ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    چهارشنبه، 1 اسفند 1397 - 19:29  

آی ال اس، راه حل مشکل صنعت بیمه - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  دقت و حساسیت در قراردادهای بزرگ بیمه ای یک ضرورت است


  حقوق فعلی بازنشستگان پاسخگوی نیازهای آنان نیست


  تکذیب یک باور نادرست برای راهکار دریافت کارت بانک ضبط شده


  سهم ۸ درصدی وام مسکن از تسهیلات پرداختی بانک‌ها


  ساختار دولتی باید کوچک شود


  ساعات کاری شعب کشیک بانک آینده اعلام شد


  بنگاه‌های اقتصادی را باید از طریق بورس و فرابورس واگذار کنیم


  برای توسعه معاملات الگوریتمی باید تکنولوژی ها را به روز کنیم


  نقش پررنگ معاملات الگوریتمی در افزایش نقدشوندگی بازار


  قیمت خودرو کاهش می‌یابد


  کسر ۱۰ درصد حق‌الزحمه پزشکان به عنوان علی‌الحساب مالیات


  امهال سه ساله بدهی بیش از 77 هزار نفر از کشاورزان


  باید پرتفوی بانک را از 56 درصد به 87 درصد برسانیم


  مزایده تمام سهام بانک سپه در شرکت امید


  کلنگ زنی دو مدرسه با مشارکت بانک ملی ایران


  افزایش قیمت رسمی یورو و پوند


  تداوم نوآوری تمدن در مسیر گره گشایی اقتصاد


  سهام آیینه خط تولید است


  رونمایی از «ملی شو2 »، در عرصه «بانکداری دیجیتال»


  نرخ سکه و طلا در بازار آزاد تهران


- اندازه متن: + -  کد خبر: 67595صفحه نخست » خبر اولیکشنبه، 22 بهمن 1396 - 18:57
مصاحبه با مدیر عامل بیمه البرز:
آی ال اس، راه حل مشکل صنعت بیمه
بیمه البرز + رسول تاجدار + اوراق مشارکت بیمه ای + اتکایی بیمه + توانگری مالی + پذیرش ریسک + اخبار پولی مالی + اخبار بیمه + مصاحبهاخبار پولی مالی- مهم‌ترین چالش ریسک در صنعت بیمه عدم وجود نیروهای متخصص است. این بزرگ‌ترین چیزی است که ما در بخش ریسک مخصوصاً در سال‌های اخیر به شدت از آن ضربه خوردیم.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، رسول تاجدار، مدیرعامل شرکت بیمه البرز را می توان یکی از اولین مدیران عامل بیمه‌ای دانست که از موضوع اوراق بهادار بیمه استقبال کرد و در حال پیشبرد برنامه‌های شرکت در این راستا است. وی در یکی از نشست های مطبوعاتی خود اعلام کرد که در حال رایزنی با بورس برای عرضه نخستین اوراق بهادار بیمه‌ای است. 

تاجدار تصریح کرد که در حل حاضر صنعت بیمه دنیا به جای بیمه اتکایی به صدور اوراق بهادار بیمه‌ای روی آورده است تا هزینه های پوشش ریسک را به حداقل برساند. مجله اخبار مالی با وی در باره موضوع اوراق بهادار بیمه‌ای و البته مدیریت ریسک در صنعت بیمه به گفت و گو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

تعریف شما از ریسک در صنعت بیمه چیست؟
مدیریت ریسک در صنعت بیمه در نگاه کلی به دو شکل طرح می‌شود. مسئله اصلی ، مدیریت کردن ریسک‌های مربوط به بنگاه اقتصادی به عنوان شرکت بیمه می‌باشد، لذا در این مرحله شرکت‌های بیمه باید ریسک‌های خود را شناسایی، تجزیه و تحلیل، کمی سازی و آن را مدیریت کنند و اصولاً مدیریت کردن این نوع ریسک‌ها هم پر از شناسایی با کاهش و تعدیل ریسک شروع و با انتقال آن پایان می‌یابد. باید دقت کرد که این مرحله به دلیل اینکه شرکتهای بیمه خود اساساً ریسک تقبل می‌کنند، بسیار حساس است و شرکتها باید از پذیرش ریسک‌های بد به شرکت پرهیز کنند.
بحث بعدی ریسک‌های مربوط به مشتریان و پرتفوی ‌آنان می‌باشد که باید به دقت آنالیز، کمی سازی و نرخ‌بندی شود، این نوع ریسک نیز پس از شناسایی می بایست مدیریت شود (نگهداری، کاهش و انتقال از طریق اتکایی)
مهم‌ترین چالش مدیریت ریسک در صنعت بیمه شامل چه مواردی می‌شود؟
مهم‌ترین چالش ریسک در صنعت بیمه عدم وجود نیروهای متخصص در صنعت بیمه است. این بزرگ‌ترین چیزی است که ما در بخش ریسک مخصوصاً در سال‌های اخیر به شدت از آن ضربه خوردیم و اصولاً و در اغلب اوقات نگاه علمی به موضوعات وجود ندارد. شما این را در بخش نفت، انرژی و غیره هم می‌بینید. بعضاً می‌بینیم که خسارتی اتفاق می‌افتد و پوشش کامل وجود ندارد یا خسارتی اتفاق می‌افتد که اصلاً پوشش ندارد یا بیمه‌گذار پیشنهاداتی داده است ولی بیمه‌گر به دلیل عدم توان تخصصی در آنالیز ریسک و تشخیص درست ریسک نتوانسته است بیمه نامه‌ای را متناسب با ریسک های بیمه گذار صادر نماید.
اولویت نخست صنعت بیمه‌ی کشور پس از برجام چه بوده است و در حال حاضر چه اولویت‌هایی پیش روی صنعت بیمه‌ی کشور به عنوان یک رویکرد کلی قرار دارد؟
همانطور که مطلعید در دوران تحریم (خصوصاً تحریم صنعت بیمه)، مسئولین کشور اعم از مجلس و دولت محترم و شورای عالی بیمه، تصمیمات بسیار مهم و اثرگذاری را اتخاذ کردند و علیرغم تحمیل ریسک‌های بزرگ به کشور که توسط کشور، تحریم‌کننده اعمال شد، خوشبختانه صنعت بیمه در این امتحان سربلند بود و با اتخاذ روشهای مناسب از قبیل ، حساب ویژه تحریم، تشکیل پی اند آی، ظرفیت مشترک و ... ریسک‌های کشور را مدیریت کردند. و بعد از امضای برجام الویتهای صنعت عبارت بودنداز 1- پیوستن به اقتصاد جهانی بیمه 2- انتقال ریسک‌های بزرگ و خطرات فاجعه‌آمیز از طریق بیمه‌های اتکایی به خارج از کشور 3- انتقال تجربیات و آموزش مناسب و تخصصی 4- دعوت از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بیمه خارجی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در بازار بیمه کشور، همه از الویت‌های صنعت بیمه بوده و می‌باشد.
چرا انتشار اوراق بهادار بیمه هنوز محقق نشده است؟ بیمه‌ی البرز در این زمینه اقداماتی انجام داده است؟ چه فعالیت‌هایی را در آینده انجام خواهید داد؟
ما می خواهیم ریسک را بپذیریم این پذیرفتن ریسک دارای یک سری محدودیت‌هایی است یعنی این محدودیت ها به دو عامل برمی گردد که این دو عامل یکی سرمایه‌ی شرکت‌های بیمه است و دیگری حاشیه‌ی توانگری آن‌ها است. به طوری که تا یک سال دو سال قبل شرکت‌هایی که می‌توانستند اتکایی بپذیرند، تعداد قابل توجهی بودند ولی الآن به کمتر از پنج شرکت رسیدند. دلیلش این است که یا سرمایه شان آنها جوابگو نیست یا حاشیه‌ی توانگری‌شان پایین است. امروزه در دنیا این مشکل را حل کردند و اصطلاحاً به آن اوراق جایگزین سرمایه یا اوراق مشارکت بیمه‌ای یا آی ال اس نیز گفته می‌شود. شرکت‌های بیمه‌ای که سرمایه یا حاشیه‌ی توانگری آنها اجازه نمی دهد، ریسک هایی را که قبول می‌کنند را به صورت یک بسته آماده کرده  و در بازار سرمایه عرضه می‌کنند. در واقع عملاً ریسک را به بازار سرمایه منتقل می‌کنند و در بازار سرمایه همیشه کسانی هستند که از این موضوع استقبال می کنند. (Insurance Linked securities)
نکته‌ی مهم بعدی این است که هزینه‌های این کار از هزینه‌های اتکایی ارزان‌تر بوده و چند سالی است که  "آی ال اس" ها در بازار اتکایی دنیا جا باز کرده اند و امروز سهم‌شان نزدیک ده درصد در بازار می‌رسد. در ایران از این موضوع استقبال شده و سازمان بورس و بیمه‌ی مرکزی هم استقبال کرده‌اند و در مرحله‌ی مطالعاتی اولیه هستند. چون به هر حال این یک بازار نو و یک ابزار مالی نویی محسوب می شود و باید تمام ریسک‌هایش دیده شود. شورای عالی بیمه، بیمه‌ی مرکزی و سازمان بورس باید بخشنامه‌ها آیین‌نامه‌های مرتبط با آن را پیش‌بینی کرده و استخراج کنند تا این اوراق به بازار عرضه شود./ اخبار پولی مالی

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار