمی شوید و یک شرکت بزرگ را ایجاد نمی‌کنید.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور با بیان اینکه انتظارات به جایی از دولت نداریم و دولت نمی‌تواند تن به این خواسته‌ها بدهد، گفت: امیدوارم برای نجات اقتصاد ایران کار کنید، زیرا دولت به تنهایی توان انجام همه این کارها را ندارد. همچنین در بخش بهره‌وری، بخش خصوصی باید پیشگام باشد؛ زیرا نرخ بهره‌وری در دولت فاجعه است و در بخش خصوصی هم خوب نیست.
شریعتمداری با انتقاد از شیوه خصوصی‌سازی در گذشته اظهار داشت: وقتی می خواهیم راجع به پتروشیمی در دولت حرف بزنیم باید با وزیر رفاه صحبت کنیم و در سایر بخش‌ها باید سراغ یک وزیر دولتی برویم؛ این خصوصی‌سازی نیست و من نمی‌دانم در آن روزها که دولت این عملکرد را داشت، بخش خصوصی کجا بود؟
وی با انتقاد از سهم ایدرو در شرکت‌های خودروسازی گفت: اولین راه این است که شماها در عرصه حضور داشته باشید و فقط به بنگاه خود نچسبید. در حال حاضر حضور بخش خصوصی مقتدر نیست.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور با انتقاد از اینکه در دولت گذشته دولت به افزایش سهم خود در عرصه صنعت و تجارت پرداخته بود، گفت: شما باید اجازه نمی‌دانید که چنین اتفاق‌هایی بیفتد. در دولت هشتم ما تلاش زیادی کردیم که نظام تعرفه را اصلاح کنیم و محدودیت‌ها را برداشتیم اما دوباره در دولت گذشته تعرفه‌ها و عوارض بازگشت و شما بخش خصوصی نباید اجازه چنین کاری را می‌دادید.
به گزارش اخبار پولی مالی، شریعتمداری با تأکید بر اینکه بخش خصوصی باید در حوزه صنعت هم وارد شود و از تولید داخل حمایت کند، اظهار داشت: برخی از واحدهای تولیدی نیاز به حمایت بیشتری دارند و حتی نسبت به افزایش تعرفه‌ها، وزیر اقتصاد هم اعتراض کرد؛ اما نیاز است که بخش خصوصی با جدیت بیشتری وارد شود.
وی با تأکید بر اینکه دریافت مالیات از مؤدیان جدید اشکالی ندارد، افزود: اما به مؤدیان قدیمی بیش از حد فشار آوردن در شرایط کنونی مورد تائید دولت نیست.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور در پاسخ به انتقاد رئیس اتاق بازرگانی تهران در خصوص تعیین دستوری نرخ ارز گفت: دولت نرخ ارز را ۳۳۰۰ تومان در بودجه معیار کرده است تا در فروش نفت اعمال کند. البته قبول داریم که برای تک نرخی کردن ارز باید این رویه تغییر کند.
شریعتمداری ادامه داد: بنابراین بخش خصوصی اگر اعتراضی به این نرخ دارد باید به مجلس برود و نظرات خود را در جریان تصویب بودجه، به نمایندگان ارائه کند.
وی در خصوص انتقاد خوانساری از رویه دولت برای مداخله در صدور کارت بازرگانی گفت: من با این موضوع مخالف هستم که صدور کارت بازرگانی از بخش خصوصی گرفته شود و این انتقاد را وارد می‌دانم البته نقص‌هایی در صدور کارت بازرگانی بوده اما دولت هم منزه از این اشتباهات نیست.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید راه‌حل مناسب دیگری اندیشیده شود، در حوزه مالیات و تأمین اجتماعی معتقدم باید تحولاتی ایجاد شود. همچنین در حوزه تغییر ارز مبادله‌ای به آزاد هم باید عاقلانه قدم برداریم. / اخبار پولی مالی

   
  

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار