ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    شنبه، 26 مرداد 1398 - 20:01  

فرایند تأمین مالی جمعی در فرابورس - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  اطلاعات نادرست از صورتهای مالی منتشر نکنید


  کمک 313 هزار میلیارد ریالی بانک ملی به رونق بخش های اقتصادی


  پرداخت ۱۵هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های خرد و متوسط


  بکارگیری مفهوم توانمندسازی سبب کاراتر شدن نظام سلامت می‌شود


  برخورد با بانک‌هایی که در پرداخت وام ازدواج سنگ‌اندازی می‌کنند


  آخرین مهلت بخشودگی جرائم کارفرمایان


  بانک مرکزی بدهی ۴ بانک و موسسه اعتباری را تقسیط کرد


  قیمت دلار در صرافی‌ها به ۱۱۷۰۰ تومان رسید


  یارانه نقدی امشب واریز می شود


  تصویب طرح تأمین مسکن کارمندان به زودی در دولت


  درج قیمت کالا و اعلام نرخ خدمات الزامی است


  حمایت بانک ایران زمین از خط تولید جدید شرکت فولاد اکسین اهواز


  حمایت بانک شهر از جشنواره فیلم‌ کودکان و نوجوانان


  ششمین عرضه نفت خام سنگین در بورس انرژی


  "وملل" به سود رسید


  مبادله ۷.۸ میلیون فقره چک در تیرماه 98


  رشد 170 و 129 درصدی حجم و ارزش معاملات بورس کالا


  کاهش ­نرخ رسمی یورو


  تالار صادراتی میزبان عرضه 32 هزار تن قیر و عایق رطوبتی


  سامانه (سامد) به بهره برداری رسید


- اندازه متن: + -  کد خبر: 72530صفحه نخست » بورسسه شنبه، 23 مرداد 1397 - 15:00
مدیر عامل فرابورس تشریح کرد؛
فرایند تأمین مالی جمعی در فرابورس
فرابورس + اخبار پولی مالی + تامین مالی + کشور اروپایی + تامین مالی + بازار سرمایه + اخبارپولی مالی - یکی از اهداف تدوین دستورالعمل تأمین مالی جمعی کمک به تأمین مالی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق ظرفیت‌های کرادفاندینگ است.
  

به گزارش اخبار پولی مالی-هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران در سمینار آشنایی با دستورالعمل تأمین مالی جمعی با اشاره به فرایند‌ تدوین آن، ‌الزامات ‌ارائه ‌خدمات کرادفاندینگ را تشریح کرد.

خبرهای دریافتی از فرابورس حاکی است هامونی در در سمینار آشنایی با دستورالعمل تأمین مالی جمعی که با حضور نمایندگانی از سازمان ملی کارآفرینی، انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان، پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی، انجمن وی‌سی و مدیران اتاق ایران برگزار شد، اظهار کرد: در کشورهایی همچون ایران، چین، هند و سایر کشورهایی که بازارهای مالی آن‌ها مردمی است، تأمین مالی جمعی سال‌ها پیش برمی‌گردد و حتی عرضه‌های اولیه‌ای که در بازار سرمایه کشورمان انجام می‌دهیم، به نوعی کرادفاندینگ است؛ چراکه تأمین مالی جمعی یعنی اینکه مردم سرمایه‌گذاریِ مشترک کنند.

مدیر عامل فرابورس ایران در مورد تفاوت بازارهای مالی ایران با کشورهای اروپایی و آمریکایی با بیان اینکه در بازار سرمایه ما مردم و سهامداران حقیقی فعال هستند،گفت: در بورس‌های اروپایی و آمریکایی سرمایه‌گذاران نهادی در کشف قیمت‌های تاثیرگذارند. حوزه‌هایی همچون کرادفاندینگ که در حال تبدیل شدن به ترند جهانی است، به نوعی تجربه کشورهایی همچون ایران است که به جای تأمین مالی از طریق سرمایه‌گذاری نهادی، مستقیماً سهم را به مردم واگذار می‌کنند.

به گفته این مقام مسئول حتی قبل از انقلاب در قانون تجارت به نوعی تجربه تأمین مالی جمعی در ایران وجود داشته و بعد از انقلاب نیز تجارب خوبی در این حوزه به دست آورده‌ایم به گونه‌ای که در فرابورس برای تأمین مالی طرح‌های فولادی شرکت میدکو، کرادفاندیگ 8 هزار میلیارد تومانی از طریق پذیره‌نویسی اوراق مشارکت این شرکت انجام شد.

امکان تأمین مالی طرح‌های مختلف ورزشی و سینمایی

هامونی با بیان اینکه یکی از اهداف تدوین دستورالعمل تأمین مالی جمعی کمک به تأمین مالی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق ظرفیت‌های کرادفاندینگ است، افزود: بر اساس این دستورالعمل تمامی شرکت‌ها اعم از استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و غیردانش‌بنیان برای هر یک از طرح‌های خود امکان تأمین مالی جمعی دارند، از همین رو برای تأمین مالی طرح‌های مختلف در حوزه‌های ورزش، هنر و سینما محدودیتی وجود ندارد.

وی در بخش دیگری از این نشست، بهره‌گرفتن از سرمایه ­های خُرد افراد جهت تأمین مالی کسب‌وکارهای نوآورانه که عموماً با کمک پایگاه‌های اینترنتی صورت می‌گیرد را مهم‌ترین تعریف از فرایند تأمین مالی جمعی عنوان کرد و در ادامه به انواع مدل‌های تأمین مالی جمعی اعم از مدل‌های مبتنی بر شراکت، وام، اهدا و پاداش اشاره کرد.

تشریح فرایند تدوین دستورالعمل کرادفاندینگ

به گفته هامونی بیش از 30 جلسه کارگروه تدوین پیش‌نویس دستورالعمل اجرایی تأمین مالی جمعی از تاریخ خردادماه 94 با حضور دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت کار، وزارت اقتصاد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان بورس، بانک مرکزی، نیروی انتظامی، برخی شرکت‌های تأمین سرمایه، تعدادی از شتاب‌دهنده‌ها و ... در دفتر کل کارآفرینی وزارت کار تشکیل شد.

وی در ادامه به تفاهم‌نامه میان سه وزیر اقتصاد، کار و ارتباطات به منظور همکاری در خصوص تهیه و اجرای دستورالعمل کرادفاندینگ در بهمن‌ماه 96 اشاره کرد و افزود: در پی برگزاری جلسات کمیته تدوین مقررات سازمان بورس با حضور نمایندگانی از معاونت نظارت بر نهادهای مالی، کمیته مبارزه با پولشویی، فرابورس ایران و غیره به منظور بررسی پیش‌نویس دستورالعمل کرادفاندینگ، بررسی‌های نهایی در مورد این پیش‌نویس در هیات مدیره سازمان بورس انجام شد و نهایتاً پیش‌نویس تأمین مالی جمعی در اردیبهشت‌ماه 97 به تصویب شورای عالی بورس رسید.

مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه شرکت‌های متقاضی تا سقف دو میلیارد تومان امکان تأمین مالی جمعی دارند، ابراز داشت: چنانچه تقاضای تأمین مالی بیش از این مبلغ داشته باشند باید فرایندهای تبدیل شدن به سهامی عام و اخذ مجوزهای مختلف را طی کنند که به نوع خود زمان‌بر است.

مدل دستورالعمل کرادفاندینگ، مبتنی بر مشارکت است

هامونی با طرح این سؤال که با چه مدلی می‌خواهیم تأمین مالی کنیم؟ گفت: مدل دستورالعمل کرادفاندینگ، مبتنی بر مشارکت است و مراحل تأمین مالی جمعی نیز به این صورت است که استارت‌آپ یا شرکت متقاضی باید در گام نخست طرح خود را به عامل ارائه کند و با توجه به اینکه تأمین مالی به صورت مشارکتی است و مشارکت‌کنندگان در سود و زیان آن پروژه شریک می‌شوند، طرح یا ایده ارائه شده باید از جذابیت برخوردار باشد تا نظر مخاطب را جلب کند. نکته مهم آن است که تأمین مالی جمعی در قالب سهام و اوراق صکوک نیست بلکه ابزار جدیدی برای این کار به نام گواهی مشارکت طراحی شده است.

هامونی با بیان اینکه عامل، همان صاحب پلتفرم است که باید با یکی از نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس قرارداد امضا کند، افزود: در ادامه، عامل برای انجام تأمین مالی جمعی باید نسبت به اخذ مجوز فعالیت برای پلتفرم یا نرم‌افزار تحت وبی که تمامی طرح‌های قابل تأمین مالی در آن ثبت‌نام و از طریق آن تأمین مالی می‌کنند، از کارگروه ارزیابی مطابق دستورالعمل اقدام کند که برای دریافت این مجوز، شش ماه فرصت دارد.

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه تاکید کرد که سازمان بورس و فرابورس نقش حداقلی و آن هم در تأیید پلتفرم‌ها دارند و افزود: بدین ترتیب در طرح‌ها ورود نمی‌کنیم و تنها به نرم‌افزار، مجوز فعالیت می‌دهیم. وزارت ارتباطات نیز برای پیشگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی، به پلتفرم‌هایی که از فرابورس مجوز نگیرند اجازه فعالیت نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: هر پلتفرم نباید بیش از 20 میلیارد تومان طرحِ باز داشته باشد یعنی 10 طرح به صورت هم‌زمان امکان تأمین مالی دارند اما محدودیتی برای تعداد طرح‌ها به صورت غیرهمزمان وجود ندارد. در ضمن خود متقاضی نیز باید به میزان 10 درصد در تأمین مالی مشارکت کند که این مبلغ را می‌تواند از طریق فرشتگان سرمایه‌گذار، وی سی‌ها یا شتاب دهنده‌ها نیز تأدیه کند. نکته آخر آنکه امکان تأمین مالی یک طرح از طریق چند سکو وجود ندارد.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار