ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 6 فروردین 1398 - 03:54  

دولت دست از قیمت گذاری ارز بردارد - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  امکان دریافت کمک‌های نقدی برای سیل‌زدگان از طریق "صاپ"


  بانک ملت به یارى سیل زدگان گلستانى شتافت


  استفاده از تمام ظرفیت بانک ملی برای کمک رسانی به مناطق سیل زده


  کمک مالی به سیل زدگان، قابل کسر از درآمد مشمول مالیات پرداخت کنندگان


  کنسلی بلیت پروازهای داخلی بدون اخذ جریمه


  اولویت بیمه نوین پرداخت خسارت زیان‌دیدگان سیل در شمال کشور


  اعلام آمادگی بیمه پاسارگاد برای پرداخت خسارت سیل زدگان


  آمادگی بیمه سامان برای پرداخت خسارت به بیمه شدگان سیل اخیر


  بازار ارز نیمه تعطیل است


  پرداخت فوری خسارت قربانیان سیل شمال کشور


  حمایت صندوق اعتباری هنر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه سیل زده


  بیمه تعاون با تمام توان در کنار حادثه دیدگان سیل اخیر


  آمادگی بیمه پارسیان، جهت پرداخت خسارات به سیل زدگان


  کمک های خودجوش کارکنان پست بانک به سیل زدگان


  افزایش نرخ ۱۰ ارز


  آماده باش شعب بیمه میهن در مناطق سیل زده


  اختصاص بودجه‌ای برای کمک به آسیب‌دیدگان مناطق سیل‌زده


  تحویل چک خسارت به ۱۵۰ واحد سیل‌زده گلستان


  حضور تیم های کارشناسی بیمه آرمان در مناطق سیل زده شمال کشور


  استمهال پرداخت بدهی محکومین رانندگی مازندران و گلستان


- اندازه متن: + -  کد خبر: 71459صفحه نخست » خبر اولشنبه، 16 تیر 1397 - 13:49
مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد؛
دولت دست از قیمت گذاری ارز بردارد
بانک پاسارگاد + اخبار بانک + اخبار پولی مالی + قیمت گذاری + ارز + دولت + معاملات + اخبار پولی مالی - قیمت ارز باید بر اساس مکانیزم بازار تعیین شود و دولت نباید به صورت دستوری آن را پایین نگه دارد. چرا که تجربه ثابت کرده که دستکاری دولت در بازار موجب آسیب رساندن به اقتصاد کشور می شود.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- مجتبی شهبازی، مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد درباره حجم نقدینگی موجوددر کشور گفت: بانک ها سال ها سود های موهوم دادند و سیل نقدینگی را بوجود آوردند و از ابتدا باید کاری می کردند که این اتفاق نیافتد. در واقع روزی هزار میلیارد تومان سودی را توزیع کردند که به وجود نیامده بود.هنوز هم این سود ارائه می شود وباید در مورد آن تجدید نظر صورت بگیرد. چرا که این سود از جیب مردم و خود بانک ها در حال پرداخت شدن است.

وی در ادامه افزود: نقدینگی باید به سمت بازارهایی برود که ایجاد ارزش افزود کند و بازار سرمایه در صدر این بازار هاست و نقدینگی را به سمت تولید سوق می دهد. این نقدینگی از طریق بازار سرمایه می تواند به سمت اوراق بدهی نیز برود. باید به مکانیزم بازار اعتقاد داشته باشیم و باید قضیه باید در سیاستگذاری ها درونی شود و اعتقاد به مکانیزم بازار باعث می شود، دیگر محدودیت هایی در مواقعی برای بازار و ابزارهای جدید می شود، اعمال نمی شود.

شهبازی همچنین خاطر نشان کرد:محدودیت هایی که در حال حاضر وجود دارد، باعث می شود که مکانیزم بازار و عرضه و تقاضا آسیب ببیند و بدین ترتیب نقدینگی به سمت بازارهای کاذب هدایت می شود. دولت باید راهی پیدا کند که از این بی برنامگی خارج شده و به دنبال راه حل های کوتاه مدت نباشد و راهکار بلند مدتی برای کنترل نقدینگی بیابد.

وی با اشاره به این موضوع که بحث تحریم ها را هم در پیش داریم و بی برنامگی و راه حل های کوتاه مدت باعث افزایش بی اعتمادی میان سرمایه گذاران شده و ایجاد آشوب می کند، افزود: در این شرایط مردم برای سرمایه گذاری اعتماد نمی کنند. سرمایه گذار باید بتواند به یک بازار اعتماد کند تا پول خودرا در آن بگذارد و ایجاد بی اعتمادی در مردم به ضرر اقتصاد کشور است.

مردم نگران سرمایه های خود هستند

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد در ادامه گفت:به نظر می رسد که وقت آن رسیده که دولت برای کاهش ارزش ریال تدابیری بیاندیشد. در این شرایط نمی توان از مردم توقع داشت که نگران سرمایه های خود نباشند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: با وجودی که بازار سرمایه ظرفیت جذب تمام نقدینگی سرگردان موجود در کشور را ندارد اما می تواند بخشی از آن را جذب کند چون این بازار جذابیت های خاص خود را دارد و سرمایه گذاری در این بازار ایجاد ارزش افزوده می کند. ضمن این که پولی که به بازار سرمایه می رود، می تواند جذب تولید شده و تولید کالاهای داخلی کمک کند.بنابراین دولت می تواند با در نظر گرفتن مشوق هایی به جذب نقدینگی در بازار سرمایه کمک کرده و بدین ترتیب ضرب تورم را بگیرد.

شهبازی در ادامه افزود: در این شرایط بخش مسکن هم می تواند فرصت مناسبی برای جذب نقدینگی باشد؛ چون وقتی سرمایه وارد حوزه مسکن شود، چند سالی طول می کشد تا دوباره از آن خارج شده و آزاد شود؛همین موضوع می تواند موجب کنترل نقدینگی شود اما از طرفی نباید شرایط به نحوی باشد که کنترل این بازار هم از دست خارج شود و دوباره به دوران رکود برگردد.

وی با اشاره به این نکته که در حال حاضر فنر نقدینگی رها شده، گفت: پس از آن که مدت ها این فنر را فشرده نگه داشتند و اجازه ندادند که مکانیزم بازار قیمت ها را تعیین کند، ناگهان آزاد شده و قیمت ها هم به همین خاطر به صورت جهشی افزایش یافته و در این شرایط همه دارایی هااز جمله خودرو،ملک، سکه و …. با افزایش نرخ مواجه شدند و در این شرایط دارایی هایی که ارزش افزوده ایجاد کند از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود و سهام یکی از دارایی هایی است که در کنار آن که افزایش نرخ دارد، سود هم می دهد و در این شرایط منطقی است که سرمایه ها جذب بورس شود.

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد تاکید کرد: بخصوص که شرکت های صادرات محور با افزایش نرخ ارز از رونق بیشتری برخوردار شده اند. در واقع بازار سرمایه از دو جنبه امکان رشد دارد؛ هم با افزایش ارزش دارایی ها با رشد نرخ دلار و با افزایش سود آوری شرکت ها می توانند تعدیل نسبت قیمت به درآمد را داشته باشند. بدین ترتیب افزایش حجم معاملات و رشد شاخص در این شرایط اتفاقی بود که باید می افتاد اما اینکه با اجرای تحریم ها سرنوشت این شرکت ها چه خواهد شد، ابهام وجود دارد باید مورد بررسی قرار گرفته و شرایط را توجه به اتفاقات پیش رو سنجید.

وی به این مطلب اشاره کرد که در حال حاضر دارایی ها باید با توجه به نرخ ارز به روز شود و قیمت ارز باید بر اساس مکانیزم بازار تعیین شود و دولت نباید به صورت دستوری آن را پایین نگه دارد. نرخ ارز با توجه به تورم تعیین می شد وبه صورت پله پله با کاهش ارزش ریال مواجه بودیم اما الان این فنر از جای خود رها شده و نرخ ارز به صورت ناگهانی آزاد شده و ارزش ریال با سرعت بیشتری کاهش یافته است. این اتفاق تبعاتی دارد نظیر ایجاد آشوب، هیجان کاذب در بازار های مختلف، تشکیل شدن صف های طولانی برای خرید طلا و ارز و … که باعث آسیب زدن به اقتصاد کشور می شود.

به اعتقاد شهبازی در این شرایط اگر دولت می خواهد که ارزش ریال بیش از این کاهش پیدا نکند، باید از اظهار نظرهای غیر کارشناسی و مصوبات احساسی پرهیز کرده و فکری برای نقدینگی موجود در جامعه کند و راجع به سود های بانکی تصمیم جدی بگیرند و آن را تا حدی که می شود، کاهش دهند.

این فعال بازار سرمایه همچنین گفت: بهتر است دولت دنبال تجویز مسکن های موقتی نباشد و به راه حل های بلند مدت و حساب شده اندیشیده و مکانیزم بازار را رعایت کند و دیگر دست از دستکاری بازار بردارد. چرا که تجربه ثابت کرده که دستکاری دولت در بازار موجب آسیب رساندن به اقتصاد کشور می شود و این روند معیوب باید بالاخره خاتمه یابد./ اخبار مالی

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار