ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 26 تیر 1397 - 16:22  

سود را با فشار بالا نگاه داشته اند - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  بیمه ما فراخوان داد


  تأمین اجتماعی با معاونت علمی رئیس جمهوری به تفاهم رسید


  شاخص 107 هزار و 780 واحدی شد


  حقایق باید توسط روابط عمومی منعکس شود


  بازدید مدیر عامل بانک مسکن از شیرخوارگاه حضرت رقیه


  شرکت صنایع پویان طب هگمتانه تندیس طلایی گرفت


  "فناپ پرداخت" تندیس و لوح تقدیر دریافت کرد


  سکه پیش فروشی به بازار نیامد


  مهلت انجام آزمون‌های فنی در شاپرک اعلام شد


  پرداخت عوارض خروج از کشور حجاج در اپلیکیشن بله


  پرداخت 312 میلیون دلار ارز مسافرتی در سه ماه


  اعتبار ۸۰ میلیارد دلاری اروپا برای شرکت‌های ایرانی


  رشد نقدینگی بالای ۲۰ درصد باید کنترل شود


  نوسان قیمت سکه و طلا در بازار + جدول


  بیمه آسماری 155 ریال سود تقسیم کرد


  توسعه خدمات بانک‌پاسارگاد در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی


  بانک صنعت و معدن مورد تقدیر گرافت گرفت


  مراجعه به شعب تامین اجتماعی کاهش یافت


  شرکت های کوچک در بازی بزرگ


  صدور نیم میلیون سپهر کارت جدید در شعب بانک صادرات


- اندازه متن: + -  کد خبر: 62439صفحه نخست » خبر اولچهارشنبه، 21 تیر 1396 - 15:00
عضو کمیته مشورتی بانکداری اسلامی بانک مرکزی
سود را با فشار بالا نگاه داشته اند
سود را با فشار بالا نگاه داشته انداخبار پولی مالی- برخی از بانکها به دلیل داشتن مشکلات خاص خود و بقیه بانکها هم به دلیل تبعیت کورکورانه از آنها نرخهای سود بانکی را بالا نگه داشتند و اجازه نمی دهند که این نرخها پایین بیاید.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- «حجت الاسلام عباس موسویان» عضو شورای فقهی بانک مرکزی ج.ا.ایران و دبیر کمیته فقهی سازمان بورس در مورد دلایل مقاومت نرخ سود بالا در نظام بانکی ایران بخ خبرنگار ما گفت: به اعتقاد من چند دلیل باعث می شود نرخهای سود بانکی ما آن شکلی که انتظار می رفت متناسب با شرایط تورمی اقتصاد، پایین نیاد. در درجه اول رقابت ناسالم بانکها و موسسات اعتباری کشور است؛ بانکها و موسسات اعتباری برای اینکه سپرده های خود را از دست ندهند و بتوانند متناسب با تقاضای نقدینگی‌شان سپرده های جدید جذب کنند اقدام به بالا نگه داشتن و گاهی بالا بردن نرخ سود بانکی می کنند در حالی که اگر به صورت اتحادیه ای و تشکلی نگاه کنیم این رقابت رقابت ناسالمی است و به ضرر همه نظام بانکی و شبکه بانکی خواهد بود.

وی سرمایه گذاری برخی بانکها و موسسات در بخشهای مختلف مانند مسکن را عامل دوم افزایش نرخ سود برشمرد و افزود: برخی از بانکهایی که در دهه‌ گذشته به دلایل مختلف از مسیر طبیعی صنعت بانکداری خارج شده اند و منابع خود را به سمت داراییهای زمین،ساختمان و امثال اینها سرمایه گذاری کرده بودند در حال حاضر به دلیل رکود، این دارایی ها قابل فروش نبوده و در نتیجه با کمبود شدید نقدینگی مواجه هستند بنابراین برای اینکه بتوانند پاسخگوی سپرده گذارانی باشند که قصد برداشت منابعشان را دارند مجبور هستند از طریق بالا بردن نرخ سود بانکی، یا مشتری را از برداشتن سپرده اش منصرف کنند یا حداقل بتوانند سپرده‌ای جدید را جذب کنند تا جایگزین سپرده گذاران قبلی باشند.

موسویان سومین دلیل پایین نیامدن نرخهای سود بانکی را ضعف نظارت بانک مرکزی دانست و تصریح کرد: بانک مرکزی با اینکه وعده می دهد و انتظاراتی را برای کاهش نرخ سود بانکی به وجود می آورد اما در درجه اول، روش منسجم علمی و عملی برای برخورد با متخلفین و در درجه دوم، تدابیر اقتصادی برای کاهش نرخ سود بانکی ندارد.

وی افزود: در سالهای اول و دوم دولت آقای روحانی، ما روش خوبی را از بانک مرکزی مشاهده کردیم و آن بحث حمایت از بازار بین بانکی و کاهش تدریجی نرخهای سود در بازار بین بانکی بود اما در سال اخیر تقریبا این بحث رها شده و عملا بانک مرکزی برنامه ای برای کاهش نرخ سود بانکی و نظارت کافی و لازم در این زمینه ندارد. به همین جهت حتی ما گاهی مشاهده می کنیم که بانکهای دولتی و رسمی که زمانی به خاطر تذکرات مداوم بانک مرکزی از نرخهای غیررسمی اجتناب می کردند حالا خیلی راحت برای نرخهای سود بانکی بالاتر، در رسانه‌ها و شعب خود تبلیغ می‌کنند.

عضو کمیته مشورتی بانکداری اسلامی بانک مرکزی، تاسیس صندوقهای سرمایه گذاری از سوی برخی بانکها را از دیگر ضعفهای نظارتی بانک مرکزی معرفی کرد و در این باره اظهار داشت: برخی بانکهای دولتی و رسمی به منظور تامین منابع نقدینگی خود با شگردهایی مثل صندوقهای سرمایه‌گذاری عملا مصوبات شورای پول و اعتبار و بخشنامه های بانک مرکزی را دور می زنند و به این بهانه پول جذب می کنند در حالیکه اصلا صندوقی در کار نیست یا اگر هست این صندوق واقعا آن پرتفوی لازم یا سبد دارایی لازم را در اختیار ندارد.

وی همچنین فعالیت شرکتهای خودروسازی و جذب سپرده از مردم با نرخهای 25 تا 26 درصدی را از دیگر عوامل مقاومت نرخ سود بالا دانست و در این رابطه به خبرنگار پولی مالی گفت: شرکتهای خودروسازی با اینکه حالت دولتی و شبه دولتی دارند اما به انواع مختلف از مردم سپرده جذب می کنند با اینکه اسم سپرده ندارد اما ماهیت سپرده ای دارد از طرفی خود دولت نیز اوراق مالی منتشر می کند و در بازار سرمایه با 22 تا 23 درصد به بخشهای مختلف دولت می‌فروشد در نتیجه، اینها باعث می شود بانکها بخشی از نقدینگی خودشان را تحت عنوان صندوقهای سرمایه گذاری از دست بدهند.

موسویان در پاسخ به اینکه آیا اجرای سیاست سرکوب مالی (کاهش دستوری نرخ سود) می تواند در کاهش نرخ سود موثر باشد گفت: کاهش دستوری یا سرکوب مالی دو معنا دارد یک وقت است که شکل طبیعی و نرخ متعادل سود برای مثال 20 درصد است و شما می خواهید با فشار آن را روی 15 بیاورید این را به اصلاح سرکوب مالی یا دستوری می گوییم اما الان چنین پدیده ای وجود ندارد و در شرایط کنونی این اصطلاح، اصطلاح درستی نیست.

وی با ذکر یک مثال ادامه داد:5 سال پیش که تورم ما 35 و نرخهای سود بانکی 22 تا 25درصد بود من این واژه را واژه درستی می دانستم اما در حال حاضر نرخ طبیعی سود در اقتصاد ما این نیست. بر اساس مطالعات کارشناسی متعددی که در سراسر دنیا انجام گرفته حداکثر سودی که یک بنگاه اقتصادی می تواند داشته باشد تورم به علاوه 5 تا 6 درصد است، یعنی در شرایط کنونی حداکثر بازدهی اقتصاد برای سرمایه نقدی کشور ما حدود 15 تا 16 درصد است اما الان با فشار به صورت فنری نرخ را بالا نگه داشته اند.

موسویان افزود: در حال حاضر بحثی که مطرح است بحث چسبندگی قیمتهاست نه بحث سرکوب مالی. یعنی نرخهای بالا شکل گرفته و به جهت رقابت ناسالم ،بانکها نمیگذارند این نرخها کاهش پیدا کند وگرنه جریان طبیعی در حال حاضر روبه کاهش است.

عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به توضیح اصطلاح سرکوب مالی پرداخت و افزود: این اصطلاح را زمانی به کار می برند که جریان طبیعی نرخها روبه بالا باشد و دولت یا بانک مرکزی به صورت دستوری یا آیین نامه ای آن را کاهش می دهد اما الان شکل طبیعی اقتصاد ما کاهش نرخ سودهاست اما یکسری از بانکها به دلیل داشتن مشکلات خاص خود و بقیه بانکها هم به خاطر تبعیت کورکورانه از آنها، نرخهای سود بانکی را بالا نگه داشتند و اجازه نمی دهند که کاهش یابد.

موسویان پس به وظیفه بانک مرکزی در باره این بانکها اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی باید این اتحاد و اتفاق نامبارک را از هم بپاشاند و با تزریق پول به شکل موقتی،با تشویق بازار بین بانکی و با روشهای دیگر رقابت ناسالم بانکها را که دست به دست هم داده اند تا نرخها را در سطح بالا نگه دارند شکاف ایجاد کند.

وی همکاری تیم اقتصادی دولت را به عنوان راهکار اساسی در برابر افزایش نرخ سود بالا معرفی و تصریح کرد: تیم اقتصادی دولت باید دست به دست هم دهد و با اتخاذ یک موضع واحد و متحد در جهت کمک به کاهش نرخ سود گام بردارند. بنابراین تشکیل کمیته مشترکی از وزارتخانه‌های اقتصادی، بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان برنامه و بودجه و همینطور معاونت شرکتهای وزارت اقتصاد که ناظر بر شرکتهای خودروسازی باشند توصیه می شود.

موسویان ادامه داد: به اعتقاد من اگر بدنه اصلی نظام بانکی، بازار سرمایه، دولت و شرکتهای خودروسازی باهم تصمیم بگیرند که در قدم اول به نرخهایی که شورای پول و اعتبار اعلام کرده و پس از سه ماه به کاهش نرخهایی که شورا اعلام خواهد کرد تن بدهند می توانند موفق باشند.

وی در ادامه به چند نمونه از تصمیمهایی که این تیم می توانند برای جلوگیری از افزایش نرخ سود اتخاذ کنند اشاره کرد و گفت: این تیم اقتصادی می توانند به این اتفاق نظر برسند که مثلا هیچ نوع اوراق بهاداری از طرف دولت منتشر نشود، همچنین از طرف بانک مرکزی یک مقدار دریچه اعتبار نسبت به بانکها از طریق بازار بین بانکی گشایش پیدا کند، بانک مرکزی با تقویت بازار بین بانکی و با کاهش موقت نرخ های ذخیره قانونی یک مقداری خط اعتباری بانکها را از طریق بازار بین بانکی تقویت کند، شرکتهای خودروسازی را مکلف کنند تا از نرخهای مصوب تخلف نکنند و هرگونه آگهی رسمی وتبلیغات گسترده از سوی این شرکتها را ممنوع اعلام کنند.

عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار  تصریح کرد: مجموعه با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به صورت رسمی و قانونی به شدت برخورد کنند.

موسویان معتقد است با مجموع این تصمیمات در  کنار هم، می توان زمینه های بالا نگه داشتن نرخهای سود بانکی را از بین برد تا پس از آن نرخ به صورت خودکار کاهش پیدا کند./ اخبار پولی مالی

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار