ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    سه شنبه، 1 مرداد 1398 - 04:48  

مالیات 35 درصدی در انتظار خریداران سکه - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    توئیت |    صنعت و انرژی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  دولت ارز دیجیتال را پذیرفت


  برندگان کمپین سبز تاپ مشخص شدند


  صندوقها؛ ظرفیتی برای جذب منابع سرمایه‌گذاران خرد


  تأثیر استرس بر میزان خرید و فروش سهام در بازار گاوی


  همه دستگاه ها باید اطلاعات معاملاتی و دارایی های خود ها را اعلام کنند


  لزوم کاهش فشار اقتصادی نهادها بر صندوق خسارت بدنی


  بانک ملی در مجتمع قضایی صدر شعبه زد


  ارزش بازار اوراق بهادار به بالاترین مقدار در یکسال اخیر رسید


  نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت


  تصویب ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت


  ​بانک صادرات از نقطه سر به سر عبور کرد


  دیجیتالی کردن فرایندها راهکاری برای استقرار اقتصاد هوشمند


  برگزاری مجمع عمومی بانک‌پاسارگاد به زمان دیگری موکول شد


  پرداخت 86 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه بانک کارگشایی


  اختتامیه پروژه طراحی و بهبود نظام جامع مدیریت فرآیندها


  شفاف سازی صورت های مالی بیمه میهن


  حرکت بانک صادرات به سمت سودآوری با ٩ برنامه راهبردی


  نقش کارآمد فین‌تک‌ها در تولید دیتای موثر برای سیاست‌گذاران


  عرضه بنزین فقط با کارت هوشمند از اواخر مرداد


  رشد ۳۲۲۴ واحدی شاخص بورس


- اندازه متن: + -  کد خبر: 73349صفحه نخست » خبر اولسه شنبه، 20 شهریور 1397 - 12:23
6 هزار تراکنش مشکوک و 4 هزار فرار مالیاتی شناسایی شد
مالیات 35 درصدی در انتظار خریداران سکه
مالیات 35 درصدی در انتظار خریداران سکهاخبار پولی مالی- رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور به مردم هشدار داد که مدارک هویتی و اسناد خود را در اختیار دیگران نگذارند زیرا علاوه بر جرایم مالی، مجازات کیفری دارد.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- سیدکامل تقوی نژاد،رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور روز سه شنبه در نشست خبری با اعلام مطلب بالاگفت: ۷۰ میلیون رکورد و تراکنش افراد مشکوک در دستور رسیدگی است که از این میزان، چهار هزار مورد فرار مالیاتی شناسایی شده و یک هزار مورد فرار مالیاتی در دستور کار رسیدگی است.

به گفته وی، در سه ماهه امسال با کمک قوه قضاییه و نیروی انتظامی ۲۳ عملیات اجرایی موفق برای شناسایی مودیان مشکوک به فرار مالیاتی انجام شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: در همین منطقه جغرافیایی ۲۴ شرکت در منازل مسکونی شناسایی شدند که فعالیت های وسیعی انجام می دادند؛ مالیات ابراز شده آنها ۴۲۴۰ میلیارد تومان بود اما پس از بررسی به ۹۸۳۰ میلیارد تومان رسید.

تقوی نژاد اظهار داشت: در حوزه مناطق آزاد نیز از ۲۰۵ شرکتی که در بخش خرید و عرصه محصولات پتروشیمی در بورس فعال بودند، چهار هزار میلیارد تومان اصل و جریمه مالیاتی صادر شد‌.

وی درباره شرکت های صوری نیز گفت: از ابتدای پیگیری این موضوع، چهار هزار شرکت شناسایی شدند؛ فقط 500 شرکت در سال گذشته شناسایی شد.

این مقام مسئول به شناسایی یک میلیون و ۹۰۰ هزار مودی جدید مالیاتی از طریق سامانه جامع مالیاتی نیز اشاره کرد و گفت: دادسرای ویژه فراریان مالیاتی در قوه قضاییه در شرف تاسیس است.

وی در ادامه افزود: با همراهی دولت و مجلس و طی مراحل قانونی، مالیات بخش تولید از 25 درصد کنونی به 20 درصد کاهش می یابد.

تقوی نژاد ادامه داد: یکی از برنامه های سازمان کاهش مالیات بخش تولید است و پیشنهادهایی به دولت شده اما نهایی شدن آن، نیازمند طی مراحل قانونی در دولت و مجلس است.

وی گفت: جهت گیری مهم سازمان در سال جاری کسب اعتماد بیشتر، رفع تبعیض مالیاتی، شناسایی مودیان جدید، جلوگیری از فرار مالیاتی و کمک به رفع موانع مالیاتی بخش تولید است.

به گفته تقوی نژاد، از ابتدای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان مردادماه امسال، 262 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و عوارض کسب شده که 89 هزار میلیارد تومان عوارض به شهردای ها و دهیاری ها اختصاص یافته است.

وی از صدور ۲۲ هزار میلیارد تومان برگ تشخیص مالیاتی برای فراریان مالیاتی خبر داد و گفت: در زمینه شناسایی شرکت های صوری از کارت های بازرگانی در چند ماه اخیر افرادی شناسایی شدند که به میزان سه هزار میلیارد تومان از مدارک و اسناد هویتی دیگران سوء استفاده کرده اند. 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: سوءاستفاده کنندگان بدانند که سامانه های اطلاعاتی سازمان مالیاتی اجازه تخلف نخواهد داد و با رصد تراکنش های بانکی و بررسی اطلاعات، مودیان واقعی را شناسایی می کنیم.

تقوی نژاد به مردم هشدار داد که مدارک هویتی و اسناد خود را در اختیار دیگران نگذارند زیرا علاوه بر جرایم مالی، مجازات کیفری دارد.

وی با اعلام اینکه نزدیک ۴۰ درصد بودجه عمومی دولت از مالیات تامین می شود، افزود در پنج ماهه امسال ۳۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مالیات گرفتیم که سهم عوارض ۸۵۰۰ میلیارد تومان است که به حساب شهرداری ها واریز شد.

تقوی نژاد تاکید کرد: نسبت عملکرد مالیاتی پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد رشد دارد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور میزان مالیات اخذ شده در سال گذشته را ۹۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۹۷ درصد درآمدهای پیش بینی شده بودجه محقق شد.

این مقام مسئول یادآورشد: در خرداد و تیرماه امسال چهار میلیون و ۸۶۳ هزار و ۱۱۳ فقره اظهارنامه مالیاتی دریافت شد که چهار میلیون و ۱۶۰ هزار فقره آن مربوط به اشخاص حقیقی و مودیان مشاغل خودرو بود.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد تولیدناخالص داخلی از مالیات معاف است، گفت: برای گسترش عدالت مالیاتی و کمک به تولید این معافیت ها باید ساماندهی شود.
تقوی نژاد افزود: پنج هزار میلیارد تومان مالیات برای مودیان واقعی استفاده کننده از کارت های بازرگانی شناسایی کردیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: از ابتدای دستور رییس جمهوری برای برخورد قاطع مالیاتی با برهم زنندگان ارز، کارگروهی تشکیل شد و موضوع به طور مستمر پیگیری می شود.

وی ادامه داد: در زمینه ارز، اطلاعات اشخاص حقوقی صرف نظر از اینکه چه میزان خریده اند، پرونده های مالیاتی بررسی می شود اما قانون برای اشخاص حقیقی حد آستانه ای تعیین کرده که طبق آن عمل می شود.

تقوی نژاد اضافه کرد: در حوزه سکه جدولی برای خریداران تنظیم شده که اگر در شورای هماهنگی سران قوا تصویب شود تا ۲۵ سکه از پرداخت مالیات می شوند و کسانی که بیش از هزار سکه خرید کردند تا ۳۵ درصد مالیات مالیات بگیریم.

وی افزود: هرچند قانون به فعالان اقتصادی اجازه داده که تا تیرماه سال بعد اظهارنامه بدهند و سازمان مالیاتی نیز یکسال فرصت رسیدگی و اخذ مالیات دارد اما قرار است از این افراد به طور افراد مالیات علی الحساب بگیریم.

این مقام مسئول اضافه کرد: در قانون بودجه سال های ۹۶ و ۹۷ پیش بینی شده واردکنندگان خودرو باید علاوه بر مالیات معمول، ۶۰ درصد مالیات بدهند؛ این بند قانون ابهام داشت زیرا هم تکلیف قانونی نداشت و هم اینکه ردیف درآمدی ان برای گمرک دیده شده بود که باید تعیین تکلیف شود.

وی افزود: در زمینه واردات خودرو اسامی ۲۲ شرکت و شخص حقیقی را برای بررسی مالیاتی دریافت کردیم؛ فقط برای یک واردکننده ۸۳۰ میلیارد تومان برگ تشخیص صادر شد.

تقوی نژاد اظهار داشت: برای مالیات ستانی در حوزه ارز و سکه هرگونه اخذ مالیات جدید نیازمند تصویب قانون است؛ برای این کار، طرح های مختلفی مطرح شده که یکی از آنها مالیات از عواید سرمایه بوده که این نیز به سرمایه گذاری کلان نیاز دارد.

وی درباره رصد تراکنش های بانکی نیز گفت: اطلاعات سپرده ها و تراکنش ها از طریق بانک مرکزی در اختیار این سازمان قرار می گیرد.

رئیس سازمان امور مالیاتی یادآورشد: یک بانک و یک موسسه اعتباری اطلاعات مشتریان خود را به سازمان مالیاتی نمی دهند.

وی درباره مالیات ستانی از سپرده های بانکی نیز گفت: پذیرفته نیست کسی که سرمایه خود را در تولید هزینه می کند مالیات بدهد اما سپرده بانکی معاف باشد.
«البته این به معنی گرفتن مالیات از سپرده های اندک اقشاری چون بازنشستگان نیست بلکه سپرده هدی کلان مورد نظر است.»

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: مطالعه ۳۰ کشور با اقتصادهای مختلف نشان می دهد ۲۷ کشور از سپرده ها مالیات می گیرند؛ گزارش آن به وزیر اقتصاد داده شده است؛ اگر دولت قبول کند سازمان مالیاتی ورود می کند.

وی درباره تاثیر عضویت ایران در «اف ای تی اف» برای مقابله با فرار مالیاتی نیز گفت: پیام اصلی لوایح دولت در این زمینه شفافیت است؛ اگر تصویب شود مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی کسانی که مالیات نمی دهند، تسهیل می شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور درباره استنکاف پزشکان از تصب دستگاه کارتخوان در مطب ها نیز گفت: این هفته توافقی با وزیر ارتباطات و رییس کل بانک مرکزی انجام شد که روی دستگاه های کارتخوان، نرم افزاری برای مالیات ستانی نصب شود.

وی افزود: هرچند طبق قانون، الزامی به نصب پایانه فروشگاهی در واحدها نیست اما کسانی این دستگاه ها را برای فرار مالیاتی نصب نمی کنند و مردم را به زحمت می اندازند که سازمان مالیاتی با شدت بیشتر پرونده آنها را بررسی خواهد کرد.

تقوی نژاد یادآور شد: البته طبق قانون اصناف باید دستگاه های مکانیزه فروش، اجرایی شود که لایحه آن در مجلس در دست رسیدگی است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: می توان با نصب نرم افزارهای مالیاتی روی دستگاه های کارتخوان بخشی از این برنامه را پیش برد. 

به گفته این مقام مسئول، حدود هفت صنف از جمله پزشکان و رستورانداران در اولویت نصب صندوق های فروشگاهی هستند.

تقوی نژاد درباره مالیات ستانی از صرافی ها، به دسته بندی شدن این گروه به سه بخش خبر داد و گفت: از بهمن پارسال بخش ویژه ای در اداره کل مودیان بزرگ مالیاتی برای صرافی ها راه اندازی شد؛ حتی پرونده مالیاتی صرافی های شهرستان در تهران بررسی می شود.

وی افزود: در این مدت به پرونده افرادی که تراکنش خاص داشتند رسیدگی کردیم؛ گزارش آن به صورت محرمانه به نهادهای ذی ربط ارسال شد.
«برای نمونه فردی شناسایی شد که خود و خانواده اش 16 صرافی را اداره می کردند.» 

معاون وزیر اقتصاد درباره آخرین تصمیم درباره مالیات بر ارزش افزوده صنف طلا نیز توضیح داد: در آخرین بررسی ها در کمیسیون اقتصادی مجلس مقرر شد که نرخ مالیاتی این بخش همچنان 9 درصد باشد و از اصل طلا مالیات اخذ نشود بلکه از مابه التفاوت ایجاد شده با طلای خام مالیات محاسبه شود به شرطی که همه معاملات صنف طلا در سامانه ای صورت گیرد که سازمان امور مالیاتی آن را طراحی می کند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام اینکه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس در مراحل پایانی است و تا یک ماه دیگر به صحن مجلس می آید، افزود: باید اعلام کرد که بسیاری از گروه ها بویژه در بخش مالیات بر ارزش افزوده، مالیات را از مردم دریافت می کنند اما به سازمان مالیاتی نمی پردازند.

وی خواستار بازنگری در مشوق ها و معافیت های مالیاتی شد و گفت: نتیجه مطالعه در دانشگاه تهران نشان می دهد اعمال این معافیت ها اثری بر رونق تولید نداشته است؛ بنابراین این مشوق ها باید هدفمند شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی از امضای تفاهم نامه ای با سازمان تامین اجتماعی خبر داد که براساس آن نسخه ای از فهرست حقوق و دستمزد بخش خصوصی که به تامین اجتماعی ارسال می شود، به سازمان مالیاتی نیز ارسال شود تا جلوی هرگونه سوءاستفاده در این بخش گرفته شود.

تقوی نژاد همچنین گفت: همچنین با توافق با بانک مرکزی قرار است صورت های مالی شرکت هایی که خواهان دریافت تسهیلات هستند در اختیار سازمان مالیاتی قرار گیرد؛ زیرا شرکت ها در زمان اخذ تسهیلات سعی می کنند خود را سودده نشان دهند اما نوبت به مالیات که می رسد، سود خود را پایین نشان می دهند تا مالیات کمتری بدهند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشوردر عین حال از ارسال اطلاعات واردکنندگان و خریداران ارز از سامانه نیما به سازمان امور مالیاتی خبر داد تا براساس آن «مالیات حقه» از آنان اخذ شود.

وی درباره اینکه چرا پتروشیمی ها مالیات نمی دهند نیز گفت: پتروشیمی ها به ازای صادراتی که انجام می دهند، از معافیت مالیاتی برخوردارند اما براساس مصوبه اخیر دولت اگر ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه تعیین شده نفروشند، معافیت مالیاتی آنها حذف می شود.

این مقام مسئول درباره اخذ مالیات از خانه های خالی نیز توضیح داد: طبق قانون وزارت راه و شهرسازی متولی راه اندازی شناسایی آپارتمان ها و املاک خالی است اما به تازگی وزیر مربوطه اعلام کرده که این کار از عهده آنها خارج است و در کمیسیون اقتصادی دولت پیشنهاد داده که راه اندازی سامانه به شهرداری ها واگذار و درآمد آن نیز به حساب شهرداری ها واریز شود.

تقوی نژاد تاکید کرد: کسی که سرمایه ای دارد، این اختیار را نیز دارد که آن را در بخش های مختلف اقتصادی از جمله مسکن سرمایه گذاری کند اما پذیرفته نیست که بخش های دیگر اقتصاد مالیات بدهند اما انبوه سازان و سازندگان مسکن حاشیه امن مالیاتی داشته باشند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور درباره اینکه چه تضمینی وجود دارد که اطلاعات مربوط به مودیان مالیاتی بخصوص تراکنش ها و حساب های بانکی آنها مورد سوء استفاده قرار نگیرد، گفت: سامانه جامع مالیاتی به شکلی تنظیم شده که سطح دسترسی افراد و اینکه چه استعلام هایی از آن می شود، مشخص است.

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار