ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    یکشنبه، 31 شهریور 1398 - 20:25  

چراسیف از بانک مرکزی کنار گذاشته شد؟ - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  تولید ،‌شاه بیت تسیهلات ارزان قیمت بانک پاسارگاد


  کاهش 2 درصدی تعداد شعب بانک ملی ایران


  وجه التزام از شورای فقهی مجوز گرفت


  جزئیات تغییر ساعات کاری بانکها تا ۱۵ مهرماه


  اولویت نخست بیمه کوثر کسب رضایت بیمه گذاران


  تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین گرفته نشده‌


  ایمیدرو تا پایان سال ۱۰ هزار شغل جدید ایجاد می‌کند


  کمیته اجرایی عملیات بازار باز تشکیل شد


  رتبه‌بندی بانک‌ها تا پایان سال 98 اجرایی می شود


  سامانه ثبت اعتراض قطع یارانه نقدی آغاز به کار کرد


  ۴۰ درصد از اقتصاد کشور معاف از مالیات است


  صدور مجوز فروش اوراق تا سقف ۳۸ هزار میلیارد تومان


  قیمت دلار به ۱۱۴۰۰ تومان رسید


  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید


  صورت‌های مالی سال 97 بانک سپه تصویب شد


  بخشنامه تغییر ساعات کاری ادارات تهران تا ۱۵ مهر ابلاغ شد


  نرخ رسمی همه ارزها ثابت ماند


  جزییات راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا


  تورم ژاپن به ۰.۳ درصد رسید!


  پُرمصرف‌ها منتظر کنتور هوشمند باشند


- اندازه متن: + -  کد خبر: 72038صفحه نخست » خبر اولسه شنبه، 2 مرداد 1397 - 15:26
گزارش روز:
چراسیف از بانک مرکزی کنار گذاشته شد؟
سیف + بانک مرکزی + تورم + ترمیم کابینه + نرخ ارز + نرخ طلا + موسسه غیر مجاز + اخبار پولی مالیاخبار پولی مالی- مجموعه ای از رخدادها از جمله نارضایتی در نظام بانکی به ویژه در بخش نرخ سود در کنار پذیرش سیاست های اشتباه در بازار ارز و طلا و ایجاد شرایط نامطلوب در بازار پولی باعث تغییر رئیس کل بانک مرکزی ج.ا.ایران شد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی، ولی اله سیف رئیس وقت بانک مرکزی ج.ا.ایران را می توان نخستین قربانی ترمیم کابیه دوازدهم نامید. وی نه تنها از سوی برخی سپرده گذران موسسه های اعتباری که سرمایه خود را از دست داده بودند و به صورت مستمر برای دریافت سپرده های خود  تقریبا هر روز مقابل ساختمان بانک مرکزی ج.ا.ایران تحصن می کردند، بلکه از سوی کارشناسان بانکی نیز مورد انتقاد قرارداشت.

مقابله سیف با موسسه های اعتباری غیر مجاز خیلی دیر کلید خورد. گفته می شود که وی علی رغم توصیه های موکد همکاران خوددر نظام بانکی آنقدر با این موسسه ها مماشات کرد تا اینکه شرایط به وضعیت بحرانی و امنیتی رسید.
نقطه تضاد دیگر سیف با بانک ها فشار روزافزون وی برای افزایش ذخایر قانونی آنها بود. گفته می شود که وی گزارش های حسابرسی شده بانک ها را که در صورت های مالی آنها منعکس شده بود مورد توجه قرار نمی داد و همواره بر تقویت شاخص کفایت سرمایه آنها  پای می فشرد موضوعی که بر روی قدرت وام دهی این موسسه ها تاثیر منفی زیادی برجای گذاشت.
نکته دیگری که در انتقاد از سیف در میان همکاران بانکی وی مطرح بود عدم تخصص کافی وی در مباحث اقتصادی به ویژه اقتصاد کلان بود. 
سیف  دانش‌آموخته کارشناسی ارشد حسابداری از دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران و دارای دکتری حسابداری از دانشگاه علامه طباطبایی بود در حالی که سمت وی در بانک مرکزی اقتضا می کرد که از تخصص کافی در حوزه اقتصاد نیز بهره مند باشد تا بتواند با شناخت کافی از ساز و کارهای علم اقتصاد با همکاران خود در نظام بانکی به خوبی تعامل برقرار کند موضوعی که به نظر می رسد تا آخرین روزها نیز محقق نشد.
در زمان ریاست وی بر بانک مرکزی سیاست سرکوب نرخ سود بانکی به مورد اجرا گذاشته شد . این در حالی بود که مدیران بانک ها بارها بارها در باره عواقب این تصمیم به ایشان گوشزد کرده بودند و آن را یک کار اشتباه می دانستند. چرا که در شرایط ی که تولیدی در شرایط بسیار نامطلوب قراردارد و نرخ بیکاری بالا است زندگی بخش بزرگی از مردم که با پول های ناشی از نرخ سود سپرده بانک ها می گذشت دچار مشکل شد . با کاهش سود بانکی مردم نقدینگی خود را از بانک ها خارج  کرده و سرمایه خود را به سمت بازار های نقد شونده سریعی چون  ارز و طلا بردند تا بتوانند از این مسیر کسب سود کنند،  همین امر باعث افزایش تقاضا و کاهش عرضه شد و نرخ ها بالا رفت و با توجه به مشکلات اقتصادی مردم مجبور شدند که بیشتر به سمت ارز و طلا بروند. این رخداد باعث افزایش فعالیت دلالان ارزی شد در واکنش به این رویداد سیف با تغییر کامیاب  معاون خبره ارزی خود و جایگزین کردن وی بایک جوان کم سابقه و کم تجربه ریسک بزرگ و ناموجهی را انجام داد .
به گزارش اخبار پولی مالی، پذیرش نرخ ارز 4200 تومانی از دیگر اشتباهات سیف عنوان می شود. فریز کردن نرخ ارز  انفجار ثبت سفارش را به دلیل استفاده از اختلاف قیمت ارز دولتی و ارز در بازار ازاد ایجاد کرد که مساله واردات خودروهای لوکس به صورت غیر قانونی تنها یکی از نمود های آن محسوب می گردد. گفته می شود ظرف تنها 10 روز 50 میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفت ! 
موضوع دیگر فروش سکه با طلا با توجیه تنظیم بازار بود. حراج طلاهای خرانه با قیمت پایین در حالی که همه شاخص ها خبر از فاصله قیمتی شدید آن در بازار آزاد می دادند رانت عظیمی را برای برخی پدید آورد. طبق گزارش سازمان بازرسی کل کشور هفت میلیون و ششصد هزار ثبت نام سکه انجام شد که ۵۰ نفر، پنج درصد این سکه ها را در اختیار گرفتند با توجه به این که هر سکه حداقل یک‌ میلیون سود برای خریدار ایجاد کرد. 
کارشناسان بر این باور هستند که سیف و تیم کارشناسی بانک مرکزی وظیفه داشتند که ضمن اعمال کنترل بر بازار از توزیع رانت های عظیم و ایجاد ضرر و زیان خزانه و ساختار اجتماعی و سیاسی کشور جلوگیری به عمل می آورند.
البته باید توجه داشت که در ساختار اقتصادی کشور بانک مرکزی از استقلال لازم برخوردار نیست و به دلیل وابستگی های بیش از حد به دولت به ناچار بایددر نهایت مطیع اوامر سیاست مدارن باشد و نه کارشناسان خود. از همین روی بوده که دولت موفق شده از منابع بانک ها در جهت اجرای سیاستهای خود برداشتهای متعدد و کلانی را  به انجام برساند. از این منظر نمی توان همه مشکلات موجود در بازار پولی کشور را  بر عهده سیف گذارد با این حال باید توجه داشت که وی به عنوان رئیس کل با آگاهی از نتیجه اجرای سیاست های پولی دولت و بخش های خصولتی می بایستی از خود استقامت و  تلاش بیشتری نشان میداد که نداد موضوعی که باعث شد دولت ناچار به انتخاب جانشینی برای وی گردد.
به هر ترتیب ولی الله سیف با تصمیم رئیس جمهور و با تقدیر از وی بخاطر سلامت کاری و ایستادگی در برابر موسسات غیر مجاز در شرایط اقتصادی بسیار  سخت از بانک مرکزی رفت. در ادامه میراث وی را که برای جانشین خود عبد الناصر همتی باقی گذاشته است مرور می کنیم:
1- برای اولین بار در تاریخ کشور حجم نقدینگی از میزان تولید ناخالص داخلی بیشتر شده است
2- برای اولین بار در کشور، حجم شبه پول به پول بیش از 10 برابر شده است
3- سرعت گردش پول به زیر 1 میل کرده است
4- حجم زیان بانکی در کشور به بالاترین میزان نسبت به تولید ناخالص ملی در تاریخ ایران رسیده است
5- نرخ ارز با جهش های ناگهانی به بیش از 90 هزار ریال رسیده است
6- معوقات بانکی به بالاترین میزان خود در تاریخ اقتصاد ایران رسیده است
7- سیستم بانکی کشور بیشترین اضافه برداشت در تاریخ اقتصاد کشور از بانک مرکزی را دارد
8- نرخ سود در حال افزایش و رسیدن به بالاترین میزان در 4 سال گذشته و در مرز 24 درصد است
9- بانک ها بخشنامه های بانک مرکزی را رعایت نمی کنند
10- تورم پنهان بالای 50 درصدی سالانه برای مدت حداقل 4 سال در انتظار اقتصاد ایران است./اخبار پولی مالی 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار