ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    دوشنبه، 1 بهمن 1397 - 04:23  

طبقات ضعیف از دریافت تسهیلات مسکن جا مانده اند - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  " بلاک چین" محور هشتمین همایش بانکداری الکترونیک


  واریز سود سپرده ها بانک کشاورزی در تاریخ متناظر با افتتاح حساب


  "همراه نوین" به‌روزرسانی شد


  افزایش ۱۸۸ درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک صادرات


  دلار آمریکا را 11 هزار و 450 تومان


  سکه وارد کانال چهار میلیون تومانی شد


  کاهش 32 درصدی تعداد چک های برگشتی در آذرماه 97


  واریز 500 میلیون یورو به حساب بیمه سلامت


  برخی بیماران درمان را رها کرده اند


  نرخ رسمی ۴۷ ارز ثابت ماند


  حکم قطعی 5 صراف صادر شد


  واریز سود سهام عدالت مشمولان ادامه دارد


  بیمه دانا خسارت زیاندیدگان بازارچه مرزی نقده را پرداخت می‌کند


  امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه


  بانک گردشگری به مجمع می نشیند


  شرکت های بیمه با توجه به تورم خسارت پرداخت کنند


  باجه بانک سینا در یاسوج به بهره برداری رسید


  مدیرعامل سایپا تغییر کرد


  بیماری نظام بانکی، علت است یا معلول؟


  حمایت از اشتغال و کسب و کار با اعطای تسهیلات بدون سود


- اندازه متن: + -  کد خبر: 70046صفحه نخست » اخبار دیگر رسانه هاسه شنبه، 25 اردیبهشت 1397 - 05:00
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور؛
طبقات ضعیف از دریافت تسهیلات مسکن جا مانده اند
تسهیلات + اخبار پولی مالی + طبقات + ضعیت + مسکن + خانه + خرید + وام + اخبار پولی مالی- ارایه تسهیلات مسکن نباید به این شکل باشد که طبقات ضعیف از دریافت تسهیلات جا مانده و چند طبقه بالاتر امکان بهره برداری از این تسهیلات برایشان فراهم شود.
  

به گزارش اخبار پولی مالی-  حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، بر ضرورت تشکیل مثلثی از شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برای سازگار کردن تسهیلات مسکن با قیمت منطقه تاکید کرد.

عقبایی با اشاره به اقدامات دولت در راستای خانه دار کردن مردم، گفت: یکی از اقدامات دولت ارایه تسهیلات بانکی بوده که اگر بگوییم وام کارا و موثر نبوده بی انصافی است زیرا مطمئنا در افزایش قدرت خرید مردم تاثیر به سزایی داشته است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، با تاکید بر ضرورت ایجاد تغییراتی در حوزه تسهیلات بانکی، افزود: افزایش رقم تسهیلات یکی از مهم ترین گام های دولت در راستای خانه دار کردن مردم است البته میزان و مبلغ تسهیلات نه به صورت یک فرمول برای تمام کشور بلکه متناسب با قیمت مسکن در کلانشهرها و شهرهای کوچک و روستاها باید متفاوت باشد.

ضرورت افزایش رقم تسهیلات متناسب با قیمت مسکن در مناطق مختلف

وی با بیان اینکه باید افزایش رقم تسهیلات متناسب با قیمت مسکن در مناطق مختلف کشور باشد، تصریح کرد: برای اثر گذاری بیشتر تسهیلات مسکن باید شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی با تشکیل مثلثی در راستای سازگار کردن این تسهیلات با قیمت منطقه تلاش کنند تا کارایی بیشتری از وام را شاهد باشیم.

عقبایی با تاکید بر ضرورت افزایش تعداد تسهیلات بانکی، گفت: تعداد تسهیلات اعطایی در بخش مسکن اکنون کم بوده از این رو باید با افزایش سرمایه بانک ها از حیث کمی این نوع وام ها افزایش یابد.

وی با بیان اینکه دهک های ضعیف جامعه از تسهیلات مسکن جا مانده اند، افزود: ارایه تسهیلات مسکن نباید به این شکل باشد که طبقات ضعیف از دریافت تسهیلات جا مانده و چند طبقه بالاتر امکان بهره برداری از این تسهیلات برایشان فراهم شود که این خود موجب هدایت افراد به سمت خانه دوم و سوم می شود.

کاهش نرخ سود وام مسکن لازم است

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور ادامه داد: علاوه بر ضرورت افزایش رقم تسهیلات مسکن و کاهش نرخ سود باید مدت بازپرداخت این نوع وام ها نیز بیشتر شود تا با توان مالی کارمندان و کارگران و دهک های ضعیف و متوسط جامعه سازگار و مطابق باشد.

عقبایی با بیان اینکه در کشورهای درگیر با رکود، مدت بازپرداخت تسهیلات بانکی حتی تا 4 دهه افزایش می یابد، افزود: ما هنوز مدت بازپرداخت را از 12 سال بیشتر نکرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات از 12 سال به 15 سال تنها در بافت فرسوده صورت گرفته است، گفت: لذا این مدت کم بوده و قاعدتا در وضعیت رکودی و شرایطی که هنوز توازن میان عرضه و تقاضا وجود ندارد مدت بازپرداخت وام بانکی باید حداقل برای مدت 5 یا 10 ساله افزایش یابد.

عقبایی با بیان اینکه موارد قانونی مانند مالیات های چندگانه می تواند از موانع تولید و ساخت مسکن در کشور باشد، تصریح کرد:حذف مقطعی این موانع از بازار مسکن می تواند شرایط بهتری را برای بازار رقم بزند.

گرانی مسکن افزایش قیمت

 نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، تاکید کرد: ارایه تسهیلات مسکن باید به نحوی باشد که دهک هایی تحت پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی بتوانند از آن بهره برداری کرده و امکان استفاده برای آن ها فراهم شده باشد.

ارایه تسهیلات بانکی محصور به یک بانک نباشد

عقبایی با بیان اینکه ارایه تسهیلات مسکن از سوی چند بانک اقدام مثبتی است که می تواند رونقی در بازار ایجاد کند، گفت: دولت به ویژه بانک مرکزی و همچنین شورای پول و اعتبار باید با ایجاد تکلیف برای بانک های دیگر ارایه تسهیلات مسکن را تسهیل کند.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک ها به قدری که علقه و علاقه برای ارایه تسهیلات خرید کالا یا خودرو دارند برای تسهیلا ت مسکن ندارند زیرا زمان بازپرداخت این نوع وام کمتر و سود بیشتری را عاید شبکه بانکی می کند.

مجلس مطالبه گر چرایی عدم اجرای طرح مسکن اجتماعی باشد

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، افزود: دولت باید با ترغیب یا ایجاد تکلیف از نظر کمی میزان ارایه تسهیلات مسکن را افزایش دهد تا شاهد کاراتر شدن بیشتر تسهیلات بانکی در این حوزه باشیم.

عقبایی با بیان اینکه از مجلس و به ویژه کمیسیون عمران آن می خواهیم که در حوزه مسکن اجتماعی که اصلی ترین شعار دولت یازدهم و دوازدهم بوده نظارت دقیق تری داشته و مطالبه گری کنند، تصریح کرد: اکنون نزدیک به 6 سال از عمر دولت می گذرد هنوز استارتی در حوزه مسکن اجتماعی نخورده است باید ببینیم شعار دولت چه زمانی در حوزه تولید مسکن استیجاری و مسکن اجتماعی به سرانجام می رسد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه حداکثر افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره بهای مسکن ۱۵ درصد خواهد بود، گفت: چهار عامل افزایش قیمت مسکن، تورم، عدم توازن بین عرضه و تقاضا و کاهش نرخ سود بانکی در گرانی اجاره بهای مسکن اثرگذار هستند.

حسام عقبائی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به وضعیت بازار اجاره بهای مسکن در تابستان سال جاری اظهار داشت: افزایش قیمت اجاره بها قطعا در بازار مسکن تهران رخ خواهد داد.

وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت اجاره بها در تابستان امسال اظهار داشت: یکی از دلایل اصلی تعیین نرخ اجاره بها شاخص قیمت مسکن است. ما شاهد افزایش قیمت مسکن از زمستان سال گذشته در بازار بودیم و اگر فرض کنیم افزایش قیمت خانه در بهار ۹۷ حباب بوده قطعا افزایش قیمت‌ها در زمستان سال گذشته اثر خود را در افزایش اجاره بها می‌گذارد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به یکی دیگر از عوامل افزایش اجاره بها گفت: از دیگر دلایل اصلی افزایش اجاره در بازار مسکن نبود توازن بین عرضه و تقاضا است به طوری که تقاضا بیشتر از عرضه است و همین نبود عرضه و محدودیت در فایل‌های اجاره باعث افزایش قیمت اجاره بها می‌شود.

عقبائی ادامه داد: عامل دیگر در بالا رفتن قیمت اجاره مسکن سود بانکی است به طوری که با کاهش سود بانکی انتظار مالکان افزایش اجاره بها است و همواره مالک اجاره را با سود بانکی قیاس می‌کند. بنابراین این عامل هم در بالا رفتن اجاره‌ها اثرگذار خواهد بود.

عقبائی با بیان اینکه عامل چهارم در رشد قیمت اجاره بهای مسکن تورم عمومی است، گفت: احتمالا با افزایش نرخ تورم مواجه خواهیم بود که این هم در تعیین نرخ اجاره بهای مسکن تاثیر می‌گذارد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه افزایش قیمت اجاره در بازار از خردادماه رخ می‌دهد، گفت: ‌پیش بینی می‌شود در شهرهای کوچک به دلیل توازن بین عرضه و تقاضا شاهد افزایش قیمت‌ها نخواهیم بود و اگر قیمت‌ها در شهرهای کوچک بالا برود بسیار جزئی خواهد بود.

وی افزود: همچنین در کلانشهرها افزایش اجاره بهای مسکن در حد تورم عمومی خواهد بود اما در کلانشهرهایی مثل تهران بین عدم توازن بین عرضه و تقاضا قیمت اجاره بها افزایش بیشتری خواهد داشت.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با پیش بینی درصد افزایش قیمت اجاره بهای مسکن در تابستان امسال گفت: حداکثر افزایش اجاره مسکن ۱۵ درصد خواهد بود.

عقبائی اظهار داشت: برخورد قضایی و قانونی برای افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن در قانون وجود ندارد اما اگر افزایش قیمت‌ها غیرمتعارف باشد بازار خودش را تنظیم می‌کند و بدترین برخورد با گرانفروشی‌ها این است که مردم به سمت معامله با این فایل‌های گران نروند. خانه ملت

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار