ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    جمعه، 22 آذر 1398 - 10:08  

ایران کیش گواهینامه ISO9001:2015 دریافت کرد - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  سکه ۲۰۰ هزار تومان ارزان شد


  تمرکز بیمه کوثر برای دریافت مجوز قبولی اتکایی


  اصلاح نظام بانکی، اولویت‌ اصلی اقتصاد


  سری جدید اخزا در فرابورس عرضه می‌شود


  عرضه متنوع فرآورده‌های پالایشی و پتروشیمی در بورس انرژی


  برابری دیه مرد و زن در تصادف های غیرفوتی


  ابهام در رای دیوان عالی کشور در خصوص تسری پرداخت دیه


  فروشِ از دم قسطِ اموال مازاد بانک‌ها در بورس طی ۱ ماه آینده


  افتتاح پرونده‌های مشارکت مدنی در بستر سامانه بانکداری متمرکز


  بانک ها باید نسخه‌ای از قرارداد را به تسهیلات گیرندگان ارائه کنند


  عرضه فولاد،طلا، کنسانتره سنگ آهن و فلزات گرانبها در روز چهارشنبه


  اخلاقی قائم‌مقام مدیرعامل بانک سپه شد


  عملیاتی کردن هر چه سریعتر طرح (گام)


  استقبال مشتریان بانک شهر از نرم افزار "رمز نت"


  سود حاصل از عملیات بیمه‌گری در شرکت بیمه کوثر


  پرداخت 40 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی


  رئیس جدید اداره کل اعتبارات بانک صادرات ایران منصوب شد


  تسهیلات جدید قوه قضاییه برای رفع سوءاثر چک‌


  افشا کنندگان فساد جایزه می گیرند


  تغییر شماره تلفن‌همراه خود را به شعب بانک اطلاع دهید


- اندازه متن: + -  کد خبر: 72988صفحه نخست » اخبارجمعه، 9 شهریور 1397 - 10:36
معاون طرح و برنامه ایران کیش :
ایران کیش گواهینامه ISO9001:2015 دریافت کرد
ایران کیش + اخبار پولی مالی + اخبار بانک + بهبود کیفیت + خدمات +گواهینامهاخبار پولی مالی- شرکت کارت اعتباری ایران کیش موفق به اخذ گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO9001:2015 شد.این شرکت با هدف بهبود کیفیت خدمات خود با استقرار و پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت براساس استاندارد بین المللی ISO9001:2015 در مورد ارزیابی قرار گرفت و توانست گواهینامه‌ مربوطه را دریافت کند.
  

به گزارش اخبار پولی مالی-به طور کلی استاندارد ایزو 9001 نحوه مدیریت بر سازمان برای تامین نیازمندیها و انتظارات مشتری و الزامات قانونی را در برمی‌گیرد و مستقل از اندازه سازمان و نوع محصول یا خدمت برای کلیه بنگاه ها و موسسات انتفاعی و غیر انتفاعی کاربرد دارد. این استاندارد الزاماتی برای طرح ریزی و اجرای سیستم مدیریت کیفیت سازمان را بیان می‌کند، که با تمرکز بر کلیه فرایندهای و فعالیتهای موثر در کسب و کار (نه تنها محصولات و خدمات جاری) حداقل شرایط و تمهیدات لازم برای موفقیت و تعالی سازمان فراهم شود.اما اخذ ایزو 9001؛2015 توسط ایران کیش در حالی صورت می گیرد که این شرکت توانسته بود پیشتر گواهینامه ایزو 9001؛2008 را  داشته باشد .

 به سراغ احمد هادی پور معاون طرح و برنامه ایران کیش رفتیم تا پیرامون اخذ نسخه جدید این ایزو و مزایاو تفاوت های آن نسبت با نسخه 2008 بپرسیم .

 *آقای هادی پور ایران کیش در حالی استاندارد ISO9001:2015  را دریافت کرده است که سال هاست ورژن     پیشین این استاندارد یعنی ISO9001:2008   را از آن خود کرده بود، کسب ISO9001:2015 چه تفاوت هایی نسبت به نسخه قبلی آن دارد ؟

پیش از هر چیز باید بگویم مدت اعتبار ISO9001:2008   تا پایان سال میلادی جاری بود . بدیهی  است که ایران کیش به عنوان شرکتی که این ایزو را پیشتر از آن خود کرده است می بایست برای دریافت جدیدترین نسخه این گواهینامه اقدام می کرد که خوشبختانه موفق به اخذ گواهینامه ایزو 9001 ورژن 2015  نیز شد .

تفاوت های ایزو 9001 ؛ 2015 را نسبت به نسخه قبلی آن می توان در سه حوزه بخش بندی کرد و آن تاکیدات ویژه نسخه جدید بر مدیریت ریسک، مدیریت تغییرات و مدیریت دانش است. این سه مقوله به این استاندارد اضافه شده اند.

*طبیعتا ممیزی ها نیز این سه مقوله در هر شرکت را به طور جداگانه بررسی می کنند .

بله ! در حوزه مدیریت ریسک که شامل شناسایی، ارزیابی ریسک واقداماتی که باید نسبت به هرریسک انجام شود ، است ، بررسی های ممیزی ها در شرکت مربوط صورت می گیرد اساسا سازماندهی مدیریت ریسک ،اثرات بسیار مثبتی روی سازمان خواهد داشت .

از سویی مدیریت تغییرات، نیز سازمان ها را به مسیری هدایت می کند تا بتوانند مکانیزم های کنترلی بهتری برای چابک سازی خود تعبیه کرده و تغییرات را اعمال کنند.  به این روش، تغییراتی که در حوزه های مختلف اتفاق می افتد هدایت، کنترل و به کل سازمان تسری داده می شود تا از هر گونه ناهماهنگی بین واحدهای سازمانی جلوگیری شود.

همان طور که گفته شد در نسخه جدید ایزو 9001 ، تاکید ویژه ای نیز بر مدیریت دانش شده است، بدین ترتیب یک نهاد خیلی بهتر از گذشته می تواند مجموعه دانش صریح و ضمنی کارکنان را استخراج کرده تا  سازمان بتواند از دانش سرمایه های انسانی خود کمال بهره را ببرد .

ناگفته نماند  تمام مباحث نسخه قدیمی ایزو 9001  در نسخه جدید آن نیز وجود دارد.  

*به نظر می آید ایران کیش تاکید خاصی برای اخذ برخی از گواهینامه های استاندارد بین المللی دارد، آیا اساسا این استانداردها مزایای جانبی خاصی هم برای شرکت به ارمغان می آورند و یا صرفا یک تلاش برای برندینگ سازمان محسوب می شود ؟

از روز اول هدف ایران کیش برای اخذ این ایزوها  آن بود تا بداند مسیری که در این شرکت، به ویژه بخش طرح  و برنامه پیش می رود مسیر درست و منطبق براستاندارهای جهانی است، از همین روست که به سراغ اجرا و پیاده سازی این استاندارها در شرکت رفتیم . ممیزی صورت گرفته نیز یک ممیزی صحیح و حقیقی است که تمامی مسائل و مشکلاتی که برای اخذ این استاندارد باید رفع شود را برای ما مشخص می کند. یکی از مزایایی که استاندارهای ایزو دارد این است که تمام فرایند های سازمان را باید شناسایی کنید، می بایست شرکت طوری عمل کند تا بتواند به اهداف کیفی و کمی خود برسد، این استاندارها کمک می کند تا در جهت نیل به اهداف،  مسائل و مشکلات سریعتر شناسایی و رفع شود و امور خیلی سیستماتیک تر پیش روند.در سه حوزه ای هم که ورژن 2015 به آن تاکید ویژه کرده است، سازمان خود را موظف به مدیریت مقوله هایی می کند که  باعث تعالی اش خواهد شد.      

*به طور مصداقی به این موضوع که چرا این سه مقوله حتما باعث تعالی سازمان می شود اشاره می کنید ؟

مثلا در مقوله شناسایی ریسک ها می توان این موضوع راباز کرد.  سازمان هایی که پایه کاری آن ها تکنولوژی ، آی تی و یا خدمات است، حتما باید ریسک هایی که دراین صنعت قابلیت شناسایی دارد را شناسایی کنند، اگر سازمان، این ریسک ها راشناسایی نکند یا پس از ارزیابی ریسک های شرکت، اقداماتی به موقع  ‌انجام ندهد می توان اثرات منفی غیر قابل پیش بینی برای سازمان متصور بود .
به عنوان مثال در بحث تغییرات نرخ ارز در دوره اولی که مدیریت ریسک را در شرکت ایران کیش جاری و ساری کردیم این مقوله (تغییرات نرخ ارز) به عنوان یکی از ریسک ها شناسایی شد و طبق اقداماتی که بر اساس ارزیابی این ریسک انجام شده بود توانستیم در برنامه تامین خود که متاثر از قیمت ارز است، طرحی جدید بریزیم تا در سال جاری، با برنامه ها و قراردادهایی که با تامین کننده ها داشتیم این ریسک را به حداقل برسانیم. این یکی از مثال هایی است که ازثمرات مدیریت ریسک در سازمان ایران کیش می توان از آن یاد کرد. واقعیت این است که ریسک در هر مجموعه سازمان یا ارگانی اگر شناسایی شود قابلیت تصمیم گیری و کاهش ریسک در آن به وجود می آید

*در زمینه مدیریت دانش چه طور؟

همان طور که گفته شد ما دو نوع دانش صریح و ضمنی داریم، دانش صریح دانشی است که همه از آن اطلاع دارند.اما در مدیریت دانش تمرکز خاصی برروی دانش ضمنی است. دانش ضمنی که کارکنان دارند و باید صریح و اظهار شود. دانش های ضمنی اگرچه  مستترهستند ولی  بعضا به صورت تخصص در یک فرد ایجاد می شود. این تخصص مستتر می بایست به صورت مسیرو شریانی فراگیر در شرکت به راه بیافتد به این معنا که باید  دانش ضمنی در سازمان ابراز شود سپس این دانش در بقیه سازمان محک بخورد، بهبود پیدا کند و به روز شود ، یعنی  دانش ضمنی ابتدا کشف، سپس صریح و بعد از آن منتج به دانش های ضمنی دیگر شده واین چرخه ادامه پیدا کند تا سازمان به بلوغ دانشی خود برسد.

به عنوان مثال سه سال پیش با وقوع بحران هایپرکام ایران کیش با تجربه خاصی از مدیریت بحران، روبه رو شد این  که این  بحران چه مزایا و چه معایبی برای شرکت داشت برای من به عنوان مدیر حل این بحران، یکسری دانش هایی ایجاد کرد که ممکن است بقیه ندانند ، این ها دانش ضمنی من است، این دانش اگر آشکار و سیستماتیک مطرح شود و در اختیار بقیه قرار بگیرد طبیعتا مفید خواهد بود .این چرخه دانش در آینده برای شرکت مثمر ثمر می شود و از بسیاری دوباره کاری ها جلوگیری می کند .

* مدیریت تغییرات هم سومین وجه تمایز نسخه جدید ایزو 9001 بود .

بی تردید مدیریت تغییر یکی از مسائلی است که در شرکت های پرداخت برای برنامه ریزی های کلان و استراتژیک اهمیت دارد. ممکن است گوشه ای از بدنه یک شرکت بزرگ تغییراتی دریک محصول خدمت یا سرویس بدهد اما این تغییرات باید روال خاص خودش را طی کند. متولی یک بخش قائم به ذات نمی تواند و نباید یک تغییر را در فرایندهای کاری محصولات، خدمات و... صورت دهد. در هر تغییر جزئی متوسط یا کلانی که قرار است در مجموعه ای اتفاق بیافتد باید یکسری از کمیته های ناظر در مورد آن نظر دهند و این اعمال تغییرات را روی بقیه واحدها و فرایندها و بازار بسنجند و در صورت تایید ، آن تغییر اتفاق بیافتد .باید بگویم  تمام تاکید ایران کیش برای اخذ این گواهینامه برای آن بود تا بتواند تفکر سیستماتیک را در بدنه سازمان به روز کند .  

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار