ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 30 مرداد 1397 - 07:27  

مردم تورم خوار شده اند - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  صورت‌های مالی بانک صادرات ایران تصویب شد


  بانک ملی اهمیت میراث فرهنگی را درک کرده است


  معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت حق بیمه قراردادها


  چهار سیلوی دولتی واگذار می شود


  مهلت تعویض دسته چک‌ها دو ماه تمدید شد


  افزایش شفافیت بازار سرمایه با حضور موسسات رتبه‌بندی


  افزایش ۱۳۳ هزار تومانی قیمت سکه + جدول


  واریز خسارت‌های درمانی بازنشستگان کشوری الکترونیکی شد


  شاخص 137 هزار و 73 واحدی شد


  برندگان جشنواره پایانه های فروشگاهی بانک گردشگری معرفی شدند


  آخرین مهلت واگذاری چک های غیر صیادی اعلام شد


  ارائه خدمات بانک شهر در مراکز عرضه دام پایتخت


  پایان مهلت شرکت در قرعه‌کشی حساب‌های پس‌انداز بانک ملی


  شروع ساخت 50 هزار واحد مسکونی در 11 شهر جدید


  قیمت خرده فروشی 9 گروه کالای اساسی افزایش یافت


  حذف ای نماد برای دریافت درگاه پرداخت از دستور کار خارج شد


  وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه ۱۰ میلیون شد


  حمایت از بیمه شدگان حادثه دیده ناشی از کار


  حفظ استقلال بانک مرکزی در گرو اهتمام هر سه قوه است


  مردم با خیال راحت در بانک‌ها سپرده‌گذاری ارزی کنند


- اندازه متن: + -  کد خبر: 62333صفحه نخست » خبر اولسه شنبه، 20 تیر 1396 - 14:31
لزوم متناسب سازی نرخ سود سپرده گذاری و تسهیلات
مردم تورم خوار شده اند
مردم تورم خوار شده اند اخبار پولی مالی- با توجه به اینکه در اقتصاد ما روند بهبود نرخ سود بانکی زمان‌بَر شد و درست نشده است بنابراین باید به نوعی به اصلاح آن کمک کرد.
  

به گزارش اخبار پولی مالیاصغر ابوالحسنی» کارشناس امور بانکی و اقتصادی در مورد دلایل مقاومت نرخ سود بالا در نظام بانکی ایران با ذکر این توضیح گفت: زمانی که ما به موضوعات پولی مالی در کشور نگاه می کنیم و می خواهیم دلایل یک پدیده یا یکی از متغیرهای کلان را در مورد چگونگی، نوسانات یا میزان حد و حدود آن بررسی کنیم باید کلیه فعل و انفعالات این متغیرها روی هم را ببینیم مثلا اگر بحث گرانی پول را مطرح می کنیم باید تعریف کنیم  که آیا این پول قیمت دارد که گران یا ارزان باشد.اگر ما پول را به عنوان یک کالا درکنار کالاهای دیگر یا به عنوان یک نهادی از نهادهای تولید در نظر بگیریم مثل بقیه کالاها قیمت پیدا می کند و آن موقع می توانیم در موردش بحث کنیم.

این کارشناس امور بانکی ادامه داد: اگر بخواهیم به عنوان نرخ سود بانکی به پول نگاه بکنیم آنوقت باید مساله را دو قسمت کنیم یک قسمت سود سپرده‌های بانکی اعم از کوتاه مدت، بلند مدت و سپرده های سرمایه گذاری است و قسمت دوم سود تسهیلات بانکی است که خودش باز به دو قسمت تبدیل می شود؛یک قسمت تسهیلاتی که مربوط به بخشهای تولیدی و بخشهایی است که دولتها تمایل دارند به شکل سوبسیدی یا یارانه ای به آن سودهایی پرداخت شود و قسمت دوم سود تسهیلاتی است که به بخشهای اقتصادی عادی پرداخت می شود و باید متناسب با بازدهی که دارند آن سود را به بانک به عنوان وکیل برگردانند تا بانک نیز آنها را به سپرده گذار برگرداند.

«ابوالحسنی» افزود: اگر بخواهیم به شکل خلاصه در مورد دلیل افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی در مورد دو بخش اول بحث کنیم شاید بهتر باشد ریشه آن را در سالیان قبل و رویه ای که در بانکها هست جستجو کنیم  به این معنا که به دلیل آنکه ما طی این سالیان، دورانهای تورمی را پشت سر گذاشتیم در نتیجه تورم خواری در همه متغیرها نفوذ کرده بود و مردم هم بعضا به آن عادت کرده بودند. در این حالت بانک سود سپرده را بالا پرداخت و سود تسهیلات را هم بالا دریافت می کرد و کسی هم اعتراضی نمی کرد .

وی عادت به فرهنگ سودجویی و به نوعی تورم خواری را یکی از دلایل مقاومت نرخ سود بالا در نظام بانکی معرفی و تصریح کرد: وقتی نرخ تورم کنترل می شود و به اعدادی بسیار پایین تر از ذهن سپرده گذار و حتی تسهیلات گیرنده می رسد، هردو گروه معترض خواهند شد در این حالت سپرده گذار نرخ سود بالاتری می خواهد و تسهیلات گیرنده هم علاقه مند هست که نرخ سود پایین تری را پرداخت کند اما چون تورم و رکود وجود دارد طبیعی است که هردو طرف که البته مردم هستند ناراضی خواهند شد.

«ابوالحسنی»علت دوم این مقاومت را چرخش نامناسب و رقابت ناصحیح و ناسالم بین موسسات اعتباری مجاز و موسسات غیرمجاز دانست و در این رابطه اظهار داشت: وقتی بانکها و موسسات اعتباری به ویژه موسسات اعتباری غیرمجاز که نظارت کافی بر آنها نمی شود برای جذب سپرده بیشتر و در رقابت با یکدیگر نرخ سودهای بالاتری را پرداخت می کنند با توجه به اینکه عملکردشان مناسب نیست نمی‌توانند سود سپرده گذار را پرداخت کنند در نتیجه تلاش می کنند با گرفتن سپرده بالاتر، به سپرده گذاران قبلی خود پاسخگو باشند و در نتیجه این یک حلقه فساد را در سیستم پولی اعتباری کشور ایجاد می کند که در حال حاضر هم ایجاد شده است.

وی نادیده گرفتن رابطه علت و معلولی بین تورم و نرخ سود سپرده را به عنوان دلیل سوم و البته حائز اهمیت برشمرد و در این رابطه به اخبار پولی مالی گفت: من اعتقاد دارم که هم نرخ سود سپرده در تورم تاثیر می گذارد و هم تورم می تواند بر نرخ سود تاثیر بگذارد یعنی اینجا ایده صِرف پولگرایی ونئوکلاسیکی می تواند حاکم باشد. شواهد نیز نشان می دهد که در اقتصاد ما هردو  بر هم تاثیر داشته اند لذا اگر بخواهیم رابطه منطقی و مناسبی را بین این دو متغیر ترسیم کینم در حال حاضر آن رابطه مناسب وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی با ذکر یک مثال ادامه داد: در حال حاضر طبق آمار اعلام شده، نرخ تورم پایین آمده و تک رقمی شده است این در حالی است که نرخ سود سپرده ای که در شورای پول و اعتبار مصوب است به 15 درصد می رسد همین اختلاف چند درصد، قابل تامل است. وقتی آمار ها را نگاه می کنیم و می بینیم که نرخ سود حقیقی در چند سال گذشته بسیار زیاد شده اما از آنطرف در بخش واقعی این بازدهی بالا نرفته، این عدم تناسب نشان میدهد که باید یک بازبینی جدی روی موضوع صورت بگیرد.

«ابوالحسنی»در پاسخ به اینکه آیا اجرای سیاست سرکوب مالی (کاهش دستوری نرخ سود) می تواند در کاهش نرخ سود موثر باشد اظهار داشت: با توجه به اینکه در اقتصاد ما روند بهبود نرخ سود بانکی زمان‌بَر شد و درست نشده است بنابراین باید به نوعی به اصلاح آن کمک کرد. در دو سه سال گذشته بانک مرکزی دو سه رویه اصلاحی را در پیش گرفت اما کماکان این عدد همچنان بالاست و باید فکر دیگری کرد مثلا در یک زمانی بانک مرکزی کاهش نرخ بازار بین بانکی را مد نظر قرار داد و تلاش فراوانی هم کرد و به طور نسبی موفق هم بود اما با یکی دو حرکت در بازار سکوک و اوراق مشارکت این موضوع به هم خورد.

 وی با تاکید بر اینکه باید برای اصلاح نرخ سود بانکی به راهکاری دیگر اندیشید گفت: در حال حاضر ایستادن و تماشای این وضعیت خیلی نمی‌تواند مفید باشد و باید به متناسب سازی نرخ سود سپرده ها و تسهیلات کمک کرد به ویژه اینکه ما علاقه مند و موظف به این باشیم که اقتصادمقاومتی و حمایت از تولید را هم مد نظر قرار بدهیم. تا این رابطه اصلاح نشود از آن طرف بخش تولید نمی تواند حرکت کند، در نتیجه رکود هم ادامه پیدا می کند و ادامه رکود هم یعنی قفل شدن کلیه متغیرهای پولی مالی اعتباری و سایر متغیرهای کلان که نمیتوانند باهم خوب کار بکنند./ اخبار پولی مالی

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار