ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    دوشنبه، 21 آبان 1397 - 23:47  

نوآوری در بیمه های زندگی - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  تامین بخشی از پرتفوی بیمه معلم به وسیله استارت آپ ها


  گروه بانک صنعت و معدن باید سطح فعالیت خود را ارتقاء بخشند


  پرداخت 277 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی


  عرضه‌ فرآورده‌های پالایشگاهی


  درآمد مازاد سهام مالکان موسسات اعتباری مشمول مالیات شد


  ادامه تعلیق نماد بانک انصار


  پرداخت ٣٥٢ میلیارد ریال وام‌های قرض‌الحسنه توسط بانک صادرات


  هدف اصلی بانک توسعه تعاون افزایش سرمایه است


  افتتاح 34 طرح صنعتی با تسهیلات بانک صنعت و معدن


  آمادگی بانک سپه برای ارائه خدمات ارزی به واحدهای تولیدی


  اعلام سقف روزانه تراکنش کارت به کارت در بانک ملی


  بررسی طرح های توسعه ای روستایی توسط بانک های عامل


  تصویب مقررات و فعالیت صندوق های سرمایه گذاری خصوصی


  سه انتصاب جدید در بیمه کوثر


  عرضه مس، فولاد و آلومینیوم در تالار محصولات صنعتی و معدنی


  رتبه نخست اعضای فدراسیون جهانی بورس‌ها از آن بورس تهران


  الزامات تراکنش‌های انتقال وجه شتابی و غیر شتابی


  بازار سرمایه باید جایگزین بازار مالی شود


  توسعه بازار سرمایه راه نجات شرایط فعلی اقتصاد کشور


  تغییر سقف عمومی تراکنش های شتابی و غیر شتابی در شبکه بانکی


- اندازه متن: + -  کد خبر: 67568صفحه نخست » دیدگاهشنبه، 21 بهمن 1396 - 16:17
ابوالحسن صدریه
نوآوری در بیمه های زندگی
نوآوری در بیمه های زندگیاخبار پولی مالی- در بحث نوآوری مهم ترین نقطه شروع باید این باشد که برخی نیازهای پاسخ داده نشده وجود دارد که با مطالعه کارشناس و بررسی محصولات بین المللی باید بتوان به راه حلی مناسب برای آن نیازها طراحی و ارائه کرد با این تأکید که چنین راه حلی فقط زمانی می تواند موفق باشد که قطعاً قادر به تأمین خواسته بیمه گذار باشد.
  

- جالب است که همه ما، هر روز و در هر کجا از نوآوری در خدمات ازجمله خدمات بیمه گری و بیمه عمر صحبت می کنیم و این مباحث را به صورتی مطرح می کنیم که با این کار یک وظیفه اجتماعی خود را به انجام می رسانیم که البته بسیار زیباست ولیکن اگر به بیمه به عنوان یک صنعت نگاه کنیم و صنعتی که الان رقبای زیادی هم در آن در حال رقابت با یکدیگر هستند، متوجه خواهیم شد که نوآوری نه فقط یک اقدام مفید برای بیمه گذارانمان هست بلکه بسیار فراتر از آن یک عامل مهم برای موفقیت شرکت هایی است که می خواهند در عرصه رقابت با حریفان پرسابقه خود رقابت کند و برای موفقیت در فعالیت خود چاره ای ندارند که به نوآوری یا متمایز بودن اقدام کنند. نوآوری منجر بدین خواهد شد که مرتب نقطه یا نقاط متمایز نسبت به سایرین داشته و در فضای رقابتی حرفی برای گفتن داشته باشند.
اما اگر از این منظر به نوآوری نگاه کنیم، به راحتی می توانیم آن را تعریف کرده و ایجاد کنیم. بدین صورت که می دانیم هدف از نوآوری همانا بهبود کسب و کار خود ما است و با توجه به مفهوم جدید مدیریتی به راحتی بدین نتیجه می رسیم که کسب و کار سازمانی موفق خواهد بود که بتواند جلب رضایت مشتریان را در بلند مدت داشته باشد و این اتفاق نخواهد افتاد مگر آن که بتوانیم مشتریان خود و نیازها و خواسته های آنان را به دقت و به درستی شناسایی کنیم و به این واقعیت پی ببریم که نه فقط خواسته های مشتریان در گروه های اجتماعی متفاوت با هم متفاوت بوده بلکه علاوه بر آن نیازهای آنان در شرایط متفاوت نیز با هم تفاوت خواهند داشت. با چنین شناخت واقعی و به روز شده از مشتریان اگر تمرکز ما بر رفع نیازهای آنان باشد با دریافت هزینه های متعادل بعید به نظر خواهد رسید که در این زمینه موفق نباشیم.
اجازه دهید برای تشریح بهتر موضوع یک مثال بزنیم که در حال حاضر یکی از نیازهای واقعی جامعه ایران در رابطه با بیمه های عمر و مستمری تأمین درآمد کافی برای دوران بازنشستگی آحاد مردم است. چرا که مسلم است که سیستم فعلی تأمین اجتماعی و بازنشستگی توان برآورده کردن یک درآمد بازنشستگی را در آینده برای شاغلین فعلی نخواهد داشت. این نکته مورد قبول همه حتی مقامات تأمین اجتماعی و بازنشستگی نیز قرار دارد. آمار و ارقام مربوط به تعداد مستمری بگیران نسبت به تعداد شاغلین در آینده نیز کاملاً گواه بر این نکته می دهد. طبیعتاً اگر شرکت بیمه گری بتواند برای این نیاز مبرم راه حلی منطقی و قابل قبول و از همه مهم تر قابل اعتماد ارائه دهد بلا تردید از موفقیت بالایی برخوردار خواهند شد. ولی آیا چنین شده، یعنی آیا راه حلی معقول و قابل اعتماد ارائه گردیده که مورد پذیرش عموم مردم قرار گیرد؟
از نظر تبلیغاتی و نیز اعلام آمادگی فعالیت قابل توجه ای را از طرف بیمه گران مختلف چه قدیمی ترین بیمه گر و چه بیمه گران جدید شاهدیم که همه وعده بازنشستگی کامل و راحت را به بیمه گذار می دهند ولیکن کافی است تا در برخی ادعاهای مطرح شده فقط کمی دقت کنیم. بنده اخیراً در یکی از ایستگاه های مترو ملاحظه نمودم که یکی از شرکت های مطرح بیمه گر در تبلیغ خود اعلام کرده بود با پرداخت 10 قسط بازنشسته شوید. البته شرکت مزبور می توانست اعلام نماید با پرداخت یک قسط از ماه دیگر درآمد مستمری دریافت کنند (به عبارت دیگر مستمری بلافاصله با دریافت حق بیمه یکجا به بیمه گذارانش پرداخت کند.) ولی بعید می دانم چنین نظری داشته باشد و برعکس به نظر می آید بیشتر مایل بوده از خاصیت عجول بودن ما ایرانی ها استفاده کند که احتمالاً حوصله و صبر پس اندازی بلند مدت را برای تأمین آینده خود نداریم و معمولاً منتظر هستیم خیلی سریع نتیجه اقدامات خود را ملاحظه کنیم.
حال آن چه جالب است در اینجا، با تقاضای بازنشستگی تکمیلی مواجه هستیم که یک پروسه بلند مدت یعنی 30 تا 60 ساله است و در این رابطه هم شرکت بیمه گر با توجه به عدم وجود ابزارهای مالی بلند مدت در اقتصاد ایران از جمله وام های بلند مدت و غیره به راحتی آمادگی پذیرفتن چنین تعهد بلند مدتی را ندارد. ولی به جای مطالعه در خصوص اینکه چگونه می توان محصولی ارائه کرد که بتواند پاسخگوی نیازهای بیمه گذاران باشد با انواع ترفندهای تبلیغاتی تلاش به فروش محصولی داریم که خود به وضوح از غیر قابل اتکا بودن آن در آینده باخبر هستیم. حال پرسش این است که آیا این نوآوری که بیشتر بذر عدم اعتماد به صنعت بیمه را در بین بیمه گذاران رشد خواهد داد را می توان به عنوان نوآوری به حساب آورد و آیا ارائه چنین راه حل هایی می تواند به رشد پایدار صنعت کمک کند. عقیده شخص بنده بر این است که ضرر چنین راهکارهای نوآورانه ولیکن غیرواقعی بیش از فوائد آن خواهد بود.
پس در بحث نوآوری مهم ترین نقطه شروع باید این باشد که برخی نیازهای پاسخ داده نشده وجود دارد که با مطالعه کارشناس و بررسی محصولات بین المللی باید بتوان به راه حلی مناسب برای آن نیازها طراحی و ارائه کرد با این تأکید که چنین راه حلی فقط زمانی می تواند موفق باشد که قطعاً قادر به تأمین خواسته بیمه گذار باشد. که متأسفانه در اینجا نیز ما بعضاً شاهدیم تمرکز شرکت های بیمه گر بر رقابتی بودن نرخ و پایین بودن خسارت است تا توانمندی طرح ارائه شده با رفع نیاز بیمه گذار. عقیده شخص اینجانب این است که چنانچه تمرکز بر رفع نیاز باشد حتی با نرخی بالاتر به مراتب فروش موفق تر خواهد بود تا ارزان بودن خدمات.
نکته دیگری که شاید در وحله اول چندان پر اهمیت به نظر نیاید ولیکن به جرأت می توان گفت ظرف 10-15 سال اخیر یکی از موانع جدی نوآوری در ارائه خدمات بیمه ای در ایران بوده بحث خدمات نرم افزاری و وضعیت شبه انحصاری آن است. به نظر می رسد اگر ما مایل هستیم بتوانیم به سرعت جوابگوی خواسته های بیمه گذارانمان باشیم چاره ای نداریم جز اینکه تحولی اساسی در خدمات فن آوری اطلاعات و نرم افزارهای مورد استفاده در این صنعت ایجاد کنیم.
با توجه به اهمیت فوق العاده زیاد جذب و حفظ اعتماد بیمه گذاران در صنعت بیمه شاید بتوان گفت که چنانچه شرکتی در ایران، این بدیهی ترین و ابتدایی ترین سیاست شرکت های بیمه را مورد قبول و اجرا قرار دهد همانا به عمده ترین نقطه تمایز خود با سایر شرکت های بیمه در ایران دست یابد و در این راستا با پاسخگویی مناسب به خواسته ها و نیازهای بیمه گذاران به راحتی بتواند به عنوان یک بیمه گر متمایز و نوآور در صنعت شناخته شود.
امیدواریم این واقعیت را نیز بپذیریم که در دنیای خدمات امروزی بهترین راه برای تأمین منافع تجاری عرضه کنندگان خدمات، پاسخگویی مناسب و درست آنان بر خواسته های مشتریانشان چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت است.


معاون بیمه های زندگی شرکت بیمه میهن

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار