ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    چهارشنبه، 22 مرداد 1399 - 00:02  

اولویت‌های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جدید - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  تایید سطح یک توانگری مالی بیمه‌کوثر


  تمدید مهلت پرداخت حق بیمه، بیمه شدگان خاص


  اطلاعیه بانک ملی درباره انسداد حساب های مشتریان حقیقی فاقد کد شهاب


  آغاز جشنواره ملی صنعت بیمه


  عرضه دارا دوم روی قیمت ها تاثیر ندارد


  حمایت پتروشیمی نوری از دانش آموزان ممتاز


  فعالیت‌های بیمه سلامت با هدف حفاظت از محرومان


  پرداخت 17 هزار میلیارد ریال به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا


  میزبانی فرابورس از اولین شرکت زراعی در سال 99


  بیمه مرکزی؛ مناسب‌ترین نهاد برای نظارت بر صندوق‌های بازنشستگی خصوصی


  عرضه صندوق ETF دوم در اولین چهارشنبه شهریورماه


  وضع محیط کسب و کار تعاون بدتر شد


  امضای قرارداد عاملیت بین بانک صنعت و معدن و سازمان صنایع کوچک


  عضو جدید هیات مدیره بانک ملی ایران معارفه شد


  کلیات طرح عرضه نفت در بورس انرژی تصویب شد


  قیمت سکه به ١٠ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان رسید


  ریزش ۵۴ هزار واحدی شاخص بورس


  پذیرش بدون کنکور دانشجو در مرکز آموزش علمی کاربردی کاراد


  قرارداد همکاری استانداری کردستان و بیمه آرمان تمدید شد


  ثبت غیرحضوری فروش سهام عدالت از طریق سایت پست‌بانک


- اندازه متن: + -  کد خبر: 69599صفحه نخست » خبر اولدوشنبه، 10 اردیبهشت 1397 - 12:04
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشریح کرد:
اولویت‌های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جدید
اولویت‌های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جدیداخبار پولی مالی- بررسی اقتصاد مقاومتی در بودجه سال 1397 توسط معاون امور اقتصادی و هماهمگی برنامه و بوجه در دانشگاه خاتم انجام گرفت.
  

به گزارش اخبار پولی مالی-روز یکشنبه 9 اردیبهشت ماه 97 دانشگاه خاتم میزبان بیستمین همایش اقتصاد مقاومتی بود و در این مراسم که با عنوان «اقتصاد مقاومتی در بودجه سال 1397» برگزار شد، حمید پورمحمدی؛ دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ایراد سخنرانی پرداخت و توضیحاتی را درباره برنامه‌ها و اقدامات دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاوتی در سال جدید ارائه داد.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در این همایش ابتدا سخنان خود را با ارائه توضیحاتی درباره روند شکل‌گیری بحث اقتصاد مقاومتی در کشور آغاز کرد و گفت: در سال 1394 که بحث اقتصاد مقاومتی به طور جدی مطرح شد و به دنبال آن ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در کشور به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول محترم رئیس‌جمهور تشکیل شد، سازمان برنامه و بودجه کشور نیز به عنوان دبیرخانه این ستاد شروع به فعالیت کرد و قرار بر این شد که مطابق با این هدف‌گذاری، برنامه‌های ملی، طرح‌ها و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی مصوب شوند و در کنار این اقدامات، سامانه‌ای تحت عنوان سامانه "لیپا" راه‌اندازی شد که تمام این مباحث از طریق آن سامانه انجام و پیگیری می‌شود.

اجرای پروژه‌هایی  در راستای تحقق اقتصاد مقاوتی 
به گفته پورمحمدی، در سال 94 پروژه اقتصاد مقاومتی در قالب 12 برنامه،  56 طرح و 200 پروژه پیگیری شد که از سوی فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی به 23 دستگاه ابلاغ شده بود. همچنین در سال 1396 که به نام سال "اقتصاد مقاوتی تولید و اشتغال" نام‌گذاری شد، مجموعا 5 بسته کاری به دستگاه‌ها ابلاغ شد که شامل بسته ارتقاء توان تولید ملی، بسته تامین مالی و سرمایه گذاری، بسته جذب توسعه و تعمیق تکنولوژی، بسته تجارت خارجی، بسته اشتغال و توانمندسازی نیروی کار بودند و به عنوان موضوعات کلان در دستور کار قرار گرفت و 161 برنامه، 60 تکلیف و 95 پروژه را در بر داشتند که در سطح ملی مطرح می شد.

وی با بیان اینکه اولین پایه و تکیه‌گاه اجرایی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است، افزود: در مجموع آن چیزی که براساس سیاست‌های کلی دنبال می‌کنیم، به سه عنوان کلان تقسیم می‌شود که دستیابی به اهداف سند چشم انداز، رسیدن به رشد پویا  و در نهایت بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی را شامل شده و براساس این موارد تقریبا یازده موضوع کلان را در نظر گرفته ایم که امسال به دنبال اجرای آن هستیم.

اولویت‌های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی 
مطابق صحبت‌های این مقام مسئول در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، اولویت‌های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور عبارتند از ثبات محیط اقتصاد کلان کشور، توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در کشور، اتمام پروژه‌های کلیدی در سال جاری، حمایت از تولید کالا و خدمات ایرانی، ایجاد اشتغال، بهروه‌وری، تحریک تقاضا و ترویج مصرف کالای داخلی، تقویت صادرات کالای داخلی، مدیریت واردات و مبارزه با قاچاق، رفع فقر و توسعه عدالت اجتماعی،  به کارگیری مزیت‌های سرزمینی با تاکید بر آمایش سرزمینی و در نهایت  نیز بحث نظارت مطرح می‌شود.
وی افزود: در مورد ثبات محیط اقتصاد کلان سه موضوع اهمیت دارد که شامل سازوکار مالیه دولت، نظام بانکی و در نهایت محیط کسب و کار است. بحث مالیه دولت یک نظام جامع ملی الکترونیکی است که ناظر بر سازوکارهای بودجه‌ای دولت است و سامانه‌های نظام مالیاتی کشور باید در سال جدید بهبود یابد که سامانه یکپارچه شرکت های دولتی، سامانه مدیریت بدهی و دارایی‌های دولت، خزانه‌داری الکترونیک، مولدسازی دارایی‌های دولت از جمله آن است همچنین در بحث مالیات مواردی نظیر تکمیل طرح جامع مالیاتی و ساماندهی معافیتهای مالیاتی مطرح می‌شود.


بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد و شفافیت
حمید پورمحمدی با اشاره به اینکه بودجه‌ریزی بر اساس عملکرد از جمله اقدامات مهم دولت در لایحه بودجه سال 97 به شمار می‌آید بیان داشت، بر این اساس  برای اولین بار 100 درصد دستگاه‌های استانی بر اساس عملکردی که در سال گذشته داشته‌اند، بودجه دریافت کرده‌اند و 33 درصد از دستگاه های ملی نیز  بودجه‌ریزی عملیاتی داشته‌اندکه بایستی این روند برای بقیه دستگاه‌ها اجرا شود. چراکه تمامی صاحب نظران همواره بر این موضوع تاکید داشته‌اند که باید روند بودجه‌ریزی در کشور از حالت سنتی خارج شود و تمامی دستگاه‌ها بر اساس میزان عملکرد خود بودجه دریافت کنند و دراین صورت است که  می‌تواند در هزینه‌های دولت صرفه‌جویی شود.
وی افزود: امسال نیز در بحث بودجه اقداماتی از جانب دولت انجام گرفت و بخشی از عملکرد دستگاه‌ها و موسسات دریافت کننده بودجه از دولت برای مردم شفاف شد و این شفاف‌سازی اگر در کنار بودجه‌ریزی عملیاتی قرارگیرد، می تواند اثرات مثبت زیادی به دنبال داشته باشد. چراکه اگر افکار عمومی درباره عملکرد دستگاه‌ها آگاهی پیدا کنند، می توانند بر نظم‌دهی بودجه کشور موثر باشند و دستگاه‌ها یا موسسات از این به بعد می دانند که در برابر بودجه‌ای که دریافت می‌کنند باید به مردم پاسخگو باشند.

طراحی نظام ملی تسویه مالی در بودجه سال 97
حوزه نظام بانکی دومین موضوع کلانی بود که به عنوان اولویت‌های دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی مطرح شد و به گفته پورمحمدی در این حوزه در سال جدید تلاش بر این است که سعی شود ثبات سیاست‌های اجرایی در کشور ایجاد شود و تورم یک رقمی کنترل شود. همچنین تلاش برای مدیریت بهینه ارز در مبادلات خارجی و طراحی سازوکاری مناسب برای نظام دریافت و پرداخت ارز با در نظر گرفتن چالش‌هایی مانند تحریم‌ها از جمله اقداماتی است که در دستور کار دولت قرار دارد.
وی همچنین به طراحی و استقرار نظام ملی تسویه مالی نیز اشاره کرد و افزود: طراحی و استقرار نظام ملی تسویه مالی، سازوکاری بود که در بودجه امسال دیده شد و مطابق با آن، بخش‌ خصوصی که تا سقف 100 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارند و از طرف دیگر به بانک‌های خصوصی نیز بدهکار هستند، می‌توانند این مطالبات را با یکدیگر تهاتر کنند و در این صورت بدهی بخش خصوصی به بانک مرکزی منتقل خواهد شد و مجموع بدهی‌ها در حساب بین دولت و بانک مرکزی جمع می‌شوند. در نهایت بخش خصوصی و بانک ها از فشار مالی خارج می‌شوند تا به فعالیت اقتصادی خود در کشور ادامه دهند. این کار برای اولین بار در سال جاری در بودجه انعکاس داشت و در حال حاضر آیین نامه اجرایی آن در دستور کار هیات وزیران قرار دارد.

لزوم تسهیل‌گری در حوزه کسب و کار
حوزه کسب و کار سومین موضوع مهم در اقتصاد کلان کشور محسوب می‌شود که مطابق با سخنان دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اقداماتی که بایستی در این مورد صورت گیرد در حیطه کاری دو قوه مجریه و قضائیه قرار می‌گیرد. قوه مجریه در مباحث مربوط به تجارت فرامرزی می‌تواند، وارد شود تسهیل‌گری کند که متاسفانه در این حوزه هنوزچالش‌های زیادی در پیش روی فعالین اقتصادی کشور قرار دارد. همچنین در مباحث مربوط به راه‌اندازی کسب و کار، قوه قضائیه دخالت دارد و در این مورد نیز بروکراسی اداری به عنوان یک چالش مطرح است و برای ثبت مالکیت باید روند اداری پیچیده‌ای طی شود. همچنین سازوکارهای ورشکستگی و پرداخت دیون باید توسط قوه قضائیه پیگیری شود.

تبصره 19 قانون بودجه و مشوق‌هایی برای مشارکت بخش خصوصی
به گفته پور محمدی مباحث مشارکت‌های عمومی و خصوصی یک مارکت بسیار بزرگی را شامل می‌شود که انعکاس سیاست‌های کلی اصل 44  قانون اساسی هستند در حالیکه متاسفانه در سال های اخیر تنها به واگذاری سهام تاکید شده است و چون سازوکار مناسبی در کشور وجود نداشت عموم این سهام‌ها به نهادهای عمومی غیردولتی واگذار شد.

وی افزود: در مجموع دولت 76 هزار پروژه بزرگ نیمه تمام دارد و برآوردها نشان می‌دهد پروژه‌های مربوط به آب نزدیک به 20 سال به طول می‌انجامد تا به اتمام برسند و باقی پروژه‌ها بین 12 تا 15 سال زمان می‌برند. نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان نیاز است تا این پروژه‌ها به اتمام برسند و این در حالیست که بودجه‌های  عمرانی تنها صرف نگهداری پروژه‌ها می‌شود. بدیهی است که اگر بخش خصوصی بخواهد وارد سرمایه گذاری در این پروژه‌ها شوند نیاز است که توجیه اقتصادی داشته باشد و تبصره 19 قانون بودجه امسال برای این کار در نظر گرفته شده است و سعی شد به روش‌های مختلف به بخش خصوصی اطمینان داده شود که پروژه‌ها توجیه اقتصادی دارند.
مطابق صحبت‌های این مقام مسئول، دولت برای توجیه اقتصادی پروژه‌های عمرانی برای بخش خصوصی این موارد را در لایحه بودجه امسال وارد کرد؛ در مواردی که دولت و بخش خصوصی با یکدیگر مشارکت دارند، دولت حق قیمت‌گذاری روی محصول یا خدمت را ندارد و دومین اقدام نیز تامین منابع مالی برای بخش خصوصی است. به این صورت که بودجه عمرانی دولت، منابع صندوق توسعه ملی، منابع بانک‌های توسعه کشور، تامین منابع خارجی یا جلب مشارکت خارجی همه این موارد می‌توانند به صورت اهرمی در خدمت بخش خصوصی قرار گیرد. همچنین دولت برای تامین منابع خارجی برای بخش خصوصی گارانتی صادر خواهد کرد و در این رابطه بخش خصوصی می‎تواند بخشی از دارایی‌های دولت را نزد بانکی بگذارد و از آن بانک تسهیلات بگیرد.
حمید پورمحمدی در ادامه گفت: اگر ما بتوانیم این موارد را به طور دقیق اجرا کنیم راه را برای مشارکت و فعالیت بخش خصوصی در کشور باز کرده‌ایم. اختیارات انجام این فعالیت ها به یک دستگاه اجرایی داده شده است که نماینده برنامه و بودجه، نماینده اقتصاد و دارایی، نماینده وزیر دادگستری به عنوان ناظر اجرایی حضور دارند و قرار است حدود 3000 طرح ملی و استانی مطابق با تبصره 19 لایحه بودجه واگذار شود.

تلاش برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام در کشور 
پورمحمدی با اشاره به اینکه امسال پروژه‌های بزرگی را که نیمه‌تمام هستند، به اتمام خواهیم رساند، گفت: در بحث تولید گاز از میادین مشترک روزانه 620 میلیون متر مکعب اضافه خواهیم کرد و ظرفیت تولید نفت خام را در میادین مشترک غرب کارون 410 هزار بشکه افزایش خواهیم داد. همچنین فازهای پالایشگاه خلیج فارس را به 360 هزار بشکه در روز خواهیم رساند و با همکاری بخش خصوصی قرار است  به حدود 700 هزار مشترک روستایی گازرسانی انجام شود.

توسعه کشاورزی گلخانه‌ای در سال 97
وی در ادامه توضیحاتش در رابطه با اقدامات اجرایی دولت به توسعه کشاورزی گلخانه‌ای اشاره کرد و افزود: می‌دانید که ما کشوری کم آب هستیم و در بسیاری از مناطق کشور با تنش آبی روبرو هستیم و در این شرایط لازم است کشاورزی را از حالت سنتی خارج کنیم. در این شرایط کاری که باید انجام شود رواج کشت گلخانه‌ای است که میزان مصرف آب را به 10 درصد تقلیل می‌دهد و اگر ما بتوانیم  تنها دو محصول گوجه و خیار را در کشور به صورت گلخانه‌ای کشت کنیم؛ تقریبا 3 میلیارد متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌ایم. بنابراین موضوع گلخانه‌ای کردن محصولات کشاورزی در دستور کار دولت قرار دارد.

ارائه تسهیلات برای نوسازی بافت‌های فرسوده
به گفته دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، از جمله اقدام دیگری که جزء اولویت‌های دولت است بحث مسکن است که این موضوع چه در مناطق فرسوده و چه در مناطق روستایی مطرح است. بر این مبنا دولت طرح‌هایی را برای مشارکت بخش خصوصی در نظر گرفته است که مطابق با آن دولت قرار است خدمات زیربنایی را فراهم ‌کند و بخش خصوصی در ساخت مشارکت دارد همچنین دولت نیز در این مورد تسهیلاتی را برای بخش خصوصی درنظر گرفته است. این طرح درواقع در واکنش به زمین لرزه‌های اخیر در کشور مورد توجه قرار گرفت برای آنکه سرپناهی ایمن برای مردم فراهم شود.
وی افزود: بحث دیگر حمل و نقل عمومی است که در واکنش به آلودگی هوا مورد توجه قرار گرفته است. دولت برای کامیون، کامیونت، مینیبوس و اتوبوس سازوکاری را در سازمان برنامه و بودجه طراحی کرده که قرار است از محل صندوق توسعه ملی 50 درصد قیمت وسایل نقلیه عمومی توسط دولت تامین شود که فرصت خوبی برای مشارکت بخش خصوصی است. همچنین یکی از منابع اصلی آلاینده در کشور، موتور سیکلت‌ها هستند و برنامه‌ای برای برقی کردن این وسیله نقلیه در نظر گرفته شد اما متاسفانه گران بودن باطری باعث تعویق این طرح شد. اما دولت آمادگی دارد تا سقف 4 میلیون تومان برای موتورسیکلت‌های برقی یارانه تعیین کند و اماکنی را برای شارژ باطری آنها راه اندازی و تجهیز کند.

افزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در نهایت در بخش انتهایی صحبت‌های خود به عزم دولت برای اجرا و پیگیری پروژه‌های آمایش سرزمین در کشور اشاره کرد و در کنار آن با تاکید بر لزوم کاهش فقر افزود:  در سال 96 میزان مستمری افزاد تحت پوشش کمیته امداد 40 هزار تومان بود و با احتساب مبلغ یارانه یک خانوار یک نفره مجموعا ماهی 90 هزار تومان درآمد داشت. این مبلغ در پایان سال به 200 هزار تومان رسید و یک خانوار 5 نفره تقریبا درآمدی 700 هزار تومانی داشت که آن را به عنوان خط مستمری معرفی می‌کنیم. در سال جدید تلاش بر این است که خانوارهای 5 نفره‌ای که کمتر از 700 هزار تومان در ماه مستمری دریافت می‌کنند و خانوارهای یک نفره‌ای که مستمری کمتر از 200 هزار تومانی دارند، تحت پوشش قرار گیرند و 7 هزار میلیارد تومان منبع مالی برای ارتقاء وضعیت معیشتی افراد تحت پوشش در نظر گرفته‌ایم که در کنار پروژه اشتغال به کار این افراد آن را پیگیری خواهیم کرد. در آخر لازم به ذکر است با تفاهمنامه‌ای که با سازمان بهزیستی و کمیته امداد داشته‌ایم قرار بر این شد که حدود 200 هزار فرصد شغلی برای افراد تحت پوشش در نظر گرفته شود./اخبار پولی مالی

اولویت‌های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جدید

 

اولویت‌های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جدید

اولویت‌های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال جدید

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار