ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 6 فروردین 1398 - 04:24  

بیمه پارسیان پیشتاز در حوزه نفت و انرژی - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    حمایت از کالای ایرانی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  امکان دریافت کمک‌های نقدی برای سیل‌زدگان از طریق "صاپ"


  بانک ملت به یارى سیل زدگان گلستانى شتافت


  استفاده از تمام ظرفیت بانک ملی برای کمک رسانی به مناطق سیل زده


  کمک مالی به سیل زدگان، قابل کسر از درآمد مشمول مالیات پرداخت کنندگان


  کنسلی بلیت پروازهای داخلی بدون اخذ جریمه


  اولویت بیمه نوین پرداخت خسارت زیان‌دیدگان سیل در شمال کشور


  اعلام آمادگی بیمه پاسارگاد برای پرداخت خسارت سیل زدگان


  آمادگی بیمه سامان برای پرداخت خسارت به بیمه شدگان سیل اخیر


  بازار ارز نیمه تعطیل است


  پرداخت فوری خسارت قربانیان سیل شمال کشور


  حمایت صندوق اعتباری هنر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه سیل زده


  بیمه تعاون با تمام توان در کنار حادثه دیدگان سیل اخیر


  آمادگی بیمه پارسیان، جهت پرداخت خسارات به سیل زدگان


  کمک های خودجوش کارکنان پست بانک به سیل زدگان


  افزایش نرخ ۱۰ ارز


  آماده باش شعب بیمه میهن در مناطق سیل زده


  اختصاص بودجه‌ای برای کمک به آسیب‌دیدگان مناطق سیل‌زده


  تحویل چک خسارت به ۱۵۰ واحد سیل‌زده گلستان


  حضور تیم های کارشناسی بیمه آرمان در مناطق سیل زده شمال کشور


  استمهال پرداخت بدهی محکومین رانندگی مازندران و گلستان


- اندازه متن: + -  کد خبر: 71519صفحه نخست » بیمهسه شنبه، 19 تیر 1397 - 09:55
کریمیان مطرح کرد؛
بیمه پارسیان پیشتاز در حوزه نفت و انرژی
بیمه پارسیان + اخبار بیمه + اخبار پولی مالی + نفت + انرژی + حوادث + عملکرد فنی + استراتژی + اخبار پولی مالی - بیمه پارسیان جزء معدود شرکت های بیمه ای است که دارای شعبه تخصصی در حوزه نفت و انرژی بوده و با استفاده از نیروی انسانی متخصص در هر دو صنعت بیمه و نفت به مشتریان خدمات رسانی می کند.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- ایران یک کشور نفت خیز بوده و وجود شرکتهای بزرگ نفتی در این کشور و همچنین خطراتی که ممکن است این صنعت را تهدید کند، اهمیت جایگاه صنعت بیمه ایران در بخش نفت و انرژی را افزایش می دهد. برخی از شرکت های بیمه فعالیت گسترده ای در این حوزه داشته و به صورت تخصصی به آن ورود کرده اند. شرکت بیمه پارسیان هم یکی از این شرکت هاست. به این منظور گفت و گویی با لیلا کریمیان، سرپرست شعبه تخصصی بیمه های نفت،گاز و پتروشیمی و معاون مدیر بیمه های اتکایی شرکت بیمه پارسیان انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

به نظر شما جایگاه صنعت بیمه در صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی کجاست ؟

ایران به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک و دومین دارنده ذخایر گازی جهان و همچنین قرار گرفتن در قطب انرژی جهان، یعنی خاورمیانه و خلیج فارس، از جایگاه ویژه و منحصربه فردی برخوردار است که بر این اساس بخش عمده ای از توسعه اقتصادی کشور بر مبنای نفت و گاز تدوین شده و علی رغم تلاش های صورت گرفته در سال های اخیر جهت افزایش سهم صنایع غیر نفتی اما همچنان بستر توسعه اقتصادی کشور بر بنیاد صنعت نفت بنا شده است و بیش از ۷۵ درصد از درآمدهای ارزی کشور و حدود ۸۰ درصد از تأمین بودجه عمومی دولت را به خود اختصاص داده است. بنابراین سرمایه گذاری های کلان و گسترده ای در صنایع و تأسیسات حوزه های انرژی در بخش بالادستی و پایین دستی صورت گرفته و یکی از موضوعات اساسی در امنیت سرمایه گذاری در هر بخش از صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایجاد بستر مناسب برای پوشش حوادث و مخاطراتی است که ممکن است هر لحظه فاجعه بزرگی را ایجاد کند و جبرانش برای مسئولین امر بسیار پرهزینه باشد.

به کارگیری سازوکارهای صنعت بیمه به منظور ایجاد حاشیه امن اقتصادی و صیانت از اموال و دارایی ها به ویژه در صنعت معظم نفت و گاز یک ضرورت است. همچنین با توجه به تکنولوژی خاصی که در صنایع اکتشاف، استخراج نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد، لزوم به حداقل رساندن احتمال بروز حوادث و به تبع آن نیز میزان خسارت باید از اولویت های مهم در نظام تصمیم گیری مدیران صنعت باشد. در این راستا اقدامات خوبی به ویژه در سالهای اخیر صورت گرفته و همکاری فی مابین افزایش یافته است اما فاصله چشمگیر شرایط فعلی با مقصد مطلوب غیر قابل انکار است و نیازمند همت و هماهنگى ویژه اى بین شرکت هاى بیمه و شرکت های فعال در صنعت نفت است. متأسفانه در برخی موارد عملکرد فنی نه چندان مناسب شرکت هاى بیمه و در مواردی نیز عدم همکاری و شناخت کافی از بیمه در صنعت نفت سبب بى نتیجه ماندن این امر مهم شده است و صنعت بیمه ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای نفتخیز منطقه هنوز جایگاه درخور و قابل اتکایی ندارد.

سهم بیمه پارسیان از بیمه های نفتی چقدر است؟

بیمه پارسیان در حال حاضر یکی از بازیگران اصلی صنعت بیمه انرژی کشور است و خوشبختانه در سال های اخیر اقدامات خوب و موثری در جهت رشد روز افزون آن صورت گرفته است. همانطور که می دانید بیمه پارسیان جزء معدود شرکت های بیمه ای است که دارای شعبه تخصصی در این حوزه بوده و با استفاده از نیروی انسانی متخصص در هر دو صنعت بیمه و نفت به مشتریان خدمات رسانی می کند. با توجه به آمارهای رسمی و برخی اطلاعات جمع آوری شده از بازار، سهم بیمه پارسیان از بیمه های انرژی کشور بالای ۱۰درصد است و از این حیث در بین سه شرکت اول بیمه ای قرار دارد که با امید به ادامه روند رو به رشد گذشته، پیش بینی می شود در سال آتی به رتبه دوم ارتقاء یابد. شایان ذکر است بیمه پارسیان یکی از اعضای فعال کنسرسیوم انرژی شرکت های بیمه است و از منظر توان فنی و ظرفیت های تخصصی از بهترین های صنعت بیمه انرژی به حساب می آید.

هدف از تاسیس شعبه تخصصی نفت در بیمه پارسیان چه بوده است و چه دستاوردی داشته است؟

تأسیس شعبه تخصصی که نزدیک به ۴ سال پیش صورت گرفت را می­توان یکی از تصمیمات و استراتژی های موفق شرکت دانست که اثرات آن به وضوح امروز قابل مشاهده است. چندین عامل و دلیل را می توان در بروز چنین تصمیمی مهم شمرد. اولاً از آنجا که اغلب بیمه گذاران در بخش انرژی را شرکت های بزرگ و خاص تشکیل می دهند به تبع به تناسب انتظار خدمت رسانی ویژه و سریع را نیز از شرکت بیمه دارند. به همین دلیل تاسیس شعبه تخصصی و ارجاع رسیدگی درخواست های این شرکت ها به یک تیم عملیاتی ویژه بهتر میتوانست انتظارات را برآورده نماید و همین امر به عنوان یک مزیت رقابتی در بازار بیمه انرژی قابل ارائه بود.

از سوی دیگر ارائه پوشش های بیمه انرژی و مسائل جانبی آنها از جمله ارزیابی ریسک، رسیدگی به پرونده های خسارت، تهیه بیمه نامه ها و شرایط قراردادی همه و همه نیازمند دانش فنی بالا در هر دو بخش بیمه و نفت بود و لذا لزوم تاسیس شعبه تخصصی را پر رنگ تر می کرد. یکی دیگر از تفاوت های این رشته با سایر رشته های بیمه ای را میتوان زبان و قوانین حاکم بر بیمه نامه ها و اسناد قراردادی در این حوزه دانست. برای مثال علاوه بر قوانین داخلی در offshore قوانین و دستورالعمل های بین المللی نیز بر عملیات دکل ها و سکوهای دریایی حاکم است و در کنار این موضوع کلیه بیمه نامه ها به زبان انگلیسی تهیه و ارائه می گردد. همه این موارد لزوم تاسیس شعبه تخصصی را توجیه می کرد که خوشبختانه با نگاه مثبت نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بیمه پارسیان این موضوع به بهترین شکل خود اجرایی شد و از جمله دستاوردهای آن نیز میتوان به کسب سهم بازار بیشتر در بیمه های انرژی، ایجاد روابط بلند مدت با شرکت های بزرگ و جذب سایر پرتفوی بیمه ای آنها و ارتقاء دانش فنی مجموعه بیمه پارسیان اشاره کرد.

صنعت بیمه و فعالان آن چقدر با ریسک های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی آشنایی دارند؟ و دانش فنی نفتی چقدر در ارزیابی ریسک ها موثر است ؟

به دلیل وجود پیچیدگى هاى فنى پروژه هاى صنعت نفت در عملیات اکتشاف، توسعه و بهره بردارى، وجود همکارى دو جانبه بین بیمه گذار و بیمه گر اجتناب ناپذیر خواهد بود تا ضمن تلاش براى شناسایى ریسک ها، اقدامات پیش گیرانه جهت مدیریت صحیح و مؤثر اخذ شود. این مهم جز با اعتماد و استفاده از نیروى متخصص و ارائه آموزش هاى لازم با استفاده از فن آوری هاى روزآمد دنیا در زمینه مدیریت ریسک در صنعت نفت و گاز محقق نخواهد شد. خوشبختانه در کشورمان دانش فنى لازم جهت بهره بردارى از منابــع هیدروکربورى و هم چنین ارائه پوشش بیمه ای متناسب با آنها وجود دارد ولی متأسفانه این دو حوزه با یکدیگر پیوند نخورده اند. یکی از قدم های مثبتی که در رفع این مشکل بر داشته شد ابلاغ بخشنامه ای در این خصوص از وزارت نفت به کلیه شرکت های تابعه بود که هدف آن تبیین اهمیت بحث بیمه و سیاست گذارى در این خصوص بود.  از طرف دیگر فعالان صنعت بیمه نیاز نیز به اهمیت و ضرورت آموزش های کاربردی و به روزرسانی دانش فنی خود در این حوزه بیش از قبل پی برده اند و با برگزاری هم اندیشی ها و گردهمایی های فنی تلاش برای انتقال و کسب دانش تخصصی خود دارند. برای نمونه جلسات کمیته بیمه گردهمایی شرکت های اکتشاف و توسعه یکی از نمونه های بارز و مثمر ثمر در این زمینه بوده است.

مهمترین چالش های بیمه در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی چیست؟

برای رسیدن به شرایط مطلوب چالش های فراوانی در این مسیر وجود دارد که نیاز به آسیب شناسی دقیق دارد اما مهمترین چالش را می توان نبود زبان مشترک بین دو صنعت دانست که نتیجه آن عدم همکاری کامل و در برخی موارد شکل گیری سوء تفاهم ها و سوء برداشت ها از یکدیگر شده است. لازم است همه اقدامات در جهت اصلاح این امر برنامه ریزی شود. اعتقاد و برنامه ریزی دوره های آموزشی مستمر در هر دو صنعت برای شناخت یکدیگر، جدی گرفتن مبحث ارزیابی ریسک و بازدید های فنی از واحدهای نفتی، استفاده از نیروی انسانی کیفی و متخصص در بحث ارزیابی خسارت، شرکت در همایش ها و کنفرانسهای صنعت نفت جهت آشنایی با دغدغه ها و نیازهای آن و در نهایت تلاش جهت طراحی محصولات جدید و متناسب با نیازهای روز این صنعت، همه و همه راهکارهایی است که منجر به شکل گیری زبان مشترک می شود./ اخبار مالی

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار