ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    شنبه، 17 خرداد 1399 - 06:05  

دو خبر برای بازار مسکن - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  جمعه آخرین فرصت مدیریت مستقیم سهام عدالت


  واریز یارانه نقدی خرداد، سه‌شنبه


  مرز زمینی ایران و ترکیه بازگشایی شد


  قیمت نفت خام برنت به ۴۰ دلار برای هر بشکه رسید


  بورس مسکن، اتکای ساخت و ساز به وام بانکی را کم می‌کند؟


  چند هزار نفر مقرری بیمه بیکاری کرونا گرفتند؟


  کفایت نقدینگی دربازار بین‌بانکی


  ارسال برنامه اصلاح ساختار بودجه روز شنبه به مجلس


  فردا، آخرین مهلت تعیین روش آزادسازی سهام عدالت


  واریز وام ازدواج فرزندان بازنشستگان تا آخر خرداد


  در مسئوولیت ریاست کمیسیون بهداشت بهتر می توانم فعالیت کنم


  نسخه جدید برنامه موبایلی همراه کارت رفاه


  آغاز به کار تیم نوسازی Core Banking بانک رفاه کارگران


  بیمه ما 380 ریال سود بین سهامداران تقسیم کرد


  نسخه تحت وب اپلیکیشن «همراه نوین» راه‌اندازی شد


  90 درصد از پرداختی های بانک کشاورزی در بخش کشاورزی


  کلنگ زنی مدرسه شهدای بانک ملی در روستای آدران رباط کریم


  دروازه‌بان تیم ملی فوتبال مشتری بانک توسعه تعاون شد


  نقدی بر «تورم هدف» ۲۲درصدی


  شرایط پذیرش سهام عدالت برای وثیقه کارت اعتباری بانکی اعلام شد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 69957صفحه نخست » بانکیکشنبه، 23 اردیبهشت 1397 - 12:25
تحلیل روز:
دو خبر برای بازار مسکن
بازار مسکن + قیمت ارز + نرخ مسکن + تبدیل ریال + واردات + نرخ تورم + دلار نفتی + نفت + هدایی + اخبار پولی مالی +اخبار پولی مالی- با فروش نفت و سرازیر شدن دلارهای آمریکایی، چیزی که سهم ما شده صنعتی ورشکسته است که دلالان در آن هر روز چاق تر شده اند.
  

- نفت، نوعی خوشبتختی است که از شانس زیاد در آن غرق شده ایم . این طلای مجانی ثروتی است برای تمام کسانی که در تشت نفت متولد شده اند، جایی که هر کسی لیاقتش را ندارد. با این حال وقتی بی حساب و کتاب کیفورش می شویم ممکن  است خوش شانسی بزرگمان تبدیل به بزرگترین بدشاسی شود. همین ثروت افسانه ای اگر درست خورده نشود تبدیل به آفتی سیاه می شود که همه زندگی مان را در خود می سوزاند. ما نفت را از زمین بیرون می کشیم، آن را به کسانی که ندارند می فروشیم تا با پولش چراغ صنعت مان را روشن کنیم اما بیشتر این درآمد هنگفت را خرج چیزهای بی مورد می کنیم، یعنی چه!؟ یعنی مثلا به جای ذخیره کردنش، حقوق کارمندان خود را با این درآمد ها پرداخت می کنیم. خوب چه اتفاقی می افتد؟ برای پرداخت پول کارمندان مجبور می شویم دلار را به ریال تبدیل کنیم، و این باعث افزایش بیش از حد نقدینگی میشود. و این افزایش نقدینگی وقتی متورم شود،  دولت را مجبور می کند که  برای خالی کردن باد تورم، سوزن واردات کالای مصرفی را تیز کند تا بتواند با قیمت کمتر، این کالاها را تامین کند و جلوی تورم را بگیرد . اینجاست که شرکت های چینی، بازار گرسنه و تشنه ما را کشف می کنند و از درو دیوار بر سرمان فرود می آیند.  برای واردات ارزان و گسترده،  نه تنها باید نرخ ارز را ثابت نگه داریم بلکه مجبور می شویم ارز دولتی را تا دلار آخر از خزانه بیرون بکشیم و خرج کنیم . واردات گسترده با ارز ارزان قیمت، منجر به ورود کالای ارزان شده و اینجاست که فیتیله تولید صنعت داخلی پایین کشیده می شود و بازار دچار رکود می گردد. واردات کالاهای مصرفی ارزان قیمت نه تنها تورم را کاهش نمی دهد بلکه اقتصاد را به دو شقه قابل تجارت و غیر قابل تجارت تبدیل می کند. قیمت کالاهای مصرفی با واردات کالاهای ارزان، پایین نگه داشته می شود اما تورم به کالاهای غیر قابل تجارت و مبادله ناپذیر مثل زمین و مسکن منتقل می شود. انگیزه تولید و فعالیت های مولد کاهش یافته و سرمایه ها به سمت سفته بازی حرکت می کند. در این شرایط تولید از دست رفته و تورم در کشور نهادینه می شود و به هر شکلی که درآمد نفتی کاهش یابد، خواه با کاهش فروش یا با کاهش قیمت نفت، دلار مثل یک فنر فشرده شده رها می شود و قیمتش افزایش می یابد و تورم را بیش از حد افزایش می دهد. این مسئله همچنین قیمت نسبی کالاهای وارداتی را نیز پائین می‌آورد، درحالیکه قیمت‌های صادراتی برای مصرف‌کنندگان خارجی بالا می‌رود و انتقال منابع تولیدی و تقاضای داخلی از بخش تولیدی به بخش غیر قابل تجارت را تشدید می‌کند. چرا که منابعی چون سرمایه و کار برای برآورده ساختن افزایش تقاضای داخلی به بخش تولید کالاهای غیرقابل تجارت (مبادله نشدنی) داخلی و همچنین به بخش نفتی به سوی رونق، انتقال می‌یابد. هر دوی این انتقالات میزان تولید را دربخش صادرات سنتی که اکنون دچار وقفه شده کاهش می‌دهند و منجر به فرایندی می‌گردد که در اقتصاد کشور های صنعتی، به "صنعت زدائی" مرسوم شده‌است و کل این فرایند با عنوان «تأثیر انتقال منابع» شناخته می شود. در واقع با ارزان شدن قیمت نفت، موجودی حساب ذخیره ارزی نیز به صفر خواهد رسید و آن گاه دیگر امکان تعدیل نوسان درآمدهای نفتی وجود نخواهد داشت. 
کارشناسان معتقدند که نباید درآمدهای آتی خود را بر پایه قیمتهای متغیر بازارهای جهانی محاسبه کنند و همواره باید درصد قابل قبولی خطا را در پیش بینی‌های آتی قیمتها لحاظ کنند. در شرایطی که درآمدهای نفتی کشورهای صادرکننده نفت با شوک مثبت رو به رو می‌شود هزینه کردن کامل آن در یکسال در میان مدت آثار معکوسی از خود به جای می‌گذارد و در قالب بیماری هلندی به فعال سازی مکانیسمهای معیوب اقتصاد منجر می‌شود.
 خبر سفید این است که در صورت بهبود شرایط اقتصادی کشور، تجارت خارجی، بهبود وضعیت پروژه های عمرانی و فعالیت های پیمانکاری و جذابیت یافتن سرمایه گذاری در بخش صنعت و خدمات، کوچ سرمایه ها از مسکن به این بازار ها صورت خواهد گرفت که سبب افزایش رکود بخش مسکن در کوتاه مدت و میان مدت مخصوصا در بخش عرضه خواهد شد.
و اما خبر خاکستری:  با خارج شدن امریکا از برجام و شوک ناشی از گسترش تحریم ها و محدودیت های فراوان ایجاد شده برای کسب و کارها، بسیاری از فعالان اقتصادی از حوزه صنعت، پیمانکاری، تجارت و مانند آن را واداشت تا به سمت تعریف پروژه های ساخت و ساز، به عنوان بخشی از اقتصاد که کمتر در معرض مشکلات مستقیم ناشی از تحریم ها قرار خواهد گرفت رهسپار شوند. در نتیجه ولع ساخت و ساز بیش  از نیاز مصرف کننده، فرزند نامشروعی است که از این گونه اقتصادها متولد خواهد شد. پیامد عدم آرامش سیاسی و اقتصادی و بازگشت تحریم ها، فرو ریختن رونق نسبی تولید و تجارت و افزایش جدی فعالیت های سفته بازی همراه با افزایش تقاضا و بالا رفتن بیش از حد قیمت ها در بازار مسکن است.

سخن آخر این که: با فروش نفت و سرازیر شدن دلارهای آمریکایی، چیزی که سهم ما شده صنعتی ورشکسته  است که دلالان در آن هر روز چاق تر شده اند. گویا قرار است یک بار دیگر چنین رخدادی را تجربه کنیم./اخبار پولی مالی

نویسنده: حامدهدائی "اقتصاددان رفتاری"

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار