ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    یکشنبه، 6 اسفند 1396 - 09:02  

افزایش ۱۸.۵ درصدی معاملات مسکن تهران در آبان ماه - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    اقتصاد مقاومتی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  نخستین نرم افزار پرداخت کشور برای روشندلان رونمایی شد


  اهدای نشان ملی نبوغ در صنعت بانکداری به مدیر عامل بانک شهر


  نمایندگان بیمه مرکزی ازعملکرد بیمه ‌کوثر تقدیر کردند


  باجه عصر برای تمامی شعب بانک ملت


  پرداخت 1200 میلیارد ریال خسارت به زلزله‌زدگان کرمانشاه


  حجم معاملات تسه افزایش یافت


  رشد ۲۰ درصدی حجم معاملات اوراق تسهیلات مسکن


  محمدتبار معاون پشتیبانی بورس تهران شد


  مرحله دوم افزایش سرمایه بورس تهران به 150 میلیارد تومان


  پرداخت ۵ هزار میلیارد ریال سود انواع اوراق به سرمایه گذاران


  کشاورزان برای خرید ادوات وام می‌گیرند


  آغاز پذیره نویسی صکوک ۷۰۰۰ میلیارد ریالی ایران خودرو در بازار سرمایه


  بانک پاسارگاد در هند شعبه می زند


  آخرین مهلت برای استفاده از مزایای طرح زرین ۴ اعلام شد


  پذیره‌نویسی700میلیارد تومانی اوراق صکوک ایران‌خودرو در بورس


  بانک مرکزی حراج سکه را متوقف کرد


  معامله 453 هزار تن انواع کالا در بورس کالای ایران


  نرخ تورم در بهمن ماه محاسبه شد


  اسامی شعب کشیک بانک رفاه اعلام شد


  بیمه نوین جایزه ملی مدیریت مالی ایران را کسب کرد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 65930صفحه نخست » خبر اولدوشنبه، 6 آذر 1396 - 14:10
بانک مرکزی گزارش داد:
افزایش ۱۸.۵ درصدی معاملات مسکن تهران در آبان ماه
بانک مرکزی  + اخبار پولی مالی +  اخبار بانک+ مسکن+ معاملات مسکن+ معاملات آپارتمان هایاخبار پولی مالی- تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در آبان ماه سال ۱۳۹۶ به ۱۴.۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۸.۵ درصد افزایش نشان می دهد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی-بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در ماه آبان 48.9 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 10.9 درصد افزایش نشان می دهد.

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است و توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می شود.

 حجم معاملات مسکن
در آبان ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 14 هزار و 800 واحد رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 18.5 درصد افزایش نشان می دهد. 
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در آبان ماه سال 1396 حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 47.2 درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.
این سهم در مقایسه با آبان ماه سال قبل 5 درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت 6تا 10 سال و بیش از 15 سال افزوده شده است.
توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان حاکی از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 16.5 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است؛ همچنین مناطق 4 و 2 به ترتیب با سهم های 11.6 درصد و 10.1 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
در مجموع 74.8 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به 10 منطقه شهر (به ترتیب فراوانی شامل مناطق5، 4، 2، 8، 10،14، 7، 1، 3 و 15) بوده و 12 منطقه باقی مانده 25.2 درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

تحولات قیمت مسکن
در آبان ماه میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 48.9 میلیون رالص بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.1 درصد و 10.9 درصد افزایش نشان می دهد.
بیشترین رشد میانگین قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 5 معادل 17.1 درصد و کمترین میزان رشد به منطقه 3 معادل 4 درصد تعلق دارد.
در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران بیشترین میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده معادل 102.7 میلیون رالم به منطقه یک و کمترین آن با 23.7 میلیون رالم به منطقه 18 تعلق داشته است که نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 5.5 درصد و 10.8 درصد افزایش نشان می دهند.

تحولات هشت ماهه معاملات مسکن
در هشت ماهه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 113 هزار و800 واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش 7.7 درصدی را نشان می دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در شهر تهران 46.5 میلیون رالر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7.1 درصد افزایش نشان می دهد.

 دامنه های قیمتی مورد تقاضا
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در آبانماه سال 96 حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 30 تا 35 میلیون رالن به ازای هر مترمربع بنا با سهم 10.6 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه های قیمتی 35 تا40 میلیون ریال و 25 تا 30 میلیون رالن به ترتیب با سهم های 10 درصدی و 9.6 درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. 
در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده است که 56.5 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران به فروش رفته اند.

متراژهای پرطرفدار
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در آبان ماه نیز نشان می دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهایی با زیربنای 60 تا 70 مترمربع معادل 14.8 درصد اختصاص داشته است. 
واحدهای دارای زیربنای 50 تا 60 و 70 تا 80 مترمربع به ترتیب با سهم های 13.5 درصد و 13 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 مترمربع 50.7 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.

 ارزیابی قدرت خرید مردم
توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه های قیمتی مورد بررسی واحدهای مسکونی با ارزش 1.5 تا 2 میلیارد راله با اختصاص 10.6 درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.
واحدهای دارای ارزش 2 میلیارد تا 2.5 میلیارد ریال و یک تا 1.5 میلیارد ریال نیز هر کدام با اختصاص 10.4 درصد و 9.7 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
در مجموع در این ماه حدود 49.8 درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از 3.5 میلیارد ریال اختصاص داشت.

وضعیت اجاره بهای مسکن
در آبان ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 9.6 درصد و 8.5 درصد رشد نشان می دهد؛ ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که اغلب یکساله تنظیم می شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.
سهم هزینه مسکن شامل اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی بر پایه سال 100=1395 معادل 33.1 درصد است. مشروح  این گزارش را در فایل زیر بخوانید.

   
  

فايل ها الصاقي:

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار