ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 24 مهر 1397 - 18:32  

تلاش برای انتشار 400 میلیارد ریال اوراق بهادار بیمه - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  افتتاح انستیتو paintech ایران کیش


  کاروان خدمت رسانی بانک پارسیان عازم مناطق مرزی کشور شد


  فروش یونیت صندوق در شعبه تمام دیجیتال بانک ایران‌زمین


  مدیرعامل بانک صادرات ایران مورد تقدیر قرار گرفت


  ارتباط مستقیم تلفنی با معاون مالی و اقتصادی بانک شهر


  حمایت بانک شهر از ایده‌های برتر و تعامل با دانشگاه‌های کشور


  هفدهمین مدرسه مهر نوین مورد بهره برداری قرار گرفت


  تجلیل از روسای ادارات شعب بانک توسعه تعاون


  لزوم حفظ حداقل 200 هزار ریال برای برندگان جوایز غیر قطعی


  بانک صنعت و معدن تاثیر زیادی در توسعه استان خوزستان داشته است


  آثار برجسته در بانکداری اسلامی جایزه می گیرند


  موزه بانک سپه مورد بازدید قرار گرفت


  خط مشی مدیریت انرژی بانک ملّی ایران ابلاغ شد


  نمایشگاه تراکنش ایران نمادی برای پویایی و حرکت بدون توقف


  اعضای هیات داوران جشنواره چهره‌های ماندگار معرفی شدند


  تشدید نظارت مجلس در زمینه خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری


  سطح یک توانگری مالی بیمه ‌کوثر تایید شد


  کیش میزبان یکی از بزرگترین رویدادهای مالی و سرمایه گذاری


  بیمه سامان در نمایشگاه کانون پرورش فکری حضور دارد


  کارنامه ۶ ماهه تجارت خارجی اعلام شد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 66080صفحه نخست » خبر اولدوشنبه، 13 آذر 1396 - 13:48
مدیر عامل بیمه البرز اعلام کرد:
تلاش برای انتشار 400 میلیارد ریال اوراق بهادار بیمه
بیمه البرز + اوراق بهادار بیمه + تاجدار + اخبار بیمه + اخبار پولی مالی+  مالیات بر ارزش افزوده + ریسک بیمه +بیمه عمر+ اخبار پولی مالی- اکنون صنعت بیمه دنیا به جای بیمه اتکایی به صدور اوراق بهادار بیمه ای روی آورده است تا ریسک های وارده را به حداقل برساند.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- رسول تاجدار، مدیرعامل بیمه البرز، عصر یکشنبه به مناسبت روز بیمه در نشست خبری شرکت کرد و درباره مسایل روز صنعت بیمه و شرکت تحت مدیریتش باخبرنگاران سخن گفت.

تاجدار با یادآوری بازدهی پایین صنعت بیمه در مقایسه با دیگر صنایع در بازارها تصریح کرد: این موضوع سبب شده تا شرکت های بیمه طی پنج سال گذشته نتوانند افزایش سرمایه چهار هزار میلیارد ریالی مورد نظر دولت را محقق کنند.
وی افزود: اکنون سهم بیمه های عمر در سبد پرتفوی صنعت بیمه به 13.5 درصد رسیده است که رشد قابل توجهی بوده اما کافی نیست.
به گفته این مدیر ارشد بیمه ای، رشد صنعت بیمه در کشور در شرایطی رخ داده است که تاکنون یک ریال از دولت دریافت نکرده و مالیات ها و عوارض مختلفی را نیز به دولت پرداخته است و حتی با ارایه پوشش های بیمه ای، هزینه های اجتماعی تحمیلی به جامعه را نیز دربرمی گیرد.
تاجدار در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تامین مالی شرکت های بیمه از طریق انتشار اوراق بهادار اشاره کرد و توضیح داد: اکنون صنعت بیمه دنیا به جای بیمه اتکایی به صدور اوراق بهادار بیمه ای روی آورده است تا ریسک های وارده را به حداقل برساند.
وی تصریح کرد: شرکت بیمه البرز در حال رایزنی با بورس برای عرضه نخستین اوراق بهادار بیمه به میزان 400 میلیارد ریال است.
مدیر عامل شرکت بیمه البرز در ادامه به راه اندازی سامانه نظارت الکترونیکی (سنهاب) در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: بیمه مرکزی امروز به صورت برخط بر عملکرد شرکت های بیمه نظارت دارد که گام مهمی برای جلوگیری از خطا و تقلب در این صنعت محسوب می شود.
وی همچنین درباره تدوین آیین نامه های حاکمیت شرکتی و الزام شرکت های بیمه برای داشتن حاشیه توانگری از سوی بیمه مرکزی نیز گفت: تفکیک مسئولیت در شرکت های بیمه با مالکیت آن در دنیا سابقه 100 ساله دارد و به نظر می رسد صنعت بیمه در ایران نیز باید با اجرای حاکمیت شرکتی، نظارت را از بخش اجرا تفکیک کند.
مدیر عامل شرکت بیمه البرز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: صنعت بیمه ایران به تجربه شرکت های بیمه خارجی بویژه در حوزه سرمایه گذاری نیازمند است تا بتواند وجوهی را که از محل بیمه نامه ها جمع آوری می کند، بخوبی سرمایه گذاری کند تا در آینده قادر به ایفای تعهدات خود باشد.

وی با اعلام سرمایه شرکت تحت مدیریت خود به میزان چهار هزار میلیارد با بازدهی 35 درصدی برای سهامدارانش گفت: گروه مالی بانک ملت، دولت، گروه صبا تامین(وابسته به تامین اجتماعی) و صندوق بازنشستگی نفت به عنوان سهامداران عمده این شرکت محسوب می شوند.
تاجار سهم این شرکت از بازار بیمه کشور را 6.8 درصد اعلام کرد و گفت: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه 14 هزار میلیارد ریال حق بیمه صادر و هشت هزار میلیارد ریال خسارت پرداخت شد.
وی بودجه پیش بینی شده این شرکت برای امسال را 19 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: نرخ بازدهی بورس 24 درصد، مسکن 27 درصد، بازار ارز 14 درصد و بانک 19.5 درصد برآورد می شود، صنعت بیمه نرخ بازدهی 12 درصدی دارد.
به گزارش خبرنگار اخبار پولی مالی، این مدیر صنعت بیمه ادامه داد: حدود چهار سال پیش که تعرفه ها در صنعت بیمه برداشته شد، شاهد یک بی نظمی در بازار بودیم و برخی شرکت ها برای صدور بیمه نامه های بیشتر، تعرفه های نامتعارف مطرح می کردند که تهدیدی برای شرکت های بیمه بود اما از نیمه دوم پارسال عقلانیت به بازار بازگشته است و انتخاب بیمه گران نه بر مبنای قیمت بلکه بر اساس خدماتی که به بیمه گذار ارایه می کند، انجام می شود.
مدیرعامل بیمه البرز درباره الزام بیمه مرکزی برای تفکیک حساب های بیمه عمر از غیرعمر در صورت های مالی خود گفت: این تفکیک در دنیا تجربه شده است و در دنیا دیگر شرکت های جنرال که در هر دو حوزه عمر (Life) و غیرعمر (Non-Life) را پوشش دهند، وجود ندارد زیرا بیمه عمر حساسیت ها، تعهدات و ریسک های بالایی دارد.
وی اظهار داشت: بیمه عمر نظارت دقیق می خواهد زیرا شرکت باید برای 20 سال آینده به بیمه گذار تعهد بدهد که این امر در کشوری چون ایران که شرایط اقتصادی خاصی چون تغییرات تورم و نرخ سود حساب های بانکی را دارد، دشوار است.
وی یکی از اقدام های خوبی بیمه مرکزی را تعیین نرخ فنی حداکثری و حداقلی در بیمه های عمر عنوان کرد و گفت: وقتی صنعت بیمه در مجموع 12 درصد بازدهی دارد، چگونه می تواند سود 27 درصدی در رشته بیمه عمر بدهد.
وی خاطر نشان کرد که بر اساس آیین نامه بیمه مرکزی، حداکثر نرخ فنی بیمه عمر 16 درصد و حداقل 10 درصد محاسبه می شود.
تاجدار سهم بیمه عمر از سبد پرتفوی این شرکت را 3.5 درصد اعلام کرد و گفت: منابع حاصل از بیمه عمر بیمه البرز در حساب های سپرده بلندمدت بانکی نگهداری می شود و سالهاست که حساب های آن از دیگر رشته ها مجزا شده است.
وی در پاسخ به اینکه کاهش نرخ سود در نظام بانکی، چگونه صنعت بیمه را متاثر می کند، گفت: این کار سبب کاهش سود 2 تا 3 درصدی در صنعت بیمه شود و از این رو شرکت ها باید این کاهش را از سرمایه گذاری در بازارهای دیگر تامین کنند.

مدیرعامل بیمه البرز در ادامه به زلزله اخیر کرمانشاه و جان باختن 521 نفر از هموطنان در این حادثه اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد فقط سه تا پنج درصد از واحدهای مسکونی خسارت دیده، پوشش بیمه داشته اند.
وی افزود: انتظار می رود در کنار گسترش چتر پوشش های بیمه ای در کشور، وجدان کاری و نظارت ها در ساخت و سازها در کشور نیز افزایش یابد تا در صورت بروز حوادث غیرمترقبه، خسارات ناشی از آن نیز به حداقل برسد.
تاجدار پایین بودن عمر مفید ساختمان ها را یکی از مشکلات صنعت ساختمان و نیز صنعت بیمه عنوان کرد و گفت: در حالی که عمر مفید ساختمان ها در برخی کشورها بیش از 100 سال است، در ایران زیر 25 سال برآورد می شود.
وی با بیان اینکه بیمه البرز 9 هزار پرونده خسارت در زمینه زلزله کرمانشاه داشته است که خسارت وارده به آنها از 3 میلیون ریال تا 300 میلیون ریال را در بر می گیرد، گفت: در اسرع وقت خسارت ها را ارزیابی و بیمه گذاران پرداخت می کنیم. هرچند ممکن است پرداخت خسارت به بیمه گذاران مطلوب نباشد اما ایفای تعهد از سوی بیمه گر می تواند آن را به ابزاری برای ترویج فرهنگ بیمه تبدیل کند.
این مدیر صنعت بیمه همچنین به لایحه دولت برای ایجاد صندوق بیمه حوادث همگانی اشاره کرد و با یادآوری اینکه به دلیل برخی ایرادهای شورای نگهبان، این لایحه هنوز نهایی نشده است، گفت: در صورت تاسیس این صندوق، نوعی پوشش پایه ای بیمه برای تمام ساختمان های کشور در نظر گرفته می شود و پوشش های تکمیلی نیز قابل خرید است.
وی ایجاد این صندوق را یکی از راهکارهای دولت برای مقابله با خسارات ناشی از حوادث طبیعی به سازه ها در کشور دانست و گفت: طبق این لایحه و در صورت تصویب نهایی، طی یک دوره 10 ساله، تهیه پوشش بیمه نامه برای ساختمان های مسکونی به مردم واگذار می شود.
در ادامه جلسه یک خبرنگار درباره اثر اعمال معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر این صنعت پرسید که تاجدار گفت: هرچند این معافیت اثر مستقیمی بر سود و زیاد صنعت بیمه ندارد اما سبب کاهش 9 درصدی هزینه های بیمه در سبد خانوار می شود که می تواند به فروش بیشتر بیمه نامه منجر شود.

این مدیر ازشد صنعت بیمه کشور یادآور شد: رشته درمان که 24 درصد صنعت بیمه را در بر می گیرد، از مالیات بر ارزش افزوده معاف است.
تاجدارد در بخش دیگری از مصاحبه خود پیرامون اصرار بیمه مرکزی برای تامین کسری ذخایر شرکت های بیمه اظهار نظر کرد: مشکل عمده صنعت بیمه در کسری ذخایر به رشته شخص ثالث باز می گردد که حدود 6 درصد است؛ هرچند این درصد جای نگرانی ندارد اما باید شرکت ها حساسیت لازم را داشته باشند و از منابع دیگر چون بیمه عمر این کسری را جبران نکنند.
وی درباره شرایط واگذاری بیمه اتکایی به خارج از کشور پس از برجام گفت: به استثنای انگلیس که در نقل و انتقالات مالی با این کشور با مشکل و محدودیت رو به رو هستیم، مشکلی برای مراودات مالی با دیگر کشورها وجود ندارد.
مدیر عامل ببمه البرز درباره رتبه بندی شرکت های بیمه در ایران اظهار داشت: حدود 40 شرکت رتبه بندی بین المللی وجود دارد که 10 شرکت نخست آنها به دلیل داشتن سهامداران آمریکایی رغبتی برای حضور در بازار ایران ندارند.البته بیمه البرز جلسه ای با مسئولان شرکت کاپیتال اینتلیجنس که از شرکت های رتبه بندی بین المللی است، داشت تا رتبه اعتباری آن مشخص شود.
وی با بیان اینکه باید رتبه بندی اقتصاد ایران در اولویت دولت باشد و سپس شرکت هایی که مایل به حضور در بازارهای جهانی هستند، اعتبارسنجی شوند، گفت: صرف داشتن رتبه بین المللی مشکلی حل نمی کند بلکه باید با استفاده از آن در بازار جهانی حضور یافت ؛ از خارج از کشور بیمه اتکایی پذیرفت و یا خدمات بیمه ای ارایه کرد.
وی یکی دیگر از دلایل لزوم برخورداری از رتبه بین المللی برای شرکت های بیمه را جلب همکاری شرکت ها و کاهش هزینه ها عنواد داشت.
تاجدار سپس به موضوع تعیین دیه و لزوم توجه قوه قضاییه به لحاظ متغییر کاهش نرخ تورم در محاسبه مبلغ دیه اشاره کرد و گفت: باید به مرور به سمت منطقی کردن اقتصاد برویم. / اخبار پولی مالی

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار