ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    پنجشنبه، 12 تیر 1399 - 16:29  

ضوابط معاملات عمده در بورس و فرابورس ابلاغ شد - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  روند صعودی طلا مهار شد


  کلینیک سینا اطهر تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا


  قیمت سکه،۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان


  افزایش جهانی مصرف آب در گرمای کرونا


  کاهش ذخیره‌سازی‌ها، نفت را گران کرد


  قیمت دلار ۱۸ هزار و ۹۵۰ تومان


  کاهش دامنه نوسان صندوق ETF‌ها به ۱۰ درصد


  نرخ یورو و پوند بانکی گران شد


  هفته جاری معامله‌ای در خصوص عملیات بازار باز انجام نشد


  زیان 1136 تومانی هرسهم بانک ایران زمین


  معرفی دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس


  کشف قیمت ۱۵۷۵۰ ریالی هر سهم «سیتا»


  سهامداران «وتوس» به شعب بانک صادرات مراجعه کنند


  امکان بازگشایی مجدد اوراق نیکوکاری کرونا


  تحول در بانکداری دیجیتال در بانک ایران زمین


  قیمت سکه به ۹ میلیون و ۳۰ هزارتومان رسید


  بلوکه کردن بخشی از تسهیلات اعطایی به مشتری ممنوع است


  به‌روز رسانی سامانه‌های خدماتی بانک پاسارگاد


  وام نوسازی بافت فرسوده ۳۵۰ میلیون تومان شد


  تورم بالا، سد راه بیمه‌های زندگی


- اندازه متن: + -  کد خبر: 72802صفحه نخست » بورسشنبه، 3 شهریور 1397 - 14:40
از سوی شورای عالی بورس؛
ضوابط معاملات عمده در بورس و فرابورس ابلاغ شد
بورس + فرابورس + اخبار پولی مالی + ضوابط + عمده + فرابورس + حق تقدم اخبار پولی مالی - شورای عالی بورس و اوراق بهادار ضوابط مربوط به شرایط متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را ابلاغ کرد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- در روز 12 ام مهر ماه رقابت برای تصاحب بلوک 53 درصدی ذوب آهن اصفهان بین دو خریدار بالقوه در جریان بود که در اتفاقی عجیب ادامه رقابت به دلیل بررسی بیشتر خریداران و تغییر دستورالعمل معاملات عمده از سوی سازمان بورس متوقف شد.

این اتفاق با اعتراض بسیاری از فعالان تالار شیشه ای مواجه شد و بسیاری از فعالان معتقد به دستوری بودن توقف معاملات بودند اما مسئولان سازمان بورس و خصوصی سازی این موضوع را شدیدا رد کرده و اعلام کردند که برای رعایت حقوق سهامداران این تصمیم گرفته شده است و شامل تمام عرضه های بلوکی می شود.

با این حال قرار بود بعد از ابلاغ دستورالعمل جدید معاملات عمده،بلوک 53 درصدی ذوب اهن در فرابورس عرضه شود که این موضوع 20 روز به تاخیر افتاد و در طول آن نیز مصوبه ی جدید هیات وزیران مبنی بر واگذاری 53 درصد از سهام ذوب آهن به صندوق فولاد و واگذاری این صندوق به وزارت رفاه ابلاغ شد که موضوع نیز انتقادهای شدیدی متوجه اصل 44 و خصوصی سازی کرد.

با این حال مسئولان سازمان خصوصی سازی اطمینان دادند که هیچ سهمی به طور مستقیم به صندوق فولاد واگذار نشده و بعد از ابلاغ دستورالعمل جدید معاملات از سوی سازمان بورس،بلوک 53 درصدی ذوب اهن دوباره در فرابورس عرضه می شود.

به این ترتیب در عصر روز گذشته ضوابط معاملات عمده در بورس و فرابورس مشتمل بر 6 ماده و 4 تبصره به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسید و باید منتظر ماند و دید که با تصویب این دستورالعمل چه زمانی عرضه های بلوکی از سر گرفته می شود.

متن کامل ضوابط معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس که مصوبه ی 10 مهر 91 است، به این شرح است:

ماده 1: اصطلاحات به کار رفته در این ضوابط به شرح زیر تعریف می‌ شوند:

1-معاملات کنترلی : معاملات عمده‌ای است که تعداد سهام یا حق تقدم سهام مورد معامله در آن به میزانی باشد که با تملک آن امکان کنترل شرکت وجود داشته باشد.

2-معاملات مدیریتی غیر کنترلی: معاملات عمده‌ای است که تعداد سهام یا حق تقدم سهام مورد معامله در آن به میزانی باشد که با تملک آن امکان انتصاب حداقل یک مدیر وجود داشته باشد لیکن منجر به کنترل نگردد.

3-معاملات غیر مدیریتی : به سایر معاملات عمده، غیر از معاملات عمده بند‌های 1 و 2 این ماده اطلاق می‌شود.

4-ذی‌نفع نهایی عمده : شخص حقیقی است که بواسطه تملک مستقیم یا غیر مستقیم سهام یا به هر ترتیب دیگری، کنترل یا نفوذ قابل ملاحظه‌ای در شخص حقوقی متقاضی دارد.

5-مدیران: منظور اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل یا معادل آنها در شخص حقوقی است.

ماده 2: متقاضیان خرید سهام در معاملات عمده باید واجد شرایط زیر باشند؛ نحوه بررسی آنها نیز به این شرح است:

1.رعایت مقررات پولشویی در تجهیز منابع مالی جهت خرید در معامله عمده :مرجع مبارزه با پولشویی مشکوک بودن منابع تجهیز شده را از سوی متقاضی اعلام نکرده باشد.

2.نداشتن سوء پیشینه جرائم مالی شامل کلاهبرداری، اختلاس، خیانت در امانت، جرائم موضوع فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، سرقت، جعل، استفاده از سند مجعول، پولشویی، ورشکستگی به تقصیر یا تقلب و دریافت یا پرداخت رشوه .

شخص حقیقی متقاضی و یا مدیران و ذی‌نفعان نهایی عمده اشخاص حقوقی باید گواهی عدم سوء پیشینه کیفری را به کارگزار ارائه یا ضمن اظهار بر عدم سوء پیشینه در جرائم مالی، ارائه آن را طی مدت متعارف تعهد کنند. در صورتی که عدم امکان ارائه گواهی مذکور به دلیل سوء سوابق غیر مالی باشد، با ارائه مستندات موید این ادعا امکان شرکت در رقابت وجود خواهد داشت.

3.نداشتن بدهی های معوق عمده به شبکه بانکی، بیمه تامین اجتماعی، سازمان امور مالیاتی و سازمان خصوصی سازی. شخص حقیقی متقاضی، شخص حقوقی متقاضی و ذی‌نفعان نهایی عمده آن و همچنین اشخاص حقوقی که ذی‌نفعان نهایی عمده در آن کنترل دارند یا تحت کنترل مشترک ذینفعان نهایی عمده قرار دارند نباید براساس فهرست رسمی اعلامی از سوی نهادهای ذی ربط بدهکار عمده باشند.

4.نداشتن سابقه تخلفات با اهمیت در بازار اوراق بهادار به ویژه در ادارۀ اشخاص تحت نظارت یا عدم ایفای تعهدات در معاملات عمده قبلی بر خلاف مقررات که منجر به صدور حکم انضباطی در مراجع رسیدگی به تخلفات در سازمان شده باشد. بر این اساس شخص حقیقی متقاضی یا مدیران و ذی‌نفعان نهایی عمده اشخاص حقوقی متقاضی و نیز اشخاص حقوقی که ذینفعان عمده مذکور در آن کنترل دارند یا تحت کنترل مشترک ذینفعان نهایی عمده قرار دارند، به تشخیص سازمان سابقه تخلف با اهمیت یا عدم ایفای تعهدات در معاملات عمده قبلی بر خلاف مقررات را نداشته باشند.

5.داشتن توان مالی مناسب .الف ) برای شخص حقوقی متقاضی بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده آخرین سال مالی، موارد زیر احراز می‌ شود:

1.کل سهام یا سهم الشرکه شخص حقوقی با نام باشد .

2.جمع حقوق صاحبان سهام شخص حقوقی متقاضی پس از اعمال اثرات تصمیمات مجمع، حداقل معادل حصۀ نقدی معامله یا نصف مبلغ معامله بر اساس قیمت پایه ( هر کدام که کمتر است) بوده و یا اینکه براساس اطلاعات مالی شرکت از تمکن مالی لازم برخوردار باشد.در صورت وجود بندهای با اهمیت در گزارش حسابرس نسبت به آخرین صورت‌های مالی، اثرات آن بر صورت‌های مالی شرکت متقاضی اعمال می‌ شود.

ب) برای اشخاص حقیقی، تمکن مالی لازم جهت انجام معامله بر اساس مدارک و مستندات مثبته ارائه شده از سوی متقاضی از قبیل گواهی گردش حساب یا حساب‌های بانکی، متوسط موجودی حساب یا حساب‌های بانکی طی یکسال گذشته و اظهارنامه مالیاتی متقاضی، احراز می‌شود.

ج) شخص متقاضی یا ذی نفع نهایی عمده شخص حقوقی متقاضی نباید از جمله اشخاصی باشد که طی پنج سال پیش از زمان درخواست ورشکسته شده و نتوانسته باشد بدهی‌های خود را در زمان مقرر پرداخت نماید.

6.داشتن برنامه اداره شرکت درخصوص معاملات عمده کنترلی به طوری که در خصوص معاملات عمده کنترلی متقاضی باید برنامه مناسب اداره شرکت پس از تملک سهام را ارائه دهد.

7.عدم ایجاد انحصار پس از انجام معامله عمده .الف - متقاضی به صورت کتبی عدم ایجاد انحصار در صورت تحقق معامله را اظهار کند.

ب - نباید منعی جهت انجام خرید سهام عرضه شده توسط متقاضی به صورت رسمی از سوی شورای رقابت ارائه شده باشد.

با اعلام شورای رقابت مبنی بر ممنوعیت متقاضی، از ادامه رقابت یا قطعی شدن معامله وی حسب مورد جلوگیری می‌گردد.

8.افشای هرگونه فعالیت مستقیم یا غیرمستقیم در موضوع فعالیت شرکتی که سهام آن عرضه می‌شود.شخص متقاضی مکلف است هرگونه فعالیت مستقیم یا غیرمستقیم خود را در موضوع فعالیت شرکتی که سهام آن عرضه می‌شود به کارگزار خریدار اظهار کند.

تبصره 1: در صورتی که با توجه به مقررات حاکم بر شرکت یا تملک سهام آن، رعایت الزامات و معیارهای دیگری علاوه بر موارد فوق ضروری باشد، مراتب طی اطلاعیه عرضه اعلام و کنترل رعایت آنها طبق ترتیبات مندرج در این ضوابط عمل خواهد شد.

تبصره 2 : درخصوص پرونده‌های کیفری و تخلفاتی در حال رسیدگی در مراجع ذیصلاح قضائی و انتظامی جلوگیری از ورود متهمین موضوع پرونده در معاملات عمده به عنوان خریدار منوط به تصمیم و اعلام آن مراجع خواهد بود.

ماده 3 : تا قبل از قطعی شدن معاملات عمده، چنانچه به تشخیص هیات مدیره سازمان، متقاضی خرید یا برندۀ رقابت واجد هر یک از شرایط و معیارهای مندرج در این ضوابط جهت تملک سهام موضوع معامله نباشد سازمان اقدامات زیر را حسب مورد انجام می‌دهد:

1.در صورت تشخیص قبل از پایان رقابت،از ادامه رقابتِ متقاضی فاقد شرایط جلوگیری نماید.

2.در صورت تشخیص پس از پایان رقابت و برنده شدن متقاضی یا متقاضیان فاقد شرایط، ادامه فرایند معامله را تعلیق و موضوع را در اولین جلسه شورای عالی بورس طرح نماید. شورا درخصوص امکان قطعیت یا عدم قطعیت معامله تصمیم گیری خواهد کرد.

تبصره 1: در صورتی که شورا تا یکماه پس از اعلام موضوع بند 2 این ماده از سوی سازمان تصمیم گیری نکند، تعلیق منتفی شده و فرایند معامله طبق مقررات ادامه خواهد یافت.

تبصره 2: موارد مقرر برای تسویه معامله و پرداخت ثمن آن و به طور کلی ادامه فرآیند معامله بدون محاسبه زمان تعلیق خواهد بود و مدت تعلیق به مواعد یاد شده اضافه می‌شود.

ماده 4 : اشخاص و نهادهای ذی‌ربط باید از افشای اطلاعات محرمانه‌ای که در راستای اجرای این ضوابط از سوی متقاضی خرید ارائه می‌شود، خودداری کنند.

ماده 5 : در صورتی که چند متقاضی خرید برای شرکت در معامله عمده، کنسرسیوم تشکیل دهند، رعایت معیارهای مندرج در بندهای (1)، (2)، (3) و (4) موضوع ماده 2 برای تمامی اعضای کنسرسیوم، رعایت بند (5) موضوع ماده 2 این ضوابط، متناسب با میزان سهم مشارکت آنها در کنسرسیوم و رعایت بندهای (6)، (7) و (8) برای کنسرسیوم الزامی است.

ماده 6 : متقاضیان خرید معاملات کنترلی باید همزمان با ارائه درخواست خرید معامله عمده تعهدنامه‌ای شامل موارد زیر با امضای شخص حقیقی متقاضی خرید یا صاحبان امضای مجاز شخص حقوقی متقاضی خرید و مهر آن ارائه نمایند. تعهد متقاضی شامل موارد زیر است:

1.رویه‌های حسابداری شرکت موضوع معامله عمده حداقل تا 5 سال بعد از انجام معامله بدون اخذ موافقت هیات پذیرش بورس/ فرابورس تغییر نکند.

2.فروش دارایی‌های غیر مولد تا 2 سال صرفا در صورت اخذ مجوز از هیئت پذیرش بورس/ فرابورس صورت پذیرد.

3.در صورتی که محصولات شرکت موضوع معامله عمده در بورس کالای ایران یا بورس انرژی عرضه می‌شود، عرضه این محصولات در بورس یاد شده با رعایت مقررات تداوم یابد.

4.رعایت حقوق و منافع شرکت موضوع معامله و سهامداران آن در صورتی که متقاضی خرید فعالیت مستقیم یا غیرمستقیم در موضوع فعالیت شرکت داشته باشد.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار