ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 6 فروردین 1398 - 13:39  

رویکرد دفاعی بانک مرکزی در رقابت اقتصادی - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  امکان دریافت کمک‌های نقدی برای سیل‌زدگان از طریق "صاپ"


  بانک ملت به یارى سیل زدگان گلستانى شتافت


  استفاده از تمام ظرفیت بانک ملی برای کمک رسانی به مناطق سیل زده


  کمک مالی به سیل زدگان، قابل کسر از درآمد مشمول مالیات پرداخت کنندگان


  کنسلی بلیت پروازهای داخلی بدون اخذ جریمه


  اولویت بیمه نوین پرداخت خسارت زیان‌دیدگان سیل در شمال کشور


  اعلام آمادگی بیمه پاسارگاد برای پرداخت خسارت سیل زدگان


  آمادگی بیمه سامان برای پرداخت خسارت به بیمه شدگان سیل اخیر


  بازار ارز نیمه تعطیل است


  پرداخت فوری خسارت قربانیان سیل شمال کشور


  حمایت صندوق اعتباری هنر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه سیل زده


  بیمه تعاون با تمام توان در کنار حادثه دیدگان سیل اخیر


  آمادگی بیمه پارسیان، جهت پرداخت خسارات به سیل زدگان


  کمک های خودجوش کارکنان پست بانک به سیل زدگان


  افزایش نرخ ۱۰ ارز


  آماده باش شعب بیمه میهن در مناطق سیل زده


  اختصاص بودجه‌ای برای کمک به آسیب‌دیدگان مناطق سیل‌زده


  تحویل چک خسارت به ۱۵۰ واحد سیل‌زده گلستان


  حضور تیم های کارشناسی بیمه آرمان در مناطق سیل زده شمال کشور


  استمهال پرداخت بدهی محکومین رانندگی مازندران و گلستان


- اندازه متن: + -  کد خبر: 59049صفحه نخست » خبر اولسه شنبه، 24 اسفند 1395 - 13:37
فشار بر مصرف کننده داخلی و حفظ نرخ تورم
رویکرد دفاعی بانک مرکزی در رقابت اقتصادی
رویکرد دفاعی بانک مرکزی در رقابت اقتصادیاخبار پولی مالی- بانک مرکزی ج.ا.ایران ضن اعلام افزایش تسهیلات پراختی نظام بانکی، بر لزوم کنترل تقاضای کل داخلی تاکید دارد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- در حالی که ظرف 44 سال گذشته تقاضای کل در کشور علی رقم افزایش جمعیت از 30 میلیون نفر به 80 میلیون نفر (نزدیک به سه برابر،) تنها 1.5 برابر رشد پیدا کرده, و اقتصاد برای سالها گرفتار ضعف و رکود بوده است، بانک مرکزی ج.ا.ایران در تازه ترین گزارش خود نگرانی این نهاد را از تقویت تقاضای کل و افزایش نرخ تورم اعلام کرده است. به بیان دیگر بانک مرکزی همچنان با گزینش ولویت حفظ نرخ تورم پایین، رویکرد ایجاد کشش تقاضای داخلی برای خروج از رکود را به مورد اجرا در نخواهد آورد.

البته باید توجه داشت که بدون افزایش سرمایه گذاری و تولید واقعی، افزایش توان خرید و تقویت تقاضای کل موجب افزایش نرخ تورم شتابان همچون سالهای گذشته خواهد شد، اما با وجود ظرفیت های خالی تولید کنندگان داخلی و انبارهای انباشته برای عرضه به بازار، تقویت تقاضا می تواند به افزایش انگیزه تولید و استفاده از ظرفیت های معطل مانده کمک نماید.

یکی از راهکارهای مهم برای تقویت غیر تورمی رشد اقتصادی جذب سرمایه گذاری های خارجی و یافتن بازارهای مصرف خارجی است. اما ضعف نظام تولید، بهره وری پایین و عقب ماندگی در بازاریابی تولیدات داخلی همراه با تاثیر پذیری از متغییر های سیاسی، رویکرد های کلاسیک سیاست گذاران پولی را تحت فشار قرار داده است.

نکته این که رویکرد کاهش ارزش پول ملی با هدف صادرات کالاهای تولید شده داخلی، همراه با ارایه یارانه های ملی در کنار کاهش سبد مصرفِ مصرف کننده داخلی به عنوان سیاستهای دفاعی، در برابر ابزارهای جایگزین در سیاست های تهاجمی مدرن اقتصادی، در طول سالها و البته گاه به ناچار مورد استعمال سیاست گذاران اقتصادی به ویژه در بانک مرکزی قرار داشته است.

به هر ترتیب بانک مرکزی ج.ا.ایران در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که در طی 11 ماه گذشته از سال 1395 پرداخت تسهیلات بانک‌ها به بخش‌ های اقتصادی 4775.8 هزار میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل 38.1 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش: جدول یک بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی 11 دوره مورد نظر است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی 11 ماهه سال جاری مبلغ 3040.8 هزار میلیارد ریال معادل 63.7 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ838.2 هزار میلیارد ریال معادل38.1 درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 11 ماهه سال جاری معادل 1141.9 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص37.6 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ 3040.8 هزار میلیارد ریال) است.

همچنین از 1395.7 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل81.8 درصد آن (مبلغ 1141.9 هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

رویکرد دفاعی بانک مرکزی در رقابت اقتصادی

در جدول شماره 2 مشاهده می‌شود تعداد 291304 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 4791 میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست. درضمن در بخش خدمات تعداد 4032963 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 466 میلیون ریال پرداخت شده است.

رویکرد دفاعی بانک مرکزی در رقابت اقتصادی

بانک مرکزی در گزارش خود تصریح کرده است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ کرد.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار