ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 3 مهر 1397 - 11:25  

رام کردن اسب سرکش نقدینگی - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  آمار معاملات و اخبار بورس کالای ایران، عرضه


  افزایش نرخ ارز توسط دولت، اتهامی بی اساس است


  مجازات کالاهای مجاز مشروط مشخص شد


  هیات‌ مدیره فرابورس به ابقای "هامونی" بر مسند مدیرعاملی رای دادند


  بیمه موبایل تا سقف 6 میلیون تومان


  واگذاری ۴۵۰ میلیارد تومان از اموال دولت در مهر ماه


  مصوبات شورای عالی بیمه تضمین اجرایی ندارد


  حباب سکه کاهش یافت


  دولت چین سند ملی مقابله تجاری با آمریکا را منتشر کرد


  اولویت افزایش اعتباردهی به دفترچه های بیمه


  راهکارهای بانک مرکزی برای مدیریت ارز صادراتی


  آمادگی قرض الحسنه مهر ایران در پرداخت وام دانشجویی


  افزایش ۴۰ درصدی فروش روغن موتورهای ایرانول


  پیمان سپاری ارزی موجب نابسامانی در بخش صادرات می شود


  سرقت ۶۰ میلیون دلار بیت‌کوین از یک صرافی


  قیمت طلای جهانی کاهش یافت


  تصمیم برای کاهش سهم بیمه های دولتی


  ارزش سبد سهام عدالت بیشتر شد


  پایان چاپ اسکناس در قدیمی‌ترین بانک مرکزی دنیا


  قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت + جدول


- اندازه متن: + -  کد خبر: 71368صفحه نخست » دیدگاهچهارشنبه، 13 تیر 1397 - 10:11
ایمان ایزدی مقدم
رام کردن اسب سرکش نقدینگی
کنترل نقدینگی + قیمت طلا + قیمت سکه + قیمت مسکن + نهضت مسکن + اوراق مشارکت + تیر آخر + اوراق خزانه + خرید + اخبار پولی مالیاخبار پولی مالی- "نهضت خرید ملک و زمین"می تواند بسیار جایگزین خوبی برای طلا و ارز باشد... در حقیقت نقدینگی بجای سرمایه گذاری روی دو کالای نامشهود روی ملک و زمین متمرکز می شود که دو اصل تولید و ارزش افزوده را داراست .
  

در روزگاری بسر می بریم که کشور با حجم عظیم نقدینگی و  سرگردانی سرمایه روبرو است و این اسب سرکش نقدینگی بازی و دوندگی در بازار ارز و طلا را بهترین میدان برای جولان خود یافته است. در این مسیر سیاستگذاران عرصه اقتصاد کشور با ارائه انواع و اقسام راهکارها مانند عرضه سپرده 20درصد در اسفند ماه 96، توزیع سکه و اوراق سکه محور، تزریق و تخصیص ارز با تک نرخ، تعطیلی صرافی ها سعی نمودند این اسب چموش نقدینگی را کنترل کنند، اما موفقیت حاصل نشد.
برای آنکه با ادبیات بحث، نقدینگی آشنا شویم تعریف برخی مفاهیم ضروری است :
به مجموع پول و شبه پول "نقدینگی" گفته می شود. میزان نقدینگی در مقابل مقدار معینی از کالاها و خدمات می باشد و نقدینگی باید با گردشی که دست افراد جامعه دارد تکافوی جریان کالاها و خدمات را بنماید. بدین ترتیب قیمت کالاها با میزان نقدینگی و سرعت گردش آن بستگی پیدا می کند. رشد بی رویه نقدینگی، باعث رشد سریع تقاضا برای کالاها و خدمات شده و چون در کوتاه مدت عرضه کالا و خدمات محدود است این امر منجر به ایجاد تورم در اقتصاد می شود. 
به زبان ساده تر " قیمت کالا به میزان نقدینگی وابسته است، هر چقدر نقدینگی افزایش یابد تقاضا برای کالا افزوده می شود، بعلت سرعت نقدینگی و در مقابل محدودیت تولید و عرضه کالا با تورم روبرو می شویم"
نقدینگی مردم در کشور ما به صورت سنتی وقتی در بانک نباشد بر خلاف نظر مدعیان اقتصاددان، بجای ورود به بازار کسب و کار و تولید به سمت بازارهای زود بازده و با دسترسی سریع سوق می یابد. این واقعیت را هم باید بپذیرفت به علل مختلف، تولید شرایط جذابی برای پذیرش نقدینگی ندارد، در حقیقت تولیدکنندگان با موانع متعدد مانند هزینه بالای تمام شده محصول، حقوق و دستمزد، مالیات و بیمه و ...روبرو هستند همین امر جاذب صاحبین نقدینگی نیست .
خوب حالا که نقدینگی به سمت تولید نرفت، در بانک هم نماند به کدام بازار می رود، بسیاری علاقه مند هدایت آن به بازار سرمایه (بورس) هستند ،در بازار سرمایه چه شرکتها و صنایعی وجود دارند ؟ غیر از این نخواهد بود که جنس حاضرین در بورس هم جنس تولیدکنندگان است، حتی سهام شرکت هایی مانند پتروشیمی، نفت نیز بعلت آنکه تابع سیاست بین المللی ایران است دستخوش نوسان است و سهام صد درصد قابل اتکایی نیست .
از دیگر ابزار بازار سرمایه مانند اوراق بدهی، اوراق خزانه اسلامی، صکوک هم در کشور ما کمتر استفاده شده یا برای عام جامعه ناشناخته است، این نکته را هم باید افزود که دولت اوراق بدهی و خزانه را برای پرداخت مطالبات پیمانکاران منتشر نموده است و صف اوراق بدهی تا نقد شوندگی بسیار است . این را روند بازار سرمایه و اوراق نشان می دهد .
این سیل خروشان، این اسب سرکش نقدینگی پس به کدام سمت می رود، آیا به بازار کالایی می رود، کدام کالا ؟ در این نگاه صاحب نقدینگی سکه را کالا می بیند، دلار را کالا می بیند . چون کنترلی وجود ندارد و مدیریت نشده است و عملا بر اساس تعاریف انجام شده با محدودیت عرضه روبرو هستیم، لذا خیلی زود افزایش قیمت در این دو بازار مشهود می شود.
فردی که یک سکه طلا به مبلغ 1 میلیون تومان سرمایه گذاری و خریده است در جریان نقدینگی ظرف یک تا دو ماه سرمایه اش به سه میلیون تومان می رسد، با این وضعیت از نظر روانی او ترغیب می شود که در این کالا بیشتر هزینه کند زیرا بسیار زود به سود رسیده است، همین جریان برای دلار هم وجود داشته و دارد. اگر این روند مهار نشود، مسیر ادامه می یابد زیرا چرخه کاذب "سود واهی" جاذب سرمایه ها است .
چه راه کارهایی برای مهار نقدینگی وجود دارد ؟ اینکه بگوییم ما بیشتر از اقتصاددانان و اصولا تحلیلگران اقتصاد می دانیم و راه حل ساده بوده و قابل انجام  ،حکایت " بالای گود نشینی و لنگ کردن" است .
سیاست شلیک آخر یا توزیع اوراق مشارکت با سود بالاتر از تورم، (در شرایط فعلی سودی بین 20تا 22درصد می تواند جذاب باشد) برای جذب نقدینگی می تواند مفید باشد اما این حرکت ضربه مهلکی به بدنه بانکها است زیرا نقدینگی از بانک خارج به دولت منتقل می شود و عملا بانک سپرده های خود را از دست می دهد،از سوی دیگر اگر بانک ها هم  بخواهند سود بالای 20 تا 22 درصدی بدهند که خودکشی است.
سیاست یا "نهضت خرید ملک و زمین"، این سیاست می تواند بسیار جایگزین خوبی برای طلا و ارز باشد، بدین ترتیب نقدینگی کنترل می شود، در حقیقت نقدینگی بجای سرمایه گذاری روی دو کالای نامشهود روی ملک و زمین متمرکز می شود که دو اصل تولید و ارزش افزوده را داراست .
ملک هیچگاه بی ارزش نمی شود، سرمایه گذاری در تولید مسکن ایجاد اشتغال می کند، اشتغال واقعی وقتی چرخ مسکن می چرخد به تبع آن صنایع وابسته که طیف بسیار گسترده ای هستند از صنایع فولاد و آهن گرفته تا تزئینات و طراحی از این سرمایه و نقدینگی بهره مند می شوند .
در نتیجه تورم کنترل می شود، حجم نقدینگی سرگردان کاهش می یابد و دولت به مقصود خود یعنی هدایت سرمایه به بازار کار دست می یابد.
برای آنکه مسکن جاذب نقدینگی شود باید الگوهای سرمایه گذاری در بخش مسکن بازنگری شود و با ایجاد سازوکارهای رونق بخش به بازار مسکن مانند تسهیل ساخت و ساز، کاهش عوارض و هزینه های تمام شده ساخت، بازسازی بافت فرسوده، ایجاد صندوق های زمین و مسکن، ایجاد حساب های سرمایه گذاری خرید مسکن جان تازه ای به این صنعت فراگیر داد و اسب سرکش نقدینگی را رام کرد./ اخبار پولی مالی

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار